/hamag/assets/otwarcie-jpg-12272.jpeg

Jaki odkurzacz jest najlepszy? Kupić workowy, bezworkowy czy bezprzewodowy?

Jaki odkurzacz wybrać workowy, bezworkowy lub bezprzewodowy? Jaki są plusy i minusy różnych typów. A jak już zdecydujemy się na dany typ, to jaki model wybrać? Na te pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Data publikacji: 10.01.2019
Aktualna oferta i technologia odkurzaczy oferują nam dość pokaźną gamę urządzeń do wyboru. Ulepszony model workowy (według nowych dyrektyw UE), bezworkowy klasyczny lub bezworkowy pionowy, piorący klasyczny lub pionowy (do zmywania na mokro), czy w końcu najnowsza linia pionowy bezprzewodowy bezworkowy.

Wybór modeli jest spory, a analiza wszystkich cech i kupno tego właściwego może zająć trochę czasu. Nie dość, że musimy zdecydować się na konkretny rodzaj odkurzacza, to jeszcze warto poznać technologie, w które wyposażone są nowoczesne modele. Mamy nadzieje że w tym gąszczu informacji pomoże nasz TOP ranking odkurzaczy. Natomiast w osobnym artykule pisaliśmy o polecanych robotach sprzątających.

Jak wybieramy odkurzacz do TOP

Najpopularniejsze są klasyczne odkurzacze workowe. Używamy w nich worków płóciennych lub papierowych. Ich opróżnianie jest bardzo wygodne, ale worki to dodatkowy wydatek. Z kolei użytkowanie odkurzaczy bezworkowych może być praktycznie bezkosztowe. Jednak ich opróżnianie wymaga sporej wprawy, gdyż kurz musimy przesypać do worka na odpadki, co nie zawsze jest rzeczą prostą.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej odkurzaczy pionowych. W ich przypadku jeden koniec odkurzacza trzymamy w dłoni za uchwyt , a szczotka znajduje się przy podłodze. Nie ma tu długiej rury ssącej i nie ciągniemy odkurzacza za sobą – co powodowało w tych odkurzaczach straty mocy ssącej, czasami znaczne zależnie od jakości urządzenia.

Do wyboru mamy też odkurzacze piorące. Mają one dość duże gabaryty, ale za to z ich pomocą możemy nie tylko odkurzyć, ale też wyprać dywan.

Po wyborze rodzaju sprzętu, czas na zapoznanie się z najważniejszymi funkcjami i technologiami stosowanymi w odkurzaczach.

Moc odkurzacza – w ostatnich dwóch latach na skutek wprowadzenia różnego rodzaju regulacji prawnych w UE, moc odkurzaczy została istotnie obniżona. Na szczęście pojawiły się też nowocześniejsze silniki, które po części rekompensują spadek mocy. Do twardych podłóg wystarczy nam odkurzacz o mocy około 650W. Do dywanów i wykładzin warto już wybrać sprzęt o mocy powyżej 750W.

Filtracja powietrza – im lepszy filtr, tym mniej zanieczyszczeń wydostanie się z odkurzacza podczas sprzątania. Najlepszy dostępny filtr to HEPA H13. Niektóre z odkurzaczy wyposażone są też w filtr wodny. Ich skuteczność budzi pewne kontrowersje. Część ekspertów twierdzi, że doskonale filtrują powietrze, inni że wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Głośność – z roku na rok odkurzacze stają się coraz cichsze. Najlepsze modele są tak ciche, że podczas odkurzania można bez większych przeszkód rozmawiać, czy słuchać muzyki. Za cichy odkurzacz możemy uznać model mający poniżej 65dB.

Pojemność – mowa tu o pojemności worka lub pojemnika. Jeśli mamy kilkupokojowe mieszkanie lub dom, to nie powinniśmy schodzić poniżej 3,5 litra pojemności.

Szczotki i ssawki – im większy wybór dodatkowych szczotek i ssawek, tym bardziej praktyczny staje się nasz odkurzacz. Warto tu wspomnieć m.in. o turboszczotce, która posiada wałek z włosiem, który wirując „czesze” odkurzane powierzchnie. Przydatna jest także szczotka z delikatnym włosiem chroniąca parkiety i panele.

Długość przewodu – im dłuższy, tym łatwiejsze dotarcie do każdego zakamarku mieszkania. Bez konieczności podłączania się do kilku gniazdek.

