/hamag/assets/otwarcie-jpg-12287.jpeg

Jaką pralkę wybrać? TOP 10

Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy 10 najlepszych pralek w różnych cenach, w zależności od zasobności portfela znajdziesz tu pralkę dla siebie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki w 2019 roku.

Data publikacji: 17.01.2019
Pralka to urządzenie, które wymieniamy stosunkowo rzadko. Sprzęty te zwykle są dość solidne i mało awaryjne. Jeśli ostatni raz kupowałeś pralkę wiele lat temu, możesz być zaskoczony, jak bardzo urządzenia te się zmieniły. Nowoczesne silniki, panele dotykowe, czy sterowanie smartfonem, to tylko niektóre nowości, z którymi warto zapoznać się przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego modelu pralki. Jaką pralkę kupić i czym kierować się przy jej wyborze, gdy nie masz za wiele czasu na studiowanie obszernych poradników? Zobacz rekomendacje ekspertów.

 

Jak wybrać pralkę?

Pierwsze pytanie, czy pralka ma być ładowana od przodu, czy od góry? Tu decydująca jest wielkość i układ naszej łazienki. Jeśli łazienka jest mała, to warto wybrać pralkę o małej głębokości. A takie modele pralek ładowane są od góry. Mogą mieć nawet 40cm głębokości. Pamiętajmy jednak, że nad pralką nie powinny znajdować się wtedy szafki łazienkowe. Utrudni nam to ładowanie prania. Jeśli nasza łazienka jest nieco bardziej przestronna, możemy bez przeszkód wybrać model pralki ładowanej od frontu.

Kolejne decyzje dotyczą kilku istotnych kwestii technicznych:

Rodzaj silnika – pod uwagę weźmy modele z silnikami inwerterowymi lub komutatorowymi. Te pierwsze są to silniki wysokoobrotowe pracujące niezwykle cicho. Silniki komutatorowe rozwijają również bardzo wysokie obroty, jednak pracują nieco głośniej.

Pojemność pralki – nie ulegajmy pokusie kupna za wszelką cenę olbrzymich pojemności. Dostosujmy ją do potrzeb i wielkości naszej rodziny. Pamiętajmy, że większa pralka to większe zużycie wody i energii. Dla pary lub rodziny z jednym dzieckiem wystarczy pralka o pojemności 5 do 7kg. Dopiero dla dużych rodzin warto wybrać model o pojemności powyżej 7kg.

Klasa efektywności energetycznej – tu sprawa jest prosta – im wyższa klasa energetyczna pralki, tym będzie ona bardziej oszczędna. Przy standardowym użytkowaniu pralka w klasie A+++ nie powinna zużyć rocznie więcej niż 46kWh.

Krótki program prania – bardzo praktyczna funkcja, którą warto mieć w swojej pralce. Po jej uruchomieniu, pranie zakończy się w mniej niż pół godziny. Tego typu program jest idealny do prania mało zabrudzonej odzieży.

Funkcja dodawania odzieży – zdarza się czasem, że po uruchomieniu prania znajdujemy jeszcze ciuszek, który powinien znaleźć się w pralce. Funkcja dodawania odzieży pozwala zrobić to bez konieczności wyłączania pralki i otwierania głównych drzwi.

Funkcja zabezpieczenia przed zalaniem – nowoczesne pralki są mało awaryjne, ale mimo wszystko warto dmuchać na zimne. W razie nieprzewidzianych zdarzeń, system zabezpieczenia przed zalaniem zatrzyma wodę wewnątrz pralki i nie dopuści do zalania łazienki.

 

TOP 10 - najlepsze pralki

Ranking pralek polecanych przez ekspertów to bardzo pomocne narzędzie przy wyborze modelu najlepiej spełniającego twoje oczekiwania.

