/hamag/assets/otwarcie-jpg-12287.jpeg

Jaką pralkę wybrać? TOP 10

Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy 10 najlepszych pralek w różnych cenach, w zależności od zasobności portfela znajdziesz tu pralkę dla siebie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki w 2020 roku.

Data publikacji: 26.04.2021
Pralka to urządzenie, które wymieniamy stosunkowo rzadko. Sprzęty te zwykle są dość solidne i mało awaryjne. Jeśli ostatni raz kupowałeś pralkę wiele lat temu, możesz być zaskoczony, jak bardzo urządzenia te się zmieniły. Nowoczesne silniki, panele dotykowe, czy sterowanie smartfonem, to tylko niektóre nowości, z którymi warto zapoznać się przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego modelu pralki. Jaką pralkę kupić i czym kierować się przy jej wyborze, gdy nie masz za wiele czasu na studiowanie obszernych poradników? Zobacz rekomendacje ekspertów.

Jak wybrać pralkę?

Pierwsze pytanie, czy pralka ma być ładowana od przodu, czy od góry? Tu decydująca jest wielkość i układ naszej łazienki. Jeśli łazienka jest mała, to warto wybrać pralkę o małej głębokości. A takie modele pralek ładowane są od góry. Mogą mieć nawet 40cm głębokości. Pamiętajmy jednak, że nad pralką nie powinny znajdować się wtedy szafki łazienkowe. Utrudni nam to ładowanie prania. Jeśli nasza łazienka jest nieco bardziej przestronna, możemy bez przeszkód wybrać model pralki ładowanej od frontu.

Kolejne decyzje dotyczą kilku istotnych kwestii technicznych:

Rodzaj silnika – pod uwagę weźmy modele z silnikami inwerterowymi lub komutatorowymi. Te pierwsze są to silniki wysokoobrotowe pracujące niezwykle cicho. Silniki komutatorowe rozwijają również bardzo wysokie obroty, jednak pracują nieco głośniej.

Pojemność pralki – nie ulegajmy pokusie kupna za wszelką cenę olbrzymich pojemności. Dostosujmy ją do potrzeb i wielkości naszej rodziny. Pamiętajmy, że większa pralka to większe zużycie wody i energii. Dla pary lub rodziny z jednym dzieckiem wystarczy pralka o pojemności 5 do 7kg. Dopiero dla dużych rodzin warto wybrać model o pojemności powyżej 7kg.

Klasa efektywności energetycznej – tu sprawa jest prosta – im wyższa klasa energetyczna pralki, tym będzie ona bardziej oszczędna. Przy standardowym użytkowaniu pralka w klasie A+++ nie powinna zużyć rocznie więcej niż 46kWh.

Krótki program prania – bardzo praktyczna funkcja, którą warto mieć w swojej pralce. Po jej uruchomieniu, pranie zakończy się w mniej niż pół godziny. Tego typu program jest idealny do prania mało zabrudzonej odzieży.

Funkcja dodawania odzieży – zdarza się czasem, że po uruchomieniu prania znajdujemy jeszcze ciuszek, który powinien znaleźć się w pralce. Funkcja dodawania odzieży pozwala zrobić to bez konieczności wyłączania pralki i otwierania głównych drzwi.

Funkcja zabezpieczenia przed zalaniem – nowoczesne pralki są mało awaryjne, ale mimo wszystko warto dmuchać na zimne. W razie nieprzewidzianych zdarzeń, system zabezpieczenia przed zalaniem zatrzyma wodę wewnątrz pralki i nie dopuści do zalania łazienki.

Wybierając pralkę, zwróćmy też uwagę na kwestie serwisu, jaki oferuje dany producent. Oczywiście nie zakładamy, że nasza nowa pralka po kilku miesiącach będzie wymagała naprawy. Ale przecież nic nie jest wieczne i nawet najlepszy sprzęt kiedyś się popsuje. Jeśli oceniać producentów pod kątem ilości punktów serwisowych, to na pochwałę zasługuje Bosch. Po połączeniu się z Zelmerem firma ta znacznie poprawiła swoją ofertę w tym zakresie. Jeśli nawet w naszej miejscowości nie ma oddziału serwisowego, to zawsze możemy umówić sobie wizytę fachowca z dojazdem do naszego domu. Wielu klientów chwiali sobie także serwis firmy ‎Whirlpool. Naprawy wykonywane są szybko, a kontakt z klientem jest na wysokim poziomie.

