/hamag/assets/otwarcie-jpg-12272.jpeg

Jaki odkurzacz jest najlepszy? Kupić workowy, bezworkowy czy bezprzewodowy?

Jaki odkurzacz wybrać workowy, bezworkowy lub bezprzewodowy? Jaki są plusy i minusy różnych typów. A jak już zdecydujemy się na dany typ, to jaki model wybrać? Na te pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Data publikacji: 24.10.2019
Aktualna oferta i technologia odkurzaczy oferują nam dość pokaźną gamę urządzeń do wyboru. Ulepszony model workowy (według nowych dyrektyw UE), bezworkowy klasyczny lub bezworkowy pionowy, piorący klasyczny lub pionowy (do zmywania na mokro), czy w końcu najnowsza linia pionowy bezprzewodowy bezworkowy.

Wybór modeli jest spory, a analiza wszystkich cech i kupno tego właściwego może zająć trochę czasu. Nie dość, że musimy zdecydować się na konkretny rodzaj odkurzacza, to jeszcze warto poznać technologie, w które wyposażone są nowoczesne modele. Mamy nadzieje że w tym gąszczu informacji pomoże nasz TOP ranking odkurzaczy. Natomiast w osobnym artykule pisaliśmy o polecanych robotach sprzątających.

Jak wybieramy odkurzacz do TOP

Najpopularniejsze są klasyczne odkurzacze workowe. Używamy w nich worków płóciennych lub papierowych. Ich opróżnianie jest bardzo wygodne, ale worki to dodatkowy wydatek. Z kolei użytkowanie odkurzaczy bezworkowych może być praktycznie bezkosztowe. Jednak ich opróżnianie wymaga sporej wprawy, gdyż kurz musimy przesypać do worka na odpadki, co nie zawsze jest rzeczą prostą.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej odkurzaczy pionowych. W ich przypadku jeden koniec odkurzacza trzymamy w dłoni za uchwyt , a szczotka znajduje się przy podłodze. Nie ma tu długiej rury ssącej i nie ciągniemy odkurzacza za sobą – co powodowało w tych odkurzaczach straty mocy ssącej, czasami znaczne zależnie od jakości urządzenia.

Do wyboru mamy też odkurzacze piorące. Mają one dość duże gabaryty, ale za to z ich pomocą możemy nie tylko odkurzyć, ale też wyprać dywan.

Po wyborze rodzaju sprzętu, czas na zapoznanie się z najważniejszymi funkcjami i technologiami stosowanymi w odkurzaczach.

Moc odkurzacza – w ostatnich dwóch latach na skutek wprowadzenia różnego rodzaju regulacji prawnych w UE, moc odkurzaczy została istotnie obniżona. Na szczęście pojawiły się też nowocześniejsze silniki, które po części rekompensują spadek mocy. Do twardych podłóg wystarczy nam odkurzacz o mocy około 650W. Do dywanów i wykładzin warto już wybrać sprzęt o mocy powyżej 750W.

Filtracja powietrza – im lepszy filtr, tym mniej zanieczyszczeń wydostanie się z odkurzacza podczas sprzątania. Najlepszy dostępny filtr to HEPA H13. Niektóre z odkurzaczy wyposażone są też w filtr wodny. Ich skuteczność budzi pewne kontrowersje. Część ekspertów twierdzi, że doskonale filtrują powietrze, inni że wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii.

Głośność – z roku na rok odkurzacze stają się coraz cichsze. Najlepsze modele są tak ciche, że podczas odkurzania można bez większych przeszkód rozmawiać, czy słuchać muzyki. Za cichy odkurzacz możemy uznać model mający poniżej 65dB.

Pojemność – mowa tu o pojemności worka lub pojemnika. Jeśli mamy kilkupokojowe mieszkanie lub dom, to nie powinniśmy schodzić poniżej 3,5 litra pojemności.

Szczotki i ssawki – im większy wybór dodatkowych szczotek i ssawek, tym bardziej praktyczny staje się nasz odkurzacz. Warto tu wspomnieć m.in. o turboszczotce, która posiada wałek z włosiem, który wirując „czesze” odkurzane powierzchnie. Przydatna jest także szczotka z delikatnym włosiem chroniąca parkiety i panele.

Długość przewodu – im dłuższy, tym łatwiejsze dotarcie do każdego zakamarku mieszkania. Bez konieczności podłączania się do kilku gniazdek.