 

Pralka do 900 zł ładowana od góry
Whirlpool AWE 4519/P

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 5 kg
 • Prędkość wirowania: 1000 obr/min
 • Program Clean+
 • Klasa energetyczna: A+
 • Automatyczny dobór wody do wielkości załadunku

Whirlpool AWE 4519/PWhirlpool AWE 4519/P

Idealna pralka dla małej rodziny. Ma pojemność pięciu kilogramów i automatyczny dobór wody w zależności od wagi ubrań umieszczonych w bębnie. Wyposażona została w nowoczesną funkcję Clean+. Doskonale wykorzystuje ona działanie odplamiacza, usuwając uporczywe plamy nawet w niskiej temperaturze. Osoby żyjące w pośpiechu, docenią z pewnością program super szybki, służący do błyskawicznego prania mało zabrudzonej odzieży. Urządzenia ma klasę energetyczną A+. Silnik pralki jest w stanie podczas wirowania rozkręcić bęben do prędkości 10000 obrotów na minutę. Dzięki temu po zakończeniu cyklu wirowania możemy wyciągnąć z pralki tylko lekko wilgotne ubrania.


 

Pralka do 1000 zł
Electrolux EWS11052NAU

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 5 kg
 • Ładowana od frontu
 • Klasa energetyczna A++
 • System Fuzzy Logic
 • Certyfikat Woolmark

Electrolux EWS11052NAUElectrolux EWS11052NAU

Wysokiej jakości pralka o pojemności 5 kg i klasie energetycznej A++. Oprócz oszczędności na energii elektrycznej możesz też oszczędzić wodę i detergent. Pralka jest bowiem wyposażona w system Fuzzy Logic. Kontroluje on poziom wody, temperaturę oraz obroty i obciążenie silnika i dobiera do tych parametrów m.in. optymalne zużycie wody. Pralka jest bardzo łagodna dla ubrań. Można w niej bez obaw prać na przykład wełniane rzeczy. Urządzenie otrzymało z tego tytułu certyfikat Woolmark. Nowoczesnym rozwiązaniem jest specjalny system kontrolujący ilość piany w bębnie. Gdy jest jej zbyt dużo, pranie może być mniej efektywne.


 

Mała pralka
Zanussi ZWQ61226WI

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 5 kg
 • Klasa energetyczna: A+
 • Niewielki rozmiar – szerokość tylko 40 cm
 • Szybki, 30-minutowy program prania
 • Ładowana od góry

Zanussi ZWQ61226WIZanussi ZWQ61226WI

Mała pralka wyposażona w nowoczesne technologie. Jej szerokość to zaledwie 40 cm. Pomimo niedużych rozmiarów ma pojemność 5 kg. Pralka ładowana jest od góry. Jest to wygodne, gdyż po zakończeniu prania, bęben ustawiony jest tak, aby zawsze znajdował się w górnym położeniu. Ułatwia to rozładunek prania. Pralka jest wygodna w obsłudze i eksploatacji. Warto tu zwrócić uwagę na technologię PowerJet, dzięki której nie ma potrzeby oczyszczania dozownika detergentu. Do naszej dyspozycji jest wiele praktycznych programów prania, m.in. program szybki, który trwa zaledwie trzydzieści minut. Urządzenie ma klasę energetyczną A+.


 

Pralka do 1200 zł
Bosch Serie 4 Vario Perfect Family Line WLG2026FPL

Najważniejsze cechy:

 • Oszczędny silnik EcoSilence Drive
 • Technologia ActiveWater dla oszczędności wody
 • Pojemność: 5 kg
 • Program szybki: 15 min
 • Klasa efektywności energetycznej: A+++

Bosch Serie 4 Vario Perfect Family Line WLG2026FPLBosch Serie 4 Vario Perfect Family Line WLG2026FPL

Innowacyjna i ekologiczna pralka, która poradzi sobie z najgorszymi zabrudzeniami. Wyposażona została w bardzo oszczędny silnik EcoSilence Drive. Jest on niezawodny i pracuje niezwykle cicho. Jest też elastyczny – możesz przyśpieszać lub zwalniać szybkość pracy pralki. Z kolei technologia ActiveWater oszczędza wodę korzystając ze specjalnego czujnika, który potrafi rozpoznawać ilość prania znajdującego się w bębnie. Na tej podstawie dobiera odpowiednią ilość wody. Pojemność załadunku to 5kg. Jest to więc doskonała pralka dla małej rodziny. Zaletą pralki jest też program prania błyskawicznego. Trwa on zaledwie 15 minut.