Jaki odkurzacz kupić? 10 najlepszych modeli:

 

Najlepsze odkurzacze klasyczne workowe

Jaki odkurzacz workowy do 300 zł
MPM MOD-12

Najważniejsze cechy:

 • Filtr HEPA H13
 • Klasa energetyczna A
 • Worek o pojemności 3,5 litra
 • Automatyczny zwijacz przewodu
 • Elastyczne, gumowe kółka

MPM MOD-12

Odkurzacz z filtrem HEPA H13 w tak niskiej cenie? Jeśli na odkurzacz możesz wydać poniżej 300zł, a zależy Ci na dobrym wychwytywaniu alergenów, to ten model jest idealny. Oprócz dobrej filtracji odkurzacz może pochwalić się jeszcze klasą energetyczną A, oraz workiem o pojemności 3,5 litra. W sam raz na średniej wielkości mieszkanie. W ramach wyposażenia otrzymamy m.in. ssawkę uniwersalną podłoga – dywan, oraz małą szczotkę do kurzu. Dla komfortu użytkowania odkurzacz wyposażono też w automatyczny zwijacz przewodu. Nie musisz się też martwić o zarysowanie parkietu. Model ten ma elastyczne, gumowe kółka.

 

Jaki odkurzacz workowy do 400 zł
Tefal Compact Power TW3953

Najważniejsze cechy:

 • Małe gabaryty
 • Klasa reemisji kurzu: A
 • Skuteczność odkurzania podłóg twardych: A
 • Innowacyjny worek Hygiene+
 • Trójkołowy system jezdny

Tefal Compact Power TW3953

Niewielki odkurzacz mogący pochwalić się bardzo dobrymi parametrami pracy. Efektywność energetyczna, klasa reemisji kurzu, skuteczność odkurzania podłóg twardych – wszystkie te wskaźniki na wysokim poziomie A. Zaletą odkurzacza jest dwupoziomowa filtracja powietrza. Oprócz dobrej klasy filtra mamy tu jeszcze innowacyjny worek Hygiene+. Takie połączenie skutkuje odfiltrowaniem aż 99,98% zanieczyszczeń. Warto przy okazji wspomnieć, że worek Hygiene+ ma samozamykającą się klapkę chroniącą przed wydostawaniem się kurzu podczas wymiany. Komfort sprzątania podnoszą też trójkołowy system jezdny oraz wygodny uchwyt do przenoszenia.

 

Jaki odkurzacz workowy do 500 zł
Zelmer ZVC427HT

Najważniejsze cechy:

 • Filtr HEPA H13
 • Klasa reemisji kurzu: A
 • Worek o pojemności 4 litrów
 • Turboszczotka w zestawie
 • Zasięg pracy: 10 metrów

Zelmer ZVC427HT

Idealny odkurzacz dla alergików i osób z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Wyposażony w bardzo skuteczny filtr HEPA H13. Dzięki niemu sprzęt posiada klasę reemisji kurzu na poziomie A. Jest to model odkurzacza o sprawdzonej konstrukcji, bardzo długo istniejący na rynku. Dobrze nadaje się do dużych mieszkań i domów z uwagi na worek o pojemności aż 4 litrów. Duży zasięg pracy wynoszący aż 10 metrów zwiększa komfort sprzątania. Odkurzacz ma miękkie kółka i regulację mocy ssania znajdującą się na korpusie. Specjalny schowek na akcesoria ułatwia ich przechowywanie. Na wyposażeniu znajdziemy też turboszczotkę i ssawkę szczelinową.

Inne warte uwagi odkurzacze klasyczne:

 

Najlepsze odkurzacze bezworkowe

Jaki odkurzacz bezworkowy do 300 zł
Amica Bagio Eco VM 3043

Najważniejsze cechy:

 • Moc: 900W
 • Miękkie kółka zapobiegają rysowaniu podłogi
 • Regulacja siły ssania w rączce
 • Odkurzacz bezworkowy
 • Długość kabla: 8 metrów

Amica Bagio Eco VM 3043

Odkurzacz dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach. Zajmuje niewiele miejsca i jest dobrze wyposażony. W zestawie znajdziesz m.in. szczotkę z miękkim włosiem do czyszczenia parkietów i paneli. O twarde podłogi dbają także odpowiednie kółka odkurzacza - są miękkie i nie rysują delikatnych powierzchni. Dużą moc ssania zapewnia mocny silnik 900W. Dzięki niemu sprzęt posiada klasę skuteczności odkurzania podłóg twardych    na poziomie A. Bardzo ciekawie rozwiązana została regulacja mocy ssania. Przełącznik znajduje się w rączce, co zwiększa komfort używania odkurzacza. Długość kabla to 8 metrów. Zapewnia to rozsądny zasięg bez przełączania się z gniazdka do gniazdka.

