/hamag/assets/yawnie-slajder-1-jpg-6046.jpeg

Zaraź się ziewaniem

Uroczy budzik? Tak, to możliwe!

Data publikacji: 13.11.2016

O tym, że ziewanie bywa zaraźliwe, wie każdy. Nauka dodaje, że jest to mechanizm związany z empatią i budowaniem wspólnoty w grupie. W końcu ludzie zachowujący się podobnie do nas samych, częściej wywołują u nas pozytywne reakcje. Im bardziej lubimy osobę ziewającą, tym większe jest prawdopodobieństwo, że za chwilę sami głośno ziewniemy. Ale jaki ma to związek z budzikiem i snem?

Odpowiedź jest bardzo prosta: wykorzystać ziewanie, by lepiej się wysypiać. Z tego założenia wyszli twórcy Yawnie, nietypowego budzika opartego na zaraźliwości ziewania. Yawnie zