/hamag/assets/trendy-otwarcie-jpg-12327.jpeg

5 trendów w AGD na rok 2019

Jakie są trendy technologiczne w AGD? Przedstawiamy 5 trendów na 2019 rok, które mogą zmienić codzienne czynności. Czy czeka nas rewolucja, a może to tylko ewolucja?

Data publikacji: 30.01.2019
Za sprawą nowoczesnych technologii świat dookoła nas zmienia się błyskawicznie. W życiu naszych rodziców istotne zmiany technologiczne pojawiały się raz na kilka lat. W obecnych latach nowinki technologiczne pojawiają się niemal co tydzień. Dotyczy to także sprzętów gospodarstwa domowego. Stają się one coraz bardziej wydajne, inteligentne i bezpieczne w użytkowaniu. Oszczędzają nasze siły i czas. Jakie zmiany może przynieść w tym obszarze rok 2019? Bez wątpienia będzie on bardzo ciekawy. Sprawdźmy, jakie trendy technologiczne będą najbardziej widoczne w bieżącym roku w kategorii sprzętów AGD.

nowoczesne technologie w kuchni

Integracja

Ten trend obecny już w roku 2018 z pewnością nasili się w roku obecnym. Jesteśmy bowiem zainteresowani posiadaniem jak największej liczby urządzeń AGD, ale też nie chcemy, aby zajmowały one dużo miejsca. Nikt nie lubi przecież szafek kuchennych zapchanych po brzegi sprzętem, który używany jest raz na miesiąc lub rzadziej. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Przede wszystkim integracja wielu urządzeń w jedno.

Kenwood Chef Elite XL KVL6370SKenwood Chef Elite XL KVL6370S

 

Najbardziej oczywistym przykładem tego kierunku są roboty kuchenne. W przypadku zakupu modelu robota z wyższej półki, do naszej kuchni nie potrzebujemy już właściwie kupować innych sprzętów AGD. Robot taki potrafi przetwarzać żywność na wszystkie znane sposoby. Urządzenia te posiadają moduły sokowirówki, maszynki do mielenia mięsa, młynka do kawy, wyciskarki do cytrusów, parowaru, szatkownicy, blendera itp. Można je wymieniać bardzo długo. Oczywiście każdy z tych modułów jest zdecydowanie mniejszy i bardziej poręczny od swojego „pełnego” odpowiednika. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie potrzebuje on „osobistego” silnika – używa napędu umiejscowionego w bazie robota.

Philips PowerPro Aqua FC6405/01Philips PowerPro Aqua FC6405/01

Trend ten wychodzi także poza kuchnie. Bardzo popularne ostatnio odkurzacze pionowe wzbogacają się o moduł mopa. Możemy więc najpierw poodkurzać podłogę w kuchni czy salonie, a potem umyć ją korzystając z odpowiedniej przystawki. Urządzenie zapewnia dopływ czystej wody i detergentu.

golarka philips

Zjawisko integracji widoczne jest też choćby w urządzeniach do pielęgnacji dla mężczyzn. Nikogo już nie dziwi, że golarka do twarzy jest połączona z trymerem, czy strzyżarką. Dzięki temu w naszej łazience robi się znacznie więcej miejsca.

Smart AGD

smart asystent

Łączność sprzętu z Internetem to jeden z najwyraźniejszych trendów, który będziemy obserwować w roku 2019. Jeszcze kilka lat temu tego typu funkcje były raczej gadżetem i mało kto znajdował dla nich praktyczne zastosowanie. Obecnie nikogo już nie dziwi możliwość nastawienia prania siedząc w pracy i korzystając z aplikacji w smartfonie. Równie powszechna jest choćby możliwość uruchomienia ekspresu do kawy leżąc w łóżku zaraz po przebudzeniu.

Dzięki łączności z Internetem waga łazienkowa może pełnić funkcję naszego osobistego trenera. Zgromadzi dane dotyczące naszej wagi, tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, czy masy kostnej i zaprojektuje nam indywidualny plan aktywności. Brzmi jak science fiction? Wcale nie, takie sprzęty już istnieją.

Piekarnik smart zaproponuje Ci ciekawe przepisy kulinarne, a zmywarka pozwoli ci włączyć mycie tuż przed twoim powrotem do domu.

telewizor LG

Kategorią, która w olbrzymim stopniu korzysta z funkcji smart są telewizory. Obecnie wiele osób jest wręcz zmuszonych do kupna takiego sprzętu, gdyż w przeciwnym razie pozbawieni są wielu funkcji związanych z dostępem do nowoczesnej rozrywki. Internet otwiera dostęp do olbrzymiej bazy filmów, seriali, programów dokumentalnych, czy sportu. Chcesz pograć w gry na telewizorze smart? W wielu przypadkach nie ma potrzeby podłączania konsoli – telewizor uruchomi grę, bez korzystania z urządzeń zewnętrznych.

Wyciszanie

Wszyscy żyjemy w coraz większym pośpiechu. Gdy już wrócimy do domu pragniemy przede wszystkim ciszy i spokoju. Wiedzą o tym producenci sprzętów AGD i dlatego starają się, aby ich produkty były jak najbardziej ciche. Wprowadzane są innowacyjne rozwiązania w silnikach. Modernizowane są też ich osłony, aby jak najmniej hałasu wydostawało się na zewnątrz. W roku 2019 z całą pewnością pojawi się wiele urządzeń, których autem będzie cicha praca.

odkurzacz bosch

Główna bitwa rozegra się w kategorii odkurzaczy. Aby zapewnić wystarczającą siłę ssania, muszą być one wyposażone w mocne silniki. Jednak klienci chcą, aby silniki te generowały jak najmniej hałasu. Już teraz na tym polu udało się osiągnąć wiele. Na sklepowych półkach pojawiły się odkurzacze, których hałas znajduje się poniżej granicy 67dB. Oznacza to, że podczas odkurzania możemy swobodnie rozmawiać z drugą osobą nie podnosząc głosu.

Jednak odkurzacze to nie jedyna kategoria, w której będą pojawiać się ciche sprzęty. Spójrzmy choćby na pralki. Nowoczesne silniki inwerterowe pracują bardzo cicho. Kolejne modele, które pojawią się na rynku prawdopodobnie będą już pracować niemal bezgłośnie.

lodówka

Co ciekawe, trend ten widoczny jest też w kategorii lodówek. Zdawałoby się, że lodówka zawsze pracuje cicho. Wystarczy jednak wejść do kuchni w nocy, żeby zorientować się, że lodówkę jednak słychać. Dlatego ich producenci starają się całkowicie je wyciszyć. Tego typu kategorii można by wskazać jeszcze wiele – oczyszczacze powietrza, nawilżacze, klimatyzatory. Sprzęt AGD bez wątpienia będzie robił się coraz bardziej cichy.

Automatyzacja

Kolejny trend, który wiąże się z coraz szybszym stylem życia. Ponieważ mamy coraz mniej czasu, to chcielibyśmy, aby sprzęty AGD wykonywały swoją pracę bez naszego udziału. Nie jest to żadna fantastyka. Tego typu przykładów już jest kilka, a najbliższy rok przyniesie wiele nowych rozwiązań. Sprzątanie, gotowanie, pranie – coraz więcej osób będzie zainteresowanych urządzeniami, które wykonają te czynności automatycznie.

odkurzacz ze skanowaniem

Liderem w automatyzacji są odkurzacze. Na popularności zyskują roboty sprzątające. Przed wyjściem do pracy możemy postawić takiego robota na podłodze i go włączyć. Po powrocie do domu mieszkanie będzie odkurzone, a nasz robot będzie grzecznie stał w bazie i ładował akumulatory przed kolejnym sprzątaniem. Wydaje Ci się, że to urządzenia dla bogatych? Nic bardziej mylnego. Dobrej klasy robota sprzątającego można kupić już za około 900zł. Możesz kupić też robota, który umyje za ciebie podłogę, a nawet model do mycia okien.

Ucieszą się także właściciele domów z dużym trawnikiem. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem automatyczne kosiarki. Wykorzystują one podobną technologię co roboty sprzątające, ale działają w dużo większej skali. Każdy, kto kosił duży suchy trawnik w 30-stopniowym upale wie, jak niewdzięczne jest to zajęcie. W nadchodzącym roku ceny tego typu sprzętu mogą być bardziej przystępne.

Automatyzuje się też wiele innych sprzętów. Możemy programować pracę naszych pralek, lub ustawiać ekspresy do kawy, aby robiły ją zaraz po naszym obudzeniu się. Z kolei zaawansowane roboty kuchenne wymagają jedynie wrzucenia składników – następnie samodzielnie przerabiają je na gotowe dania.

Energooszczędność, czyli A+++

energooszczędność

Ceny energii elektrycznej z roku na rok rosną. Temat ten coraz częściej pojawia się w mediach i wzbudza wiele emocji. Producenci sprzętu AGD wiedzą o tym i starają się, aby ich sprzęt był jak najbardziej energooszczędny. Dodatkowo pojawia się wiele uregulowań prawnych, które wpływają na maksymalne zużycie energii przez poszczególne urządzenia. Przykładem jest tu choćby wprowadzenie unijnego prawa limitującego maksymalną moc odkurzaczy sprzedawanych na terenie UE.

Zażarta walka o energooszczędność toczy się w kategorii lodówek. Urządzenia te pracują 24 godziny na dobę, więc nawet niewielka oszczędność energii w widoczny sposób przekłada się na wysokość rachunków za energię. W wielu przypadkach warto zapłacić nieco więcej za lodówkę w najwyższej klasie energetycznej, gdyż ta nadwyżka zwróci się w postaci niższych rachunków.

Podobnie sytuacja wygląda w wielu innych kategoriach – pralki, zmywarki, piekarniki, czy kuchenki mikrofalowe – w przypadku tych wszystkich urządzeń klienci zwracają coraz większą uwagę na etykietę energetyczną A+++.

Zobacz także

Sprzęt AGD / #Artykuł

h-vestel-box-jpg-13064

Pandemia wpłynęła też na sektor AGD. W jaki sposób?

Co pandemia zmieniła względem AGD i jaka jest kondycja tego sektora po tym bardzo trudnym roku? Spytaliśmy o to Andrzeja Krop – dyrektora zarządzającego Vestel Poland.

Sprzęt AGD / #Artykuł

h-ces-box-jpg-13019

Takiej szczoteczki jeszcze nie było, takiego głośnika też - nowości z CES 2021

Szczoteczka ze sztuczną inteligencją, suszarka chroniąca, a nie niszcząca włosy, robot sprzątający z funkcją mopa czy podwójna pralka. To tylko niektóre spośród najciekawszych nowości sprzętowych zaprezentowanych podczas targów CES 2021.

Sprzęt AGD / #News

h-candy-310-jpg-12605

Technologia uprzyjemni obowiązki - sprzęt z targów IFA 2019

Grupa Haier Europe pojawiła się na targach IFA 2019, aby zaprezentować swoje najnowsze urządzenia do domu. Wyposażyła je w rozwiązania, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków ma być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.