/hamag/assets/klimatyzacja-otwarcie-jpg-12509.jpeg

Czy warto montować klimatyzację w domu: 3 za i 3 przeciw

Czy klimatyzacja w domu to dobry pomysł? Jakie są największe zalety i wady? Przeanalizowaliśmy trzy argumenty za i trzy przeciw montowaniu klimatyzacji w domu.

Data publikacji: 06.06.2019

Klimatyzacja w upalne dni jest dla nas prawdziwym zbawieniem. W dzisiejszych czasach jest ona powszechna w sklepach i biurach. Coraz większa liczba osób decyduje się też na jej montaż w domach i mieszkaniach. Czy warto montować klimatyzację w domu? Zapoznajmy się bliżej z tym tematem. Poznajmy podstawowe wady i zalety klimatyzacji w domu.

 

Klimatyzacja w domu: trzy argumenty ZA

Zalety – komfort termiczny

Podstawową zaletą klimatyzacji jest zapewnienie nam komfortu termicznego. Jest to niezbędne zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Nie jest to tylko kwestia samopoczucia. Upały są niebezpieczne m.in. dla osób z chorobami kardiologicznymi lub problemami z układem oddechowym. Dla takich osób klimatyzacja to sprzęt wręcz zalecany.

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg czujników wykrywających poziom temperatury, wilgotności powietrza, czy nawet jego zanieczyszczenia. Nie musimy się więc zastanawiać, jakie parametry ustawić. Większość urządzeń potrafi samodzielnie je dostosować.

Klimatyzacja to nie tylko chłodzenie. Urządzenia te dbają o nasz komfort również w zimie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w sezonie przejściowym, gdy stałe grzanie nie jest jeszcze potrzebne. Ich olbrzymią zaletą jest błyskawiczne działanie. Wychodzisz z kąpieli i chcesz mieć wyższą temperaturę w pokoju? Klimatyzator zrobi to w kilka minut. Może też utrzymywać zaprogramowaną temperaturę.

Zalety – jakość powietrza

Jeśli zastanawiasz się, czy klimatyzacja w domu to dobry pomysł, to weź pod uwagę, że temperatura to nie jedyny parametr istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ważna jest też jakość powietrza. Warto zdać sobie sprawę, że klimatyzatory stacjonarne zapewniają nam stały dopływ świeżego powietrza, które pobierają z zewnątrz. Jest to kilkaset metrów sześciennych na godzinę. Zarówno latem, jak i zimą rzadko otwieramy okna z uwagi na upał lub mróz. Klimatyzacja szczególnie dobrze sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, w którym otwieranie okien jest utrudnione. Na przykład w mieszkaniach mieszczących się w wysokich wieżowcach.

Większość klimatyzatorów dba też o poziom wilgotności w pomieszczeniu. Mogą robić to automatycznie, posługując się wskazaniami z higrometru. Wilgotność powietrza jest ważna dla ludzi zdrowych i bardzo ważna na przykład dla astmatyków.
Przepływające powietrze może być też jonizowane. Dzięki temu jest ono odczuwane jako bardziej świeże. Przy okazji zabijane są szkodliwe drobnoustroje i wirusy. To kolejna korzyść dla naszego zdrowia.

Zalety – wyższa wydajność, dobry sen

Klimatyzacja przekłada się bezpośrednio na nasz komfort życia. Każdy, kto kiedykolwiek próbował zasnąć w pokoju, gdzie panuje wysoka temperatura, wie, że jest to duże wyzwanie. Jest duszno, człowiek się poci i noc staje się udręką. Odpowiednio ustawiona klimatyzacja powoduje, że zasypiamy bez problemu i budzimy się wypoczęci. Wiele urządzeń ma tryb nocny, w którym pracują ciszej, aby nie przeszkadzać w zasypianiu. W nocy nie musimy wstawać, aby zmienić parametry klimatyzacji. Wystarczy posłużyć się pilotem.

Klimatyzacja przekłada się też na naszą wyższą wydajność. Coraz więcej osób pracuje w domu, szczególnie gdy mamy własną firmę. Jak wiadomo, praca w upale nie należy do przyjemnych. Nasz komfort termiczny przekłada się na lepszą efektywność.

 

Klimatyzacja w domu: trzy argumenty PRZECIW

Wady – kłopotliwy montaż

Montaż klimatyzacji nie należy do najłatwiejszych. Zrobienie tego samodzielnie to duże wyzwanie. Większość osób decyduje się na wynajęcie w tym celu specjalistycznej firmy. W takim wypadku do kosztu samego urządzenia należy doliczyć niemałe koszty instalacji. Jeśli robimy to na etapie budowy domu, to sprawa jest ułatwiona. Jeśli jednak decydujemy się na montaż w istniejącym już domu, to niestety klimatyzator stacjonarny wymagać będzie m.in. prac związanych z kuciem ścian. Montaż klimatyzacji typu multi split to już poważny remont.

