/hamag/assets/nawilzacz-big-jpg-1181.jpeg

Haust domowego powietrza

Czyste i odpowiednio nawilżone powietrze staje się szczególnie ważne zimą, gdy większą część czasu, chcąc nie chcąc, spędza się w domu.

Data publikacji: 15.01.2016

Skutki sezonu grzewczego odczuwane są  szczególnie dotkliwie rano  –  nieprzyjemny kaszel, wysuszone śluzówki i zapchany nos utrudniają podniesienie się z łóżka. Wieszanie mokrego ręcznika na kaloryferze przestało wystarczać, a do tego swoim „designem” nie wpasowuje się w resztę wnętrza? Czas pomyśleć o nawilżaczu i oczyszczaczu powietrza.

Rynek oferuje szeroką gamę produktów, które filtrują powietrze i są niezbędnym wyposażeniem każdego domu, w którym zagościły problemy z alergiami, astmą i innymi kłopotami z górnymi drogami oddechowymi. Coraz bardziej zanieczyszczona atmosfera sprawia, że po oczyszczacze sięgają już nie tylko alergicy: życie pozbawione kurzu, pyłków, roztoczy, czy dymu, to kusząca perspektywa dla każdego. Odetchnąć we własnym domu czystym, zdrowym, a do tego odpowiednio nawilżonym powietrzem – oto luksus współczesnej cywilizacji.

Dobre powietrze = lepsza atmosfera... w domu

Oczyszczacz powietrza Philips AC4012/10, to jedno z rozwiązań jakie proponuje rynek. Urządzenie zaopatrzone jest w inteligentny system oczyszczania VitaShield IPS, który skutecznie filtruje niezwykle drobne cząsteczki, takie jak: alergeny, bakterie i wirusy o wielkości powyżej 20 nanometrów. Co oznacza ten enigmatyczny rozmiar, który podkreśla producent? Według Światowej Organizacji Zdrowia, to właśnie groźne wirusy np. ptasiej i ludzkiej grypy, bakterie Legionella, zapalenia wątroby oraz koronawirusy SARS mają wielkość powyżej 20 nanometrów. Producent zapewnia, że urządzenie usuwa do 99,9% pyłków, kurzu, roztoczy i bakterii oraz sierści. Technologia VitalShield IPS jest bezpieczna, gdyż nie wykorzystuje środków chemicznych, nie emituje ozonu ani związków organicznych, opiera się jedynie naturalnym systemie filtracji. Czujnik Healthy air protect daje pewność, że powietrze w pomieszczeniu jest zawsze zdrowe. Inteligentny system informuje o konieczności wymiany filtra, a jeśli ten nie zostanie zamieniony na nowy w zaprogramowanym terminie, urządzenie przestanie działać. To ekonomiczne rozwiązanie, gdyż praca z zapełnionym filtrem jest zupełnie nieskuteczna i nie przynosi efektów. Gdy regularnie wymieniamy filtry, zyskujemy pewność, że powietrze w pomieszczeniach jest czyste. Czujnik nieustannie mierzy i kontroluje jego jakość oraz informuje o stanie za pomocą wskaźników świetlnych: niebieski – dobry poziom czystości, fioletowy – wystarczający, czerwony – zły.

Philips AC4012/10Oczyszczacz powietrza Philips AC4012/10

Philips AC4012/10 - cena

Zaletą oczyszczacza Philipsa jest ciche działanie, które nie zakłóca snu oraz przyciemnione wskaźniki, co szczególnie odpowiada tym, którzy najchętniej odpoczywają w absolutnych ciemnościach. W nocy oczyszczacz dodatkowo przełącza się na niższy tryb aktywności, zmniejsza się prędkość pracy wentylatora, co dodatkowo ogranicza zużycie energii. Urządzenie może działać przez wybraną liczbę godzin (1, 4 lub 8), po upływie których wyłącza się automatycznie. Dodatkową funkcją, która uprzyjemni jego stosowanie jest regulowana 3-stopniowa prędkość pracy wentylatora, umożliwiająca dostosowanie przepływu powietrza do indywidualnych upodobań. Co ważne dla alergików: oczyszczacz Philips posiada Certyfikat European Center of Allergy Research Foundation. Inne ciekawe modele to oczyszczacz powietrza Airfree E60, cichy, ładnie wykonany i lekki. Rozwiązanie w sam raz dla astmatyków, alergików, a także dla młodych rodziców. Nie wymaga dodatkowych filtrów czy chemicznych substancji czyszczących. Należy jednak pamiętać o tym, że Air Free E60 powinien być włączony 24 godziny na dobę, system bowiem działa stopniowo i nie należy przerywać cyklu. Ciekawe działanie prezentuje także SHARP FUY30EUW. To model, w którym zastosowano jony Plasmacluster – szybciej i efektywniej przyłączają się one do powierzchni komórek bakterii, grzybów, czy wirusów, powodując ich prędki rozkład.