 

Pralka do 1200 zł
BEKO MWRE7612XWW1

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 7 kg
 • Program szybki: 14 min
 • Klasa efektywności energetycznej: A+++
 • Pralka typu Slim
 • Program BabyProtect

BEKO MWRE7612XWW1BEKO MWRE7612XWW1

Jaką pralkę wybrać, aby była ona jednocześnie i pojemna i bardzo oszczędna? Odpowiedzią jest właśnie ten model. Urządzenie to ma pojemność aż 7kg i najwyższą możliwą klasę energetyczną A+++. Jest to też doskonała pralka dla małej łazienki, gdyż jest to model Slim. Ma tylko 45 cm głębokości. Pralka pierze nie tylko dokładnie, ale też bardzo szybko. Pranie przy programie krótkim trwa jedynie 14 minut. Gdy wybierzemy program „codzienny szybki” to pralka uwinie się w zaledwie 28 minut. Dla młodych rodziców ciekawą propozycją jest program BabyProtect. Służy on do prania ubranek niemowlęcych. Charakteryzuje się wydłużonym praniem w wyższej temperaturze i intensywnym płukaniem.


 

Pralka do 1500 zł
BEKO WMX 71033 PL PTLMB3

Najważniejsze cechy:

 • Silnik inwerterowy
 • Bardzo cicha i dyskretna
 • Duże drzwi o średnicy 34 cm
 • Funkcja AquaFusion zapobiega stratom detergentu
 • Klasa energetyczna A+++

BEKO WMX 71033 PL PTLMB3BEKO WMX 71033 PL PTLMB3

Nowoczesna i efektywna pralka, która pracuje niezwykle cicho. Jest to przede wszystkim zasługa silnika inwerterowego. Pozwala on na szybki start i płynną zmianę prędkości obrotowej. Pracuje przy tym bardzo dyskretnie. Dodatkowym wyciszeniem jest ściana pralki w kształcie litery S. Jest ona bardzo sztywna i skutecznie tłumi wszelkie drgania. Zaletą pralki są też duże drzwi o średnicy 34cm. Bez trudu włożysz przez nie nawet koce, czy poszewki. Na uwagę zasługuje też innowacyjna funkcja AquaFusion. Pozwala ona na zminimalizowanie strat detergentu podczas prania. Jest on wykorzystywany niemal w całości.


 

Pralka do 1500 zł
Samsung WW70J5346FW

Najważniejsze cechy:

 • Klasa energetyczna A+++
 • Funkcja EcoBubble
 • Pojemność: 7 kg
 • Grzałka z podwójną powłoką ceramiczną
 • Prędkość wirowania: 1200 obrotów na minutę

Samsung WW70J5346FWSamsung WW70J5346FW

Przy kupnie pralki opinie serwisantów są bardzo cennym źródłem informacji. Ten model ma bardzo dobre opinie. Między innymi dzięki grzałce, która ma podwójną powłokę ceramiczną. Chroni ją to przed osadzaniem się kamienia. Pralka ma 7kg pojemności, a jej maksymalna prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Pozwala to na dobre osuszenie prania przed wyjęciem z bębna. Na uwagę zasługuje także zastosowana tu funkcja EcoBubble. Wytwarza ona aktywną pianę z połączenia wody, detergentu i powietrza. Piana ta lepiej wnika w strukturę tkaniny, dzięki czemu wywabianie plam przebiega sprawniej. Pralka ma klasę energetyczną A+++.


 

Pralka do 1700 zł
LG SteamSpa F2J6WY1W

Najważniejsze cechy:

 • Silnik inwerterowy DirectDrive
 • System automatyki wagowej
 • Obsługa za pomocą smartfona
 • Klasa energetyczna A+++
 • Pojemność: 6,5 kg

LG SteamSpa F2J6WY1WLG SteamSpa F2J6WY1W

Niezawodna pralka wykonana z najwyższej jakości podzespołów. Będzie służyła przez długie lata. Jej silnik inwerterowy DirectDrive ma aż dziesięć lat gwarancji. Potrafi on wprawić bęben pralki aż w sześć zróżnicowanych ruchów. Wszystko to w zależności od rodzaju tkaniny, która jest prana. W modelu tym zastosowana została także automatyka wagowa. Oznacza to, że ilość zużytej wody i energii dobierana jest precyzyjnie w zależności od wagi załadunku. Pralka może być też diagnozowana za pomocą aplikacji na smartfona. Ewentualne nieprawidłowości w działaniu możesz sam usunąć, korzystając z systemu podpowiedzi.