 

TOP 10 - najlepsze pralki

Ranking pralek polecanych przez ekspertów to bardzo pomocne narzędzie przy wyborze modelu najlepiej spełniającego twoje oczekiwania.

Inteligentna pralka z panelem AI Control
Samsung QuickDrive WW90T986ASH

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 9 kg
 • Prędkość wirowania: 1600 obr/min
 • Panel AI Control i Pranie optymalne AI
 • Technologia QuickDrive
 • Technologia AddWash
 • Klasa energetyczna: A (nowa)
 • Sterowanie smartfonem

Samsung WW70K5210UW/EO

Samsung WW90T986ASH to przykład tego, jaka powinna być nowoczesna pralka inteligentna. Minimalistyczny panel AI Control uczy się naszych preferencji i nawyków, aby później szybko rekomendować ustawienia, które mogą nas zainteresować. Dbając o twój komfort, ale i stan konta oraz środowisko, samodzielnie dobiera ilość wody i detergentu oraz czas prania. Program, o którym mówimy nazywa się Pranie optymalne AI i wykorzystuje 4 zaawansowane czujniki. Czym jeszcze może pochwalić się ta pralka? Technologiami QuickDrive (czas prania krótszy nawet o 50%), EcoBubble (skuteczne pranie w niskiej temperaturze), VRT Plus (cicha praca nawet przy wysokich obrotach) oraz AddWash (możliwość dorzucenia ubrań w trakcie cyklu).
 

Pojemna pralka z technologią AddWash™
Samsung QuickDrive WW10M86INOA

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 10 kg
 • Prędkość wirowania: 1600 obr/min
 • Technologii QuickDrive™
 • Technologia AddWash™
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Sterowanie smartfonem

Samsung QuickDrive WW10M86INOA

Nowoczesna i pojemna pralka dla dużej rodziny. Posiada innowacyjny bęben o pojemności 10 kg z QuickDrive™, czyli innowacyjną technologią, dzięki której skrócimy czas prania nawet o 50%, a zużycie energii zmniejszymy do 20%, bez obniżenia skuteczności prania. Urządzenia ma klasę energetyczną A+++. Silnik pralki jest w stanie podczas wirowania rozkręcić bęben do prędkości 1600 obrotów na minutę. Dzięki temu po zakończeniu cyklu wirowania możemy wyciągnąć z pralki tylko lekko wilgotne ubrania. Dodatkowym udogodnieniem jest system AddWash, dzięki któremu możemy w każdej chwili dorzucić do prania na przykład zapomniają skarpetkę.

 

 

Pralka do 900 zł ładowana od góry
Whirlpool AWE 4519/P

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 5 kg
 • Prędkość wirowania: 1000 obr/min
 • Program Clean+
 • Klasa energetyczna: A+
 • Automatyczny dobór wody do wielkości załadunku

Whirlpool AWE 4519/PWhirlpool AWE 4519/P

Idealna pralka dla małej rodziny. Ma pojemność pięciu kilogramów i automatyczny dobór wody w zależności od wagi ubrań umieszczonych w bębnie. Wyposażona została w nowoczesną funkcję Clean+. Doskonale wykorzystuje ona działanie odplamiacza, usuwając uporczywe plamy nawet w niskiej temperaturze. Osoby żyjące w pośpiechu, docenią z pewnością program super szybki, służący do błyskawicznego prania mało zabrudzonej odzieży. Urządzenia ma klasę energetyczną A+. Silnik pralki jest w stanie podczas wirowania rozkręcić bęben do prędkości 10000 obrotów na minutę. Dzięki temu po zakończeniu cyklu wirowania możemy wyciągnąć z pralki tylko lekko wilgotne ubrania.


 

Pralka do 1000 zł
Amica DAWD 6102 LCW

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 6 kg
 • Automatyczny dobór wody do wielkości załadunku
 • Ilość programów prania: 12
 • Regulacja prędkości wirowania
 • Klasa prania: A

Amica DAWD 6102 LCW

Innowacyjna pralka w rozsądnej cenie. Może dostosować się do twojego harmonogramu dnia. Po prostu wyznacz jej godzinę, w której ma zakończyć pranie i tak właśnie się stanie. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja samooczyszczania bębna. Dzięki niej na bieżąco likwidowane są zarodniki grzybów, alergeny i drobnoustroje. Pralka wyposażona została w program krótki. Trwa on jedynie 15 min i służy od odświeżania lekko zabrudzonej odzieży. Jest też dobra informacja dla wielbicieli ubrań wełnianych – specjalny program spowalnia ruchy bębna, co pozwala chronić tego typu ubrania. Pralka ma 6 kilogramów pojemności.


