/hamag/assets/ha-philips-odkurzacz-hero-jpg-12522.jpeg

Jak wybrać odkurzacz - na co zwracać uwagę?

Tradycyjny czy bezprzewodowy, a może automatyczny? Podpowiadamy, jak wybrać odkurzacz i czym różnią się od siebie poszczególne typy.

Data publikacji: 18.07.2019
Nieważne, czy odkurzasz, bo lubisz czy odkurzasz, bo trzeba – potrzebujesz odkurzacza. Decyzja o tym, na jakie urządzenie się zdecydować, nie należy jednak do najprostszych. Dlatego też wraz z firmą Philips podpowiadamy, jak wybrać najlepszy typ dla siebie.

Odkurzacz tradycyjny – rozwiązanie uniwersalne

Klasyczny odkurzacz – z dwoma kółkami, rurą i przewodem – to rozwiązanie wciąż najczęściej spotykane w polskich domach. Nic dziwnego: atrakcyjna cena, prosta obsługa i duże możliwości przemawiają właśnie za nim. Nawet jednak, jeśli jesteśmy zdecydowani na takie urządzenie, wciąż mamy przynajmniej jeden dylemat: wybrać model workowy czy bezworkowy. 

Philips PowerPro Ultimate FC9929/90 – 750-watowy odkurzacz bezworkowy. Cena: 1699 zł.

Odkurzacz workowy jest tańszy na początku, ale podczas eksploatacji koszty rosną, bo – naturalnie – trzeba kupować nowe worki. Większy komfort zapewniają więc odkurzacze bezworkowe, ale ceny tych zaś mogą być o kilkaset złotych wyższe.

Alternatywa: pionowy odkurzacz bezprzewodowy

Alternatywę dla nich stanowi pionowy odkurzacz bezprzewodowy, który dzięki swojej zwartej konstrukcji i temu, że nie ograniczają go żadne kable, zapewnia łatwiejszy dostęp do wszystkich zakątków mieszkania. Minusem tego rozwiązania jest to, że musisz pamiętać o jego ładowaniu (podczas zakupów warto zdecydować się na model o długim czasie pracy). 

Philips SpeedPro Max Aqua 3w1 FC6904/01 – odkurza, myje i działa 75 minut na ładowaniu. Cena: 2459 zł.

Ciekawostką charakteryzującą serię Philips SpeedPro Aqua jest funkcja czyszczenia na mokro. Innymi słowy: wchodzące w jej skład urządzenia wykonują odkurzanie i mopowanie za jednym razem. 

Na co zwracać uwagę? O czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od typu, podczas wyboru zwróć uwagę na moc odkurzacza i maksymalny nadmuch – im większe, tym lepiej. W przypadku modeli przewodowych istotny jest też zasięg działania. Praktycznym dodatkiem jest LED-owa nasadka, pozwalająca dostrzec kurz pod sofą czy też pod meblami.

Nasadka LED dostępna jest w wielu modelach, np. w workowym odkurzaczu Philips FC8955/09. Cena: 1349 zł.

Pamiętaj też, że o funkcjonalności odkurzacza świadczą akcesoria. Oprócz tradycyjnej szczotki przydać mogą się: szczelinówka (do wybierania kurzu z ciasnych przestrzeni), nasadka do dywanów oraz turboszczotka i miniturboszczotka, a więc nasadki, które doceniają przede wszystkim właściciele czworonogów.

Alergicy powinni ponadto zwrócić uwagę na filtr odkurzacza – najodpowiedniejszy będzie HEPA 13.

Jeszcze jedna opcja: odkurzacz automatyczny 

Dla gadżeciarzy, jak i osób, które nie mają zbyt wiele czasu na sprzątanie, interesującą propozycją może być też odkurzacz automatyczny, czyli inaczej: robot odkurzający. Dzięki czujnikom podczerwieni i brudu takie urządzenie jest w stanie samo czyścić podłogi, a ty w tym czasie nie musisz nawet być w domu. 

Philips SmartPro Active FC8822/01 – odkurzacz automatyczny, czyli taki, który działa sam. Cena: 1929 zł.

Źródło: Philips

Zobacz także

Odkurzacze / #Artykuł

h-jet90-icon-jpg-13197

Duża moc, wygoda i higiena – odkurzacz Samsung Jet™ 90 spełnia wszystkie wymogi

Przyglądamy się modelowi Samsung Jet™ 90 i… wygląda na to, że spełnia wszystkie wymogi charakteryzujące dobry odkurzacz bezprzewodowy.

Odkurzacze / #News

hoover-box-jpg-13172

Czysta przyjemność, przyjemna czystość

Jeden sprzęt, który zaprowadzi w twoim domu przyjemną czystość i zamieni wiosenne porządki w czystą przyjemność. Taką obietnicę zdaje się składać producent odkurzacza Hoover H-Free 500 Hydro Plus.

Odkurzacze / #News

h-sharp-o-box-jpg-13055

Jeden odkurzacz, by wysprzątać cały dom (i nie tylko)

Sharp twierdzi, że jego nowe odkurzacze pionowe mogą cię zainteresować. I rzeczywiście mogą – bo wystarczy ci to jedno urządzenie, aby cały dom był dokładnie poodkurzany.