 

Pralka do 2000 zł
SAMSUNG WW70K5210UW/EO

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 7 kilogramów
 • System Fuzzy Logic
 • Specjalne drzwi AddWash
 • Prędkość wirowania: 1200 obrotów na minutę
 • Funkcja ekoczyszczenia bębna

SAMSUNG WW70K5210UW/EOSAMSUNG WW70K5210UW/EO

Jeśli zastanawiasz się, jaka oszczędna pralka pierze jednocześnie skutecznie i szybko, to ten model to strzał w dziesiątkę. Ma ona pojemność 7kg, a jej maksymalna prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Jej przewaga nad innymi modelami to system Fuzzy Logic. Automatycznie ustawia on najlepsze parametry prania dla maksymalnej skuteczności i oszczędności energii. Pralka ta ma także specjalne drzwi AddWash, przez które można dołożyć zapomniane rzeczy, już po rozpoczęciu cyklu prania. Dla Twojej wygody, pralkę wyposażono także w bardzo szerokie drzwi wykonane w technologii Crystal Gloss.


 

Pralka do 3000 zł
BOSCH WAY 24742 PL

Najważniejsze cechy:

 • Klasa energetyczna A+++
 • Pojemność: 9 kg
 • Specjalna automatyka wagowa
 • Klasa efektywności prania: A.
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min

BOSCH WAY 24742 PLBOSCH WAY 24742 PL

Jaka najlepsza pralka spełni wszystkie Twoje wymagania? Ten model jest bardzo bliski ideału. Pralka jest wręcz naszpikowana nowoczesnymi technologiami. Ma między innymi czujnik, który na bieżąco bada stopień zanurzenia tkanin i ich nawilżenia. Inny sensor bada z kolei ilość dostarczanej wody. Specjalna automatyka wagowa waży pranie z dokładnością do 30 gramów i dobiera do tego odpowiednią ilość wody. Jeśli zastanawiasz się, jaka pojemna pralka dla dużej rodziny sprawdzi się w Twoim domu, to także zwróć uwagę na to urządzenie. Pralka ta ma aż 9kg pojemności. Zmieści się do niej cała góra prania. Pralka ma klasę efektywności energetycznej A+++ oraz klasę efektywności prania A.

Zobacz także

Pralki / #Test

classic-jpg-12194

Candy GVS 158TWHC3-S - dobra, cicha pralka do 1500 zł

Candy GVS 158TWHC3-S to dobra pralka do 1500 zł. Jest solidna, nowoczesna i oszczędna. Ma cichy silnik inwerterowy, wiruje z prędkością 1500 obr./min, mieści 8 kg prania, ma NFC (Smart Touch), program łatwego prasowania i funkcję pary.

Pralki / #News

nowy-wiek-pary-wodnej-z-lg-slider-classic-jpg-12159

Nowy wiek pary wodnej z LG

Pranie nie może udać się bez wody. LG zdecydowało się jednak wykorzystać ją w innym stanie skupienia. Nowe pralki tego producenta oferują technologię True Steam, której najważniejszym wyróżnikiem jest wytwarzana przez generator para wodna.

Pralki / #News

xiaomi-minij-classic-jpg-12133

Stylowa... pralka ścienna od Xiaomi

Od pralki oczekiwać można wiele, ale mało kto nastawia się, iż będzie to sprzęt pełniący rolę dekoracyjną. Xiaomi MiniJ zmienia takie nastawienie.

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

W związku z tym informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Administratorem Twoich danych będzie Benchmark Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej zwany jako Benchmark), jak również firmy będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy w celu świadczenia usług (dalej zwani jako "Partnerzy"). Współpraca ma na celu wyświetlanie i dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez benchmark.pl, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Partnerów.

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:
utrzymać sesję Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
tworzyć statystyki, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
zapewnić większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
pokazywać reklamy dopasowane do potrzeb i zainteresowań.


Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych parterów.

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Zaznaczając przycisk "zgadzam się" zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania z usług Benchmark: stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez Benchmark oraz Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.