Nawilżone powietrze = przyjemny sen

Suche powietrze w mieszkaniu można wyczuć już w chwilę po wejściu do pomieszczenia. Drażni nos, powoduje kaszel, źle działa na skórę i oczy. Najbardziej uprzykrza życie małym dzieciom, choć podobnie daje się we znaki także dorosłym i zwierzętom. Firma Philips proponuje nawilżacz powietrza HU4801. Sprzęt wygrywa w porównaniu z ultradźwiękowymi nawilżaczami, które pozostawiają biały osad i mokre plamy. Według producenta rozprzestrzenia o 99% mniej bakterii niż wspomniani konkurenci. Na czym to polega? Na trzystopniowym systemie parowania z technologią NanoCloud. Najpierw: filtr absorpcyjny nawilżacza wyłapuje duże cząsteczki: włosy, sierść i kurz, których całe tabuny można wypatrzyć, spoglądając „pod światło”. W etapie drugim: system parowania z technologią NanoCloud nawilża powietrze, dodając do niego cząsteczki wody pozbawione bakterii i osadów. Na końcu: zdrowe, nawilżone powietrze jest wydmuchiwane z nawilżacza równomiernie, ze stałą prędkością i bez tworzenia mgły wodnej.

Nawilżacz powietrza Philips HU4801Firma Philips proponuje nawilżacz powietrza HU4801

Podobnie jak w przypadku oczyszczacza,  w nawilżaczu HU4801 Philips automatyczna blokada healthy air protect wyłącza sprzęt po wyczerpaniu zapasu wody w zbiorniku, co dodatkowo sygnalizowane jest zapaleniem się czerwonej diody. Uzupełnienie poziomu wody jest bardzo proste – można wlać wodę dzbankiem, zdejmując pokrywę lub wyjąć filtr i napełnić go płynem wprost z kranu. Dzięki prostej konstrukcji, czyszczenie filtrów również nie powinno przysporzyć większych problemów. Producent zapewnił także możliwość wyboru opcji nawilżania cichego lub standardowego, co przyda się w nocy i momentach, gdzie cisza jest najbardziej pożądana.

Japoński minimalizm

Firma Muji kilka lat temu zaproponowała Aroma Dyfuzor, który poza nawilżaniem powietrza posiada także funkcję rozprzestrzeniania zapachu. Dlaczego dziś wspominamy o tym produkcie? Bo nigdy się nie zestarzał i nadal wzbudza nieodparty zachwyt swą wdzięczną i równocześnie niezwykle prostą formą. Do zbiornika wystarczy dodać kilka kropel ulubionego olejku i poczuć woń jaśminu, lawendy, czy lasu. W długie zimowe wieczory dobrze prezentuje się także jako źródło światła. Trzeba dodać jednak, że urządzenie to wykorzystuje fale ultradźwiękowe i nie oczyszcza powietrza, tak jak w przypadku nawilżacza Philipsa. Mimo tego, będzie designerskim dodatkiem i dzięki swojej minimalistycznej kopule, wpasuje się w każdą, nawet najbardziej rustykalną przestrzeń.

Aroma DyfuzorAroma Dyfuzor, który poza nawilżaniem powietrza posiada także funkcję rozprzestrzeniania zapachu.

Zimowe, mroźne powietrze nieodparcie kojarzy się z rześkością, zdrowym chłodem, który wspaniale orzeźwia ciało i umysł, szczególnie, gdy w nos świeci słońce, a w uszach pobrzmiewa ulubiona muzyka. Suche powietrze w domu można zastąpić czystą, odpowiednio nawilżoną atmosferą, która nie spowoduje senności, uporczywego swędzenia skóry, szczypania oczu i kaszlu. Popołudnia i wieczory mogą być naładowane energią i pozbawione zimowej senności.

Zobacz także

Sprzęt AGD / #Artykuł

h-vestel-box-jpg-13064

Pandemia wpłynęła też na sektor AGD. W jaki sposób?

Co pandemia zmieniła względem AGD i jaka jest kondycja tego sektora po tym bardzo trudnym roku? Spytaliśmy o to Andrzeja Krop – dyrektora zarządzającego Vestel Poland.

Sprzęt AGD / #Artykuł

h-ces-box-jpg-13019

Takiej szczoteczki jeszcze nie było, takiego głośnika też - nowości z CES 2021

Szczoteczka ze sztuczną inteligencją, suszarka chroniąca, a nie niszcząca włosy, robot sprzątający z funkcją mopa czy podwójna pralka. To tylko niektóre spośród najciekawszych nowości sprzętowych zaprezentowanych podczas targów CES 2021.

Sprzęt AGD / #News

h-candy-310-jpg-12605

Technologia uprzyjemni obowiązki - sprzęt z targów IFA 2019

Grupa Haier Europe pojawiła się na targach IFA 2019, aby zaprezentować swoje najnowsze urządzenia do domu. Wyposażyła je w rozwiązania, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków ma być dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.