 

Mała pralka
Electrolux EWT11064IHW

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 6 kg
 • Klasa energetyczna: A++
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1000 obr/min
 • Ładowana od góry
 • Rodzaj programatora: elektroniczny

Electrolux EWT11064IHWElectrolux EWT11064IHW

Wąska pralka ładowana od góry to najlepsze rozwiązanie dla osób dysponujących niewielką przestrzenią w łazience. Przy wymiarach 60x40x89cm, ten model może pochwalić się pojemnością 6kg. Jednocześnie to pralka, która spodoba się dysponującym stosunkowo skromnym budżetem. Za nieco ponad 1000 złotych otrzymujemy bardzo solidny sprzęt, do którego w tym przedziale cenowym trudno mieć zastrzeżenia. Tym bardziej, że pozytywnie zaskakuje on inteligentnymi systemami SensiCare oraz AutoSense. Oferuje też praktyczną opcję opóźnienia startu pracy. Za zakupem przemawiać może również klasa energetyczna A++.
 

Pralka do 1200 zł
Amica DAW 6123 LSB

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 6 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
 • Ilość programów prania: 9
 • Rodzaj programatora: elektroniczny

Amica DAW 6123 LSB

Czasem po uruchomieniu pralki okazuje się, że trzeba dorzucić jeszcze kilka rzeczy. Dzięki funkcji Add+ nie stanowi to problemu. Możesz zrobić to przez 70% czasu prania. Z kolei dzięki czujnikowi Auto Sensor urządzenie samodzielnie dostosuje ilość potrzebnej wody zarówno do wagi pranych rzeczy, jak i ich rodzaju. Pralka świetnie nadaje się do prania ubrań należących do osób z dolegliwościami alergicznymi. Po włączeniu takiego programu cykl płukania wykonywany jest aż czterokrotnie. Za każdym razem woda jest ogrzewana do temperatury 30°C. Nie musisz się obawiać o zużycie energii. Pralka ma klasę energetyczną A+++. Dba więc zarówno o twój portfel, jak i środowisko.
 

Pralka do 1500 zł
Samsung WW70J5346FW

Najważniejsze cechy:

 • Klasa energetyczna A+++
 • Funkcja EcoBubble
 • Pojemność: 7 kg
 • Grzałka z podwójną powłoką ceramiczną
 • Prędkość wirowania: 1200 obrotów na minutę

Samsung WW70J5346FWSamsung WW70J5346FW

Przy kupnie pralki opinie serwisantów są bardzo cennym źródłem informacji. Ten model ma bardzo dobre opinie. Między innymi dzięki grzałce, która ma podwójną powłokę ceramiczną. Chroni ją to przed osadzaniem się kamienia. Pralka ma 7kg pojemności, a jej maksymalna prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę. Pozwala to na dobre osuszenie prania przed wyjęciem z bębna. Na uwagę zasługuje także zastosowana tu funkcja EcoBubble. Wytwarza ona aktywną pianę z połączenia wody, detergentu i powietrza. Piana ta lepiej wnika w strukturę tkaniny, dzięki czemu wywabianie plam przebiega sprawniej. Pralka ma klasę energetyczną A+++.
 

Pralka do 1800 zł
Candy Bianca BWM4 137PH6/1-S

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 7 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1300 obr/min
 • Silnik inwerterowy
 • Rodzaj programatora: elektroniczny

Candy Bianca BWM4 137PH6/1-SCandy Bianca BWM4 137PH6/1-S

Uważasz, że takie urządzenie jak pralka powinno cechować się niebanalnym wyglądem? Candy Bianca świetnie się w to wpisuje. Przede wszystkim z racji czarnych drzwi oraz Smart Ring, czyli wpadającego w oko okrągłego panelu sterowania. Jednocześnie pozwala na bardzo komfortową obsługę. Producent zastosował trwały silnik inwerterowy i bęben o pojemności 7kg. Poza podstawowymi programami piorącymi na podkreślenie zasługuje też kilka funkcji. Funkcja pary i funkcja STOP Bianca. KG Detector dostosowuje zużycie wody i energii do ilości ubrań w bębnie. Technologia Mix Power Jet+ bardzo przydatna podczas potrzeby usunięcia zabrudzeń w niskiej temperaturze.
 

