Eko-pranie, czyli jak prać oszczędnie i skutecznie

Na co zwrócić uwagę, gdy chce się prać ekologicznie?

Data publikacji: 17.06.2016
Ekotrendy pozwalają łączyć oszczędzanie i doskonałe efekty. Coraz więcej osób wdraża je w kwestii żywności, segregowania odpadów, wystroju mieszkania czy przemieszczania się. Być może powinniśmy pomyśleć też o eko-praniu? Firma Whirlpool radzi jak to zrobić.

Jeśli chcemy prać ekologicznie, warto zacząć od samego sprzętu. Najlepszym wyborem będą pralki o klasie energetycznej A+++, co pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też stan naszego portfela. Inną istotną cechą urządzenia jest wielkość bębna – im większy, tym lepszy, ponieważ pranie będziemy mogli robić rzadziej. 

Nowoczesna pralka, aby umożliwiać pranie ekologiczne, musi być wyposażona w funkcje optymalizujące pobór wody i energii oraz oferujące specjalne programy do różnych tkanin i sytuacji. Pralki Whirlpool z technologią 6-ty Zmysł, na przykład, samodzielnie dostosowują parametry prania na podstawie zawartości bębna. W oszczędzaniu pomagają również tryby, takie jak Plamy Bio 15°. U innych producentów program ten może nazywać się inaczej, ale zasada działania jest podobna – to pomoc w usuwaniu trudnych zabrudzeń (na przykład śladów po kawie, winie lub trawie) poprzez namaczanie. 

Whirlpool FSCR 12432

Sprawdź cenyRównie ważna, co sam sprzęt, jest strategia i odpowiednie planowanie. Przede wszystkim należy uruchamiać pralkę dopiero wówczas, gdy bęben jest maksymalnie zapełniony. Bardzo ważnym czynnikiem jest także temperatura – najoszczędniejsze jest pranie w 15 stopniach, jeśli jednak pralka nie oferuje tego trybu, nawet 40 stopni będzie dużo lepszym wyborem niż wyższe temperatury. 

Nie warto też przesadzać z ilością proszku lub płynu dodawanego do prania, ponieważ efekty prania na pewno nie zostaną poprawione, a co najwyżej mogą ulec pogorszeniu, poprzez pozostawienie śladów i smug. Nowoczesne pralki, takie jak Whirlpool FSCR 12432, o której już pisaliśmy, są wyposażone w systemy zarządzania detergentami, które same ustalają odpowiednią ilość substancji piorących.

eko-pranie

Źródło: Whirlpool

Zobacz także

Pralki / #Artykuł

classic-jpg-12285

Jaką pralkę wybrać? TOP 10

Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy 10 najlepszych pralek w różnych cenach, w zależności od zasobności portfela znajdziesz tu pralkę dla siebie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki w 2020 roku.

Pralki / #Artykuł

samsung-ai-control-icon-jpg-13075

Ta pralka chce Cię poznać

Piorą szybciej i oszczędniej, a do tego są inteligentne i delikatne dla tkanin. Nowe pralki Samsung AI Control są w stanie skutecznie zwiększyć twój komfort, a to tylko początek wyliczanki.

Pralki / #Test

classic-jpg-12915

Pralka Samsung WW10M86INOA - czy warto inwestować w nowoczesne technologie?

Samsung QuickDrive WW10M86INOA to dopracowana w każdym detalu pralka z półki premium. Jest cicha, bardzo pojemna, gwarantuje znaczne przyśpieszenie procesu prania, energooszczędność i wydajność na lata. Czy jest warta inwestycji?