Jaki odkurzacz kupić? 10 najlepszych modeli:

 

Najlepsze odkurzacze klasyczne workowe

Jaki odkurzacz workowy do 300 zł
MPM MOD-12

Najważniejsze cechy:

 • Filtr HEPA H13
 • Klasa energetyczna A
 • Worek o pojemności 3,5 litra
 • Automatyczny zwijacz przewodu
 • Elastyczne, gumowe kółka

MPM MOD-12MPM MOD-12

Odkurzacz z filtrem HEPA H13 w tak niskiej cenie? Jeśli na odkurzacz możesz wydać poniżej 300zł, a zależy Ci na dobrym wychwytywaniu alergenów, to ten model jest idealny. Oprócz dobrej filtracji odkurzacz może pochwalić się jeszcze klasą energetyczną A, oraz workiem o pojemności 3,5 litra. W sam raz na średniej wielkości mieszkanie. W ramach wyposażenia otrzymamy m.in. ssawkę uniwersalną podłoga – dywan, oraz małą szczotkę do kurzu. Dla komfortu użytkowania odkurzacz wyposażono też w automatyczny zwijacz przewodu. Nie musisz się też martwić o zarysowanie parkietu. Model ten ma elastyczne, gumowe kółka.

 

Jaki odkurzacz workowy do 400 zł
Tefal Compact Power TW3953

Najważniejsze cechy:

 • Małe gabaryty
 • Klasa reemisji kurzu: A
 • Skuteczność odkurzania podłóg twardych: A
 • Innowacyjny worek Hygiene+
 • Trójkołowy system jezdny

Tefal Compact Power TW3953Tefal Compact Power TW3953

Niewielki odkurzacz mogący pochwalić się bardzo dobrymi parametrami pracy. Efektywność energetyczna, klasa reemisji kurzu, skuteczność odkurzania podłóg twardych – wszystkie te wskaźniki na wysokim poziomie A. Zaletą odkurzacza jest dwupoziomowa filtracja powietrza. Oprócz dobrej klasy filtra mamy tu jeszcze innowacyjny worek Hygiene+. Takie połączenie skutkuje odfiltrowaniem aż 99,98% zanieczyszczeń. Warto przy okazji wspomnieć, że worek Hygiene+ ma samozamykającą się klapkę chroniącą przed wydostawaniem się kurzu podczas wymiany. Komfort sprzątania podnoszą też trójkołowy system jezdny oraz wygodny uchwyt do przenoszenia.

 

Jaki odkurzacz workowy do 500 zł
Zelmer ZVC427HT

Najważniejsze cechy:

 • Filtr HEPA H13
 • Klasa reemisji kurzu: A
 • Worek o pojemności 4 litrów
 • Turboszczotka w zestawie
 • Zasięg pracy: 10 metrów

Zelmer ZVC427HTZelmer ZVC427HT

Idealny odkurzacz dla alergików i osób z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Wyposażony w bardzo skuteczny filtr HEPA H13. Dzięki niemu sprzęt posiada klasę reemisji kurzu na poziomie A. Jest to model odkurzacza o sprawdzonej konstrukcji, bardzo długo istniejący na rynku. Dobrze nadaje się do dużych mieszkań i domów z uwagi na worek o pojemności aż 4 litrów. Duży zasięg pracy wynoszący aż 10 metrów zwiększa komfort sprzątania. Odkurzacz ma miękkie kółka i regulację mocy ssania znajdującą się na korpusie. Specjalny schowek na akcesoria ułatwia ich przechowywanie. Na wyposażeniu znajdziemy też turboszczotkę i ssawkę szczelinową.

Inne warte uwagi odkurzacze klasyczne:

 

Najlepsze odkurzacze bezworkowe

Jaki odkurzacz bezworkowy do 300 zł
Blaupunkt VCC301

Najważniejsze cechy:

 • Filtr HEPA H13
 • Ssawka parkietowa i szczelinówka w zestawie
 • Regulacja podciśnienia w rączce
 • Pojemność zbiornika: 1,2 litra
 • Długość przewodu: 5 metrów

Blaupunkt VCC301Blaupunkt VCC301

Odkurzacz z bardzo skutecznym filtrem HEPA H13 w tak korzystnej cenie to prawdziwa okazja. Tę zaletę docenią przede wszystkim osoby z alergiami wziewnymi i problemami z układem oddechowym. Powodem do zadowolenia są też praktyczne akcesoria – ssawka z gęstym włosiem doskonale nadaje się do odkurzania parkietu i paneli, a szczelinówka pomoże nam oczyścić wszelkie zakamarki. Mechanizm regulacji podciśnienia umieszczony został w rączce, dzięki czemu możemy je regulować jednym palcem. Rura odkurzacza ma mechanizm teleskopowy – łatwo ją wydłużyć i skrócić. Zbiornik na kurz ma pojemność wystarczającą na kilkukrotne odkurzenie domu.