Jaki odkurzacz bezworkowy do 400 zł
Tefal TW3724 Compact Power

Najważniejsze cechy:

 • Silnik o mocy 750 W
 • Kompaktowy rozmiar
 • Klasa skuteczności odkurzania twardych podłóg: A
 • Automatyczny zwijacz przewodu
 • Zasięg pracy odkurzacza: 8,8m

Tefal TW3724 Compact Power

Niewielki odkurzacz, który świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach. Bez trudu zmieścisz go w szafce. Z pewnością nie będzie w tym przeszkadzała rura teleskopowa, którą można łatwo złożyć. Odkurzacz wyposażony jest w silnik o mocy 750W i gwarantuje dużą siłę ssania. Jeśli zastanawiasz się jaki odkurzacz do paneli i parkietu wybrać, to ten właśnie model będzie odpowiedni. Jego klasa skuteczności odkurzania twardych podłóg oznaczona została jako A. Urządzenie posiada automatyczny zwijacz przewodu i możliwość szybkiej zmiany mocy za pomocą mechanizmu w uchwycie rury. Zasięg pracy odkurzacza to niemal dziewięć metrów.

Jaki odkurzacz bezworkowy do 500 zł
PHILIPS PowerPro Compact FC9331/09

Najważniejsze cechy:

 • Klasa energetyczna: A
 • Praktyczna szczotka TriActive
 • Łatwe opróżnianie pojemnika z kurzem
 • Klasa reemisji kurzu: A
 • Zasięg pracy: 9 metrów

PHILIPS PowerPro Compact FC9331/09

Nowoczesny odkurzacz, który będzie dbał nie tylko o czystość twoich podłóg, ale też o twoją kieszeń. Nie dość, że nie musisz kupować do niego worków, to jeszcze oszczędza on energię elektryczną. Potwierdzeniem tego jest posiadana przez niego klasa energetyczna A. Model ten wyposażony też został w praktyczną szczotkę TriActive. Usuwa ona kurz i zabrudzenia aż na trzy różne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest też łączenie ActiveLock. Ułatwia ono montaż różnych nasadek i akcesoriów na końcówce rury. Nie musisz się też obawiać opróżniania pojemnika z kurzem - został on tak zbudowany, że można go odczepić jedną ręką i wysypać bez rozsypywania zawartości.

Inne warte uwagi odkurzacze bezworkowe

 • Odkurzacz bezworkowy do 600 zł - HOOVER XP81_XP25 XARION PRO - filtr HEPA H13, mini turbo szczotka z jonami srebra, miękka szczotka Parquet Extra
 • Odkurzacz bezworkowy do 1000 zł - TEFAL Silence Force Multicyclonic TW8370 - cichy odkurzacz bezworkowy – tylko 68 dB, silnik nowej generacji EffiTech, duży zasięg – aż 11 metrów

 

Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe

Jaki odkurzacz bezprzewodowy do 400 zł
KOENIC KVR 296

Najważniejsze cechy:

 • Łączy odkurzacz pionowy i ręczny
 • Doświetlenie podłogi za pomocą lampy LED
 • Obrotowa szczotka z miękkimi kółkami
 • Zmywalny filtr
 • Czas działania: 40 min

KOENIC KVR 296

Jaki dobry odkurzacz bezprzewodowy można kupić w rozsądnej cenie? Ten model jest doskonałym tego przykładem. Łączy w sobie zalety odkurzacza pionowego i ręcznego. W każdej chwili możesz od niego odłączyć mini-odkurzacz i z jego pomocą dokładnie odkurzyć meble, czy wnętrze samochodu. W trybie odkurzacza pionowego zabrudzenia zbierane są za pomocą bardzo efektywnej, obrotowej szczotki. Dla naszego komfortu możemy też skorzystać z doświetlenia podłogi za pomocą lampy LED. Szczotka przesuwa się bardzo cicho. Jest to zasługa miękkich kółek, w które jest wyposażona. Nie musimy też wymieniać filtra. Jest on zmywalny, a więc wystarczy go przepłukać pod kranem.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy do 600 zł
Electrolux Ergorapido ZB13ER

Najważniejsze cechy:

 • Funkcja BrushRollClean oczyszczająca szczotkę
 • Funkcja Snap Clean oczyszczająca filtr
 • Elektroszczotka w zestawie
 • Maksymalny czas pracy: 35 minut
 • Wskaźnik naładowania akumulatora

Electrolux Ergorapido ZB13ER

Mocny odkurzacz bezprzewodowy, którego zaletą jest bardzo prosta obsługa. Oczyszczanie szczotki to mało przyjemna czynność, którą należy wykonać raz na jakiś czas. W tym przypadku nie będzie to potrzebne. Funkcja BrushRollClean zrobi to za ciebie. Wystarczy jeden przycisk a ze szczotki znikną zanieczyszczenia. Inną wygodną funkcją jest Snap Clean. Odpowiada ona za opróżnianie pojemnika oraz czyszczenie filtrów. Jest to też świetny odkurzacz do sierści. Bardzo sprawnie razi sobie z tym elektroszczotka z obracającym się wałkiem. Warto też wspomnieć, że akumulator, w który wyposażony jest odkurzacz nie zawiera żadnych elementów toksycznych.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy do 800 zł
SAMSUNG VS60K6050KW/GE   

