/hamag/assets/hamag-samsung-hero-jpg-12405.jpeg

Bezpieczne zamrażanie żywności - obalamy mity

Obalamy trzy powtarzane od lat mity na temat zamrażania żywności.

Data publikacji: 29.03.2019
Trudno wyobrazić sobie dom bez lodówki, a lodówkę bez zamrażalnika. Wszak zamrażanie to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod konserwacji żywności. Korzystając z niej, można sprawić, że mięso, owoce czy pieczywo dłużej zachowa swoją świeżość ...i to o wiele dłużej. Wokół tego tematu narosło jednak wiele mitów – wraz z firmą Samsung zdecydowaliśmy się na obalenie trzech spośród nich.

Mit 1: W zamrażalniku produkty można trzymać bez końca

Nie, wcale tak nie jest. I choć rzeczywiście, żywność w zamrażalniku może być przechowywana bardzo długo, to mimo wszystko nie w nieskończoność. Nawet niskie temperatury nie uchronią jedzenia przed zepsuciem – w przypadku warzyw stanie się to po około roku, owoce i ryby wytrzymają około 6 miesięcy, pieczywo i nabiał można trzymać w zamrażalniku przez około 4 miesiące, a lody – co zaskakujące – zaledwie 2 miesiące.

Lodówka Samsung

Mit 2: Cytrusy nie mogą być przechowywane w zamrażalniku

Większość letnich owoców bez większych problemów może znajdować się w zamrażalniku przez pół roku. W przypadku cytrusów sytuacja wygląda inaczej, ponieważ wytwarzające się kryształki lodu uszkadzają ich wyjątkowo delikatną budowę. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie można ich mrozić – kilkudniowy (a maksymalnie: dwutygodniowy) pobyt w zamrażalniku nie powinien im w żadnym razie zaszkodzić.

Lodówka Samsung

Mit 3: Żywność rozmraża się w temperaturze pokojowej lub gorącej wodzie

To nie jest dobra zasada, a na pewno nie uniwersalna. Szczególnie nie należy stosować żadnej z tych metod w przypadku mięs i ryb. Rozmrażanie w temperaturze pokojowej zwiększa ich podatność na niekorzystne działanie szkodliwych drobnoustrojów, a w gorącej wodzie – powoduje utratę walorów odżywczych, jak i smakowych. Z czego zatem skorzystać? Najlepiej z kuchenki mikrofalowej…

Lodówka Samsung

...lub funkcji Rapid Defrost (błyskawicznego rozmrażania), która znajduje się w nowych urządzeniach firmy Samsung. Nowoczesne lodówki koreańskiego producenta są również wyposażone w technologie No Frost i Twin Cooling Plus, które zapobiegają osadzaniu się szronu w środku urządzenia i przyrastaniu lodem produktów (dzięki oddzielnym obiegom powietrza i obniżonym poziomie wilgotności wewnątrz zamrażalnika). Multimedialne modele spod znaku Family Hub mają również dotykowe wyświetlacze, pozwalające zapisywać notatki (na przykład po to, by owoce, mięso lub lody nie zostały w zamrażalniku zbyt długo).

Źródło: Samsung

Zobacz także

Lodówki / #News

samsung-bespoke-icon-jpg-13107

Samsung Bespoke zmienia sposób myślenia o lodówce

Lodówka, która zmienia się i rośnie wraz z Twoją rodziną. A także lodówka, która dostosowuje się do Twoich kolejnych aranżacyjnych pomysłów. To właśnie Samsung Bespoke – linia otwierająca nowy rozdział, zatytułowany „spersonalizowane AGD”.

Lodówki / #News

h-v-v3-icon-jpg-13101

Zdrowie, wygoda i oszczędność - nowe lodówki Vestfrost

Nowe lodówki Vestfrost są oszczędne i ekologiczne. Zawdzięczają to kilku ciekawym technologiom.

Lodówki / #News

h-vestfrost-art-box-jpg-13040

Ta lodówka to dzieło sztuki

Czy lodówka musi być nudna? Vestfrost Art Collection to najlepszy dowód na to, że nie. Mało tego – może być dziełem sztuki.