Jaki odkurzacz bezworkowy do 400 zł
Hoover CHORUS CH50PET011

Najważniejsze cechy:

 • Szczotka z ochroną przed zarysowaniem podłogi
 • Innowacyjny mechanizm opróżniania zbiornika
 • Mini turboszczotka w zestawie
 • Zasięg pracy: 7,5 m.
 • Pojemność zbiornika : 2.5 l.

Hoover CHORUS CH50PET011Hoover CHORUS CH50PET011

Odkurzacz bezworkowy, który zadba nie tylko o czystość twoich podłóg, ale też o ich ochronę. Główna szczotka ma po bokach niewielkie filcowe kółeczka, które zapobiegają rysowaniu parkietu. Podobną funkcję pełnią gumowane koła odkurzacza. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest mechanizm czyszczenia pojemnika. Wystarczy przycisnąć jeden przycisk, by otworzyć klapkę zbiornika i przesypać cały kurz do kosza. Do dokładnego odkurzania dywanów przeznaczona jest mini turboszczotka. Ma ona wygodny mechanizm ułatwiający usuwanie wplątanych włosów i nitek. Zasięg pracy odkurzacza to ponad siedem metrów. Dzięki temu nie musisz go często przełączać z gniazdka do gniazdka.

Jaki odkurzacz bezworkowy do 500 zł
PHILIPS PowerPro Compact FC9331/09

Najważniejsze cechy:

 • Klasa energetyczna: A
 • Praktyczna szczotka TriActive
 • Łatwe opróżnianie pojemnika z kurzem
 • Klasa reemisji kurzu: A
 • Zasięg pracy: 9 metrów

PHILIPS PowerPro Compact FC9331/09PHILIPS PowerPro Compact FC9331/09

Nowoczesny odkurzacz, który będzie dbał nie tylko o czystość twoich podłóg, ale też o twoją kieszeń. Nie dość, że nie musisz kupować do niego worków, to jeszcze oszczędza on energię elektryczną. Potwierdzeniem tego jest posiadana przez niego klasa energetyczna A. Model ten wyposażony też został w praktyczną szczotkę TriActive. Usuwa ona kurz i zabrudzenia aż na trzy różne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem jest też łączenie ActiveLock. Ułatwia ono montaż różnych nasadek i akcesoriów na końcówce rury. Nie musisz się też obawiać opróżniania pojemnika z kurzem - został on tak zbudowany, że można go odczepić jedną ręką i wysypać bez rozsypywania zawartości.

Inne warte uwagi odkurzacze bezworkowe

 • Odkurzacz bezworkowy do 600 zł - HOOVER XP81_XP25 XARION PRO - filtr HEPA H13, mini turbo szczotka z jonami srebra, miękka szczotka Parquet Extra
 • Odkurzacz bezworkowy do 1000 zł - TEFAL Silence Force Multicyclonic TW8370 - cichy odkurzacz bezworkowy – tylko 68 dB, silnik nowej generacji EffiTech, duży zasięg – aż 11 metrów

 

Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe

Jaki odkurzacz bezprzewodowy do 400 zł
Blaupunkt VCH601

Najważniejsze cechy:

 • Potrójny system filtracji powietrza
 • Lekki i poręczny
 • Elektroszczotka w zestawie
 • Pojemność zbiornika: 0,6 litra
 • Oświetlenie LED

Blaupunkt VCH601Blaupunkt VCH601

Poręczny odkurzacz pionowy wyposażony w potrójny system filtracji powietrza. Sprzęt waży nieco powyżej dwóch kilogramów, więc bez kłopotu możemy nim operować jedną ręką. Pojemny akumulator umożliwia co najmniej dwukrotne odkurzenie mieszkania, zanim konieczne będzie podłączenie go do ładowarki. Mocny silnik zapewnia moc ssania wystarczającą do odkurzenia nawet gęstych dywanów. Wydajna elektroszczotka umożliwia usunięcie wplątanych włosów i nici. Oświetlenie LED pomaga w dokładnym uprzątnięciu ciemnych zakamarków. Kurz zbierany jest w zbiorniku o pojemności 0,6 litra. Jego opróżnienie zajmuje tylko kilka sekund.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy do 600 zł
TEFAL Dual Force 2in1 TY6751 21,6V

Najważniejsze cechy:

 • Możliwość odłączenia mini-odkurzacza
 • Szczotka z podświetleniem LED
 • Łatwy w przechowywaniu
 • Kontrolka stanu naładowania akumulatora
 • Technologia cyklonowa

