/hamag/assets/buty-big-jpg-349.jpeg

Wybieramy buty do biegania!

Dobrze dobrane buty są niezbędne do skutecznych treningów biegowych. Jest kilka kryteriów wyboru odpowiedniego obuwia sportowego...

Data publikacji: 23.10.2015

Początki bywają trudne – to wiemy wszyscy. Również te biegowe mogą okazać się sporym wyzwaniem, dlatego przyda Ci się odrobina samozaparcia i motywacji, aby nie zrezygnować z biegowych planów po pierwszym treningu. Jeżeli udało Ci się przezwyciężyć siebie i złapać biegowego bakcyla, to przyszła pora, aby pomyśleć o odpowiednich butach do biegania. Na pewno poczujesz różnicę, a Twoje mięśnie i stawy będą Ci wdzięczne.

Zakup butów tylko pozornie wydaje się łatwy. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli i bez fachowej pomocy trudno znaleźć ten dla siebie. Dlatego też poprosiłam o pomoc Grzegorza Łuczko – biegacza oraz właściciela sklepu Natural Born Runners.

Kobiety biegają

Pronacja czy supinacja?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniego modelu butów dla siebie, warto sprawdzić, jaki mamy rodzaj stopy. Na początek musimy odpowiedzieć na dwa pytania: czym jest „pronacja” oraz „supinacja”. Pronacja to naturalny ruch stopy do wewnątrz, jest efektem procesu przetaczania stopy z pięty na palce. Jeżeli stopa podczas styku z podłożem wykręca się zbyt mocno do wewnątrz, to ruch ten może spowodować kontuzję. Dlatego też producenci obuwia stosują różne systemy, mające na celu redukcję nadmiernej pronacji. Takie obuwie posiada specjalne wstawki stabilizujące (zazwyczaj są one wykonane z twardszego materiału), które znajdują się po wewnętrznej części buta. Supinacja to ruch stopy na zewnątrz. Zamiast zamortyzować wstrząs stopa odchyla się. Wówczas brak naturalnej amortyzacji należy zastąpić systemem amortyzującym. Stopa neutralna – jak sama nazwa wskazuje zachowuje się neutralnie. Oznacza to, że ani nie skręca ona nadmiernie do wewnętrznej strony, ani do zewnętrznej. Ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej stopie. Osoby ze stopą neutralną powinny używać obuwia neutralnego, choć równie dobre mogą okazać się buty dla supinatorów. Tyle w teorii. Aby sprawdzić, czy jest się pronatorem, czy supinatorem, najlepiej wybrać się do sklepu dla biegaczy, w którym doradcy zrobią test i pomogą w doborze odpowiedniego modelu. Warto dodać jeszcze parę słów na temat rozmiaru. Nie kupuj butów bez dokładnych pomiarów. Zmierz swoją stopę i podawaj jej długość w centymetrach. Twój rozmiar buta nie zawsze będzie taki sam, każdy model jest specyficzny, dlatego staraj się przymierzyć but przed kupnem.

Teren

Gdy już wiesz, jaką masz stopę, warto zastanowić się nad terenem na jakim najczęściej biegasz. Podczas biegów po asfalcie sprawdzi się inny model, niż na leśnych crossach. Buty przeznaczone do użytkowania w terenie będą różniły się od tych do biegania po szosie przede wszystkim agresywnym bieżnikiem, sztywnością podeszwy czy też mniejszą amortyzacją. Oczywiście, początkujący biegacz będzie szukał butów uniwersalnych. Najczęściej będą to modele przeznaczone do użytkowania na asfalcie. Rzecz jasna, można w nich biegać w terenie, o ile nie zdecydujemy się na trudne kamieniste ścieżki lub szlaki górskie.

Waga biegacza

Ta również ma spore znaczenie podczas doboru odpowiedniego obuwia. Im nasza waga jest większa, tym lepszej amortyzacji będziemy potrzebować. Jeżeli chcemy zacząć naszą przygodę z bieganiem, a mamy sporą nadwagę, to radziłybyśmy rozpoczynanie treningów od marszobiegów. Trzeba przyzwyczaić ciało do ruchu i wysiłku, a dzięki takim treningom zbędne kilogramy zaczną szybko znikać. Myślę, że doradcy w sklepie dla biegaczy będą umieli dobrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę również ten parametr. Tempo biegu Jeżeli jesteśmy początkującymi biegaczami, to tempo raczej nie będzie (a wręcz nie powinno!) być zbyt szybkie. Im dłużej będziemy biegać, tym lepsze rezultaty osiągniemy i w pewnym momencie może pojawić się potrzeba znalezienia odpowiednich butów do szybszego biegania – na przykład na zawody.

Cena

Wartość buta nie musi być gwarantem jakości. Bywa też tak, że świetnie będzie nam się biegało w butach z tak zwanej „niskiej półki” cenowej, a niekomfortowo w tych najdroższych. Jeżeli szukasz swoich pierwszych butów biegowych, wybieraj te z tak zwanej „średniej półki” cenowej. Na zakupy warto się wybrać w trakcie sezonowych wyprzedaży. Wtedy cena najnowszych modeli może być niższa nawet o kilkaset złotych. W tym miejscu czas na krótką anegdotę. Ponieważ wspólnie z Magdą prowadzimy blog, bardzo często otrzymujemy buty do testów. Miałam już okazję biegać w wielu modelach i bardzo szybko mogę określić, czy dany but będzie mi odpowiadał. Nie zapomnę dnia, w którym dostałam przesyłkę z pięknymi butami do biegania. Oczywiście nie wytrzymałam długo i ruszyłam na trening. Chyba nie muszę pisać, jak bardzo byłam rozczarowana, kiedy po pierwszych kilometrach poczułam okropny ból piszczeli. Nie miałam żadnej kontuzji, więc wiedziałam, że będzie to wina źle dobranych butów. Po zaledwie trzech kilometrach wróciłam do domu, zmieniłam buty i wyruszyłam po raz drugi. I tak oto piękne obuwie, które dostałam w prezencie wykorzystuję podczas spacerów…  

Zobacz także

Sprzęt AGD / #Artykuł

h-vestel-box-jpg-13064

Pandemia wpłynęła też na sektor AGD. W jaki sposób?

Co pandemia zmieniła względem AGD i jaka jest kondycja tego sektora po tym bardzo trudnym roku? Spytaliśmy o to Andrzeja Krop – dyrektora zarządzającego Vestel Poland.

Sprzęt AGD / #Artykuł

h-ces-box-jpg-13019

Takiej szczoteczki jeszcze nie było, takiego głośnika też - nowości z CES 2021

Szczoteczka ze sztuczną inteligencją, suszarka chroniąca, a nie niszcząca włosy, robot sprzątający z funkcją mopa czy podwójna pralka. To tylko niektóre spośród najciekawszych nowości sprzętowych zaprezentowanych podczas targów CES 2021.

Sprzęt AGD / #News

h-candy-310-jpg-12605

Technologia uprzyjemni obowiązki - sprzęt z targów IFA 2019

Grupa Haier Europe pojawiła się na targach IFA 2019, aby zaprezentować swoje najnowsze urządzenia do domu. Wyposażyła je w rozwiązania, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków ma być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.