Najważniejsze cechy:

 • Bardzo mocny silnik
 • Pół godziny pracy na jednym ładowaniu
 • Zapasowy akumulator
 • Zmywalny filtr
 • Wskaźnik naładowania akumulatora

SAMSUNG VS60K6050KW/GE

Bez wątpienia jest to niemal najlepszy odkurzacz bezprzewodowy z obecnie dostępnych. Opinie na temat odkurzaczy również często wskazują na ten właśnie model. Jego nowoczesny i bardzo mocny silnik sprawia, że ma on trzykrotnie większą moc ssania od innych, podobnych modeli. Do tego wyposażony jest w unikalną szczotkę obrotową z technologią EZClean. Możemy bardzo łatwo manewrować nią pomiędzy meblami. Odkurzacz na jednym ładowaniu pracuje przez pół godziny. Jednak nawet, gdy akumulator się rozładuje, możesz użyć drugiej baterii, którą otrzymasz w zestawie. W modelu tym nie musisz czyścić filtra. Jest on w pełni zmywalny.

Inne warte uwagi modele bezprzewodowe

 • Odkurzacz bezprzewodowy do 300 zł - ŁUCZNIK OP-2018 - solidny odkurzacz bezprzewodowy w dobrej cenie.
 • Odkurzacz bezprzewodowy do 500 zł - Bosch BBHMOVE5N - bardzo lekki i poręczny

Odkurzacz bezprzewodowy do 1000 zł
PHILIPS PowerPro Aqua 3w1 FC6405/01

Najważniejsze cechy:

 • Sprzątanie zarówno na sucho jak i na mokro
 • Wydajny silnik, wysoka moc ssania
 • Czas pracy na ładowaniu: 40 minut
 • Szczotka do dywanów i parkietów
 • Odkurzacz ręczny w zestawie

PHILIPS PowerPro Aqua 3w1 FC6405/01

Ranking odkurzaczy kończymy prawdziwą perełką. Odkurzacz bezprzewodowy, który sprząta zarówno na sucho, jak i na mokro. Przełączanie pomiędzy tymi trybami jest błyskawiczne. Wszystko to dzięki magnesom umożliwiającym szybkie przypięcie i odpięcie nasadki systemu czyszczenia na mokro. Czyścić możemy z użyciem detergentu lub bez tego typu dodatków. Zbiornik wody wystarcza na umycie około 50 m². W trybie suchym odkurzacz też sprawdza się doskonale. Wydajny silnik zapewnia wysoką moc ssania. Czas pracy na jednym ładowaniu to 40 minut. Innowacyjna szczotka świetnie sprawdza się zarówno na dywanach, jak i na parkiecie oraz panelach. Więcej o tym odkurzaczy znajziecie w naszej recenzji.

Zobacz także

Odkurzacze / #News

hoover-h-free-box-jpg-12384

Ultralekki odkurzacz Hoover H-Free HF18RXL

Hoover H-Free HF18RXL to ultralekki odkurzacz bezprzewodowy z bogatym zestawem akcesoriów pozwalających sprzątać wszystkie podłogi i inne powierzchnie w domu.

Odkurzacze / #Test

classic-jpg-12167

Hoover Reactiv - dobry odkurzacz z wieloma nasadkami

Hoover Reactiv to dobry odkurzacz do domu. Jest niedrogi (mniej niż 500 zł), ale ma wiele końcówek w komplecie, jest solidny, ma przemyślaną konstrukcję, można szybko opróżniać kurz z dużego pojemnika, jest dość cichy i oferuje dużą siłę ssania.

Odkurzacze / #News

xiaomi-mi-robot-vacuum-classic-jpg-12154

Popularny robot sprzątający Xiaomi dostępny w Polsce

Xiaomi Mi Robot Vacuum cieszy się bardzo dużą popularnością i dobrymi opiniami. Robot sprzątający pojawił się w oficjalnej polskiej dystrybucji.

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

W związku z tym informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Administratorem Twoich danych będzie Benchmark Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej zwany jako Benchmark), jak również firmy będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy w celu świadczenia usług (dalej zwani jako "Partnerzy"). Współpraca ma na celu wyświetlanie i dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez benchmark.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Partnerów.

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:
utrzymać sesję Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
zapewnić większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
pokazywać reklamy dopasowane do potrzeb i zainteresowań.


Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych parterów.

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Zaznaczając przycisk "zgadzam się" zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług Benchmark: stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez Benchmark oraz Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.