TEFAL Dual Force 2in1 TY6751TEFAL Dual Force 2in1 TY6751 21,6V

Pionowy odkurzacz bezprzewodowy o innowacyjnej budowie modułowej. Możesz go używać w klasyczny sposób do odkurzania podłóg. Dodatkowo możesz też odłączyć mini-odkurzacz i użyć go do odkurzenia samochodu, mebli, czy nawet rozsypanych okruszków. Przechowywanie odkurzacza nie stanowi problemu, gdyż po złożeniu zajmuje zaskakująco mało miejsca. Efektywna szczotka z podświetleniem LED z łatwością usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Zastosowana w urządzeniu technologia cyklonowa błyskawicznie oddziela kurz od czystego powietrza. Kontrolka naładowania akumulatora pozwala ci na bieżąco monitorować ilość energii pozostałej do dyspozycji.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy do 800 zł
Bissell 1977N

Najważniejsze cechy:

 • Odkurzanie lub czyszczenie parą
 • Szybkie przełączanie trybów pracy
 • Regulowana wysokość rączki
 • Moc silnika: 1600 W
 • Łatwe opróżniania zbiornika na kurz

Bissell 1977NBissell 1977N

Innowacyjny odkurzacz, z pomocą którego możesz umyć oraz odkurzyć sprzątane powierzchnie. Gorący strumień pary czyści i dezynfekuje. Likwiduje nawet do 99,9% bakterii. Nie musisz używać żadnych chemikaliów. Tryby pracy możesz błyskawicznie przełączać za pomocą jednego przycisku. Możesz czyścić podłogi kamienne, ceramiczne, linoleum, a nawet podłogi z twardego drewna. Regulowana wysokość rączki zapewnia komfort użytkowania osobom o różnym wzroście. Urządzenie wyposażone jest w potężny silnik o mocy 1600 W, który gwarantuje wysoką skuteczność sprzątania. Zbiornik na kurz i zanieczyszczenia ma niemal litr pojemności.

Inne warte uwagi modele bezprzewodowe

 • Odkurzacz bezprzewodowy do 300 zł - ŁUCZNIK OP-2018 - solidny odkurzacz bezprzewodowy w dobrej cenie.
 • Odkurzacz bezprzewodowy do 500 zł - Bosch BBHMOVE5N - bardzo lekki i poręczny

Odkurzacz bezprzewodowy do 1000 zł
Tefal Air Force 360 All-in-one TY9256WO

Najważniejsze cechy:

 • Duży wybór ssawek i szczotek
 • Naścienna stacja ładująca
 • Tryb Boost
 • Podświetlenie LED
 • Mini-szczotka do auta lub mebli

Tefal Air Force 360 All-in-one TY9256WOTefal Air Force 360 All-in-one TY9256WO

Nowoczesny odkurzacz pionowy z rewelacyjnym wyposażeniem. Oprócz standardowej szczotki Power Slim Vision otrzymasz także miękką szczotkę do delikatnych powierzchni oraz twardą do uporczywych zabrudzeń. Ponadto szczotkę trójkątną do czyszczenia narożników oraz mini-szczotkę do samochodu i mebli tapicerowanych. Gdy tylko potrzebujesz większej mocy, możesz włączyć tryb Boost, który na kilka chwil do maksimum zwiększa obroty silnika. Naścienna stacja do ładowania w ciągu trzech godzin naładuje akumulator. Odkurzacz jest sterowany elektronicznie z poziomu uchwytu. Podświetlenie LED ułatwia odkurzanie pod meblami.

Zobacz także

Odkurzacze / #Artykuł

h-jet90-icon-jpg-13197

Duża moc, wygoda i higiena – odkurzacz Samsung Jet™ 90 spełnia wszystkie wymogi

Przyglądamy się modelowi Samsung Jet™ 90 i… wygląda na to, że spełnia wszystkie wymogi charakteryzujące dobry odkurzacz bezprzewodowy.

Odkurzacze / #News

hoover-box-jpg-13172

Czysta przyjemność, przyjemna czystość

Jeden sprzęt, który zaprowadzi w twoim domu przyjemną czystość i zamieni wiosenne porządki w czystą przyjemność. Taką obietnicę zdaje się składać producent odkurzacza Hoover H-Free 500 Hydro Plus.

Odkurzacze / #News

h-sharp-o-box-jpg-13055

Jeden odkurzacz, by wysprzątać cały dom (i nie tylko)

Sharp twierdzi, że jego nowe odkurzacze pionowe mogą cię zainteresować. I rzeczywiście mogą – bo wystarczy ci to jedno urządzenie, aby cały dom był dokładnie poodkurzany.