Pralka do 3000 zł
Bosch WAY 24742 PL

Najważniejsze cechy:

 • Klasa energetyczna A+++
 • Pojemność: 9 kg
 • Specjalna automatyka wagowa
 • Klasa efektywności prania: A.
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min

BOSCH WAY 24742 PLBosch WAY 24742 PL

Jaka najlepsza pralka spełni wszystkie Twoje wymagania? Ten model jest bardzo bliski ideału. Pralka jest wręcz naszpikowana nowoczesnymi technologiami. Ma między innymi czujnik, który na bieżąco bada stopień zanurzenia tkanin i ich nawilżenia. Inny sensor bada z kolei ilość dostarczanej wody. Specjalna automatyka wagowa waży pranie z dokładnością do 30 gramów i dobiera do tego odpowiednią ilość wody. Jeśli zastanawiasz się, jaka pojemna pralka dla dużej rodziny sprawdzi się w Twoim domu, to także zwróć uwagę na to urządzenie. Pralka ta ma aż 9kg pojemności. Zmieści się do niej cała góra prania. Pralka ma klasę efektywności energetycznej A+++ oraz klasę efektywności prania A.

 

Pralka z funkcją dodawania odzieży
Samsung AddWash WW70K5410UW

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 7 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min
 • Ilość programów prania: 15
 • Rodzaj programatora: elektroniczny

Samsung AddWash WW70K5410UWSamsung AddWash WW70K5410UW

Samsung AddWash to idealna pralka dla zapominalskich. Zdarzyło Ci się kiedyś pominąć coś podczas załadunku? Innowacyjne drzwiczki AddWash pozwalając już w trakcie prania coś do niego dodać. Nie jest to jednak jedyna mocna strona tej pralki. Do długiej listy atutów trzeba dodać technologię Eco Bubble, czyli funkcje aktywnej piany. Fuzzy Logic dobierającą najlepsze ustawienia do prania. Czy wreszcie bęben Diamond z systemem wyprofilowanych otworów oraz silnik Digital Inverter, na prace którego producent udziela aż 10 lat gwarancji.

 

Pralka sterowana smartfonem
LG Vivace F4WV909PS2A

Najważniejsze cechy:

 • Pojemność: 9 kg
 • Klasa energetyczna: A+++
 • Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min
 • Ilość programów prania: 14
 • Rodzaj programatora: elektroniczny

LG Vivace F4WV909PS2ALG Vivace F4WV909PS2A

Jeśli nie ograniczają Cię finanse, warto spojrzeć na LG Vivace F4WV909PS2A. To model, który pozwoli nie tylko na duże, ale też niezwykle efektywne pranie. Cechuje się pojemnością aż 9 kg. Producent zastosował najlepsze podzespoły, a jednocześnie zadbał o szereg najnowszych rozwiązań, które ułatwiają użytkownikowi obsługę. Dzięki technologii AI DD pralka jest w stanie automatycznie dobrać najlepsze ustawienia do każdego wsadu. Obecność technologii LG Steam+ może wyeliminować nawet 99,9% alergenów. Nie sposób pominąć przy tym wsparcia Smart ThinQ, aplikacji, dzięki której sterowanie pralką możliwe jest z poziomu smartfona. Poza technologiami i wieloma programami prania, Vivace wyróżnia się też wysokiej klasy materiałami, m. in. szkłem hartowanym oraz stalą nierdzewną.

Zobacz także

Pralki / #Artykuł

samsung-ai-control-icon-jpg-13075

Ta pralka chce Cię poznać

Piorą szybciej i oszczędniej, a do tego są inteligentne i delikatne dla tkanin. Nowe pralki Samsung AI Control są w stanie skutecznie zwiększyć twój komfort, a to tylko początek wyliczanki.

Pralki / #Test

classic-jpg-12915

Pralka Samsung WW10M86INOA - czy warto inwestować w nowoczesne technologie?

Samsung QuickDrive WW10M86INOA to dopracowana w każdym detalu pralka z półki premium. Jest cicha, bardzo pojemna, gwarantuje znaczne przyśpieszenie procesu prania, energooszczędność i wydajność na lata. Czy jest warta inwestycji?

Pralki / #Artykuł

classic-jpg-12851

Pranie w zimnej wodzie? Sprawdzamy eko-funkcje pralki Toshiba TW-BJ110W4PL

Od pralek wymagamy cichej pracy i energooszczędności. Toshiba TW-BJ110W4PL dodatkowo odważnie proponuje pranie w zimnej wodzie. Dorzuca też kilka wygodnych rozwiązań z myślą o użytkowniku oraz detale cieszące oko. Czy to Cię przekona?