Pamiętajmy również, że klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania.

Jeśli mieszkamy w bloku, to powinniśmy wiedzieć, że montaż klimatyzacji wymaga zgody spółdzielni. Dodatkowo wymagane są też odpowiednie zgody budowlane – w zależności od rozmiarów planowanych przeróbek. Załatwienie tych formalności to raczej nie kwestia tygodni, tylko miesięcy. Jeśli nie uzyskamy zgody na montaż klimatyzacji stacjonarnej, możemy się zdecydować na klimatyzatory przenośne – na przykład typu split.

Wady – zmienność temperatury

Idealnym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji, obejmującej swoim działaniem cały dom. W życiu jednak rzadko bywa tak idealnie i z różnych względów decydujemy się na montaż tylko w wybranych pomieszczeniach. Tu właśnie leży źródło pierwszej wady klimatyzacji. Przechodząc z klimatyzowanych pomieszczeń do nieklimatyzowanych, jesteśmy narażeni na dużą zmienność temperatur. Nie trzeba być lekarzem, aby wiedzieć, że ma to swoje konsekwencje zdrowotne. Problemy z zatokami, infekcje gardła, czy problemy ze stawami to tylko niektóre z nich. Dlatego należy z rozwagą dostosowywać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Powinna ona wynosić pomiędzy 19-25˚C.

Warto też pamiętać, że ze względu na nasze zdrowie różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz domu, a tą panującą na zewnątrz nie powinna być większa niż 7˚C.

Kolejna istotna kwestia to regulacja nadmuchu. Nie powinien on być skierowany na domownika. Nie powinien być też zbyt intensywny. Za wartość maksymalną możemy uznać 0,25m/s. Powyżej tej wartości tworzymy sobie w domu przeciąg.

Wady - hałas i koszty energii

Głośna praca klimatyzacji to dla wielu osób pojęcie względne. Wiele zależy od naszej wrażliwości. Jedno jest jednak pewne, wdmuchiwane do środka powietrze generuje dość głośny szum. Jedni się do niego przyzwyczajają, a innym sprawia to trudność. Szczególnie w nocy, gdy wszystkie inne dźwięki z otoczenia się wyciszają.

Dla wielu osób istotne są też koszty działania klimatyzacji. W wielu przypadkach działa ona przez cały dzień. Należy założyć, że na każde 10m2 powierzchni pokoju powinniśmy mieć 1kW mocy chłodniczej. A więc w pokoju o powierzchni 25m2 trzeba zainstalować klimatyzację o mocy chłodniczej około 2,5kW. Trzeba też wiedzieć, że pobór energii to nie to samo co moc chłodnicza – choć oba te parametry podawane są w kW. W uproszczeniu można założyć, że pobór energii jest mniej więcej trzy razy niższy niż moc chłodnicza.

Jeśli już znamy średnie zużycie energii, to możemy obliczyć szacunkowe koszty. Załóżmy, że nasz klimatyzator przy dość intensywnej pracy zużyje 45kWh miesięcznie. Przy cenie prądu na poziomie 0,55zł za 1kWh daje to koszt 25zł miesięcznie. Jest to koszt działania jednego urządzenia. Odpowiedź na pytanie - klima do domu, czy warto? zależy więc także w pewnej mierze od naszych możliwości finansowych.

Zobacz także

Duże AGD / #News

h-suszarki-icon-jpg-13082

Suszarka automatyczna. Będzie jak zmywarka?

Jeszcze niedawno zmywarka była uważana za zupełnie zbędny sprzęt – dziś niemal nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Znajduje się w coraz większej liczbie domów i z powodzeniem ułatwia życie. Czy taka sama przyszłość czeka suszarki automatyczne?

Duże AGD / #News

h-vestfrost-wfg18-box-jpg-13047

Bezpieczna i stylowa przestrzeń dla wina

Chłodziarka Vestfrost WFG18 to bezpieczna przestrzeń dla wina. Zastosowane technologie dbają o zachowanie jego idealnego smaku, koloru i aromatu.

Duże AGD / #News

h-sharp-suszarka-box-jpg-12971

Na pytanie o nowoczesne suszarki odpowiada Sharp

Oszczędzaj czas, energię, miejsce i… nerwy – nowe suszarki Sharp z linii TD mogą okazać się w tym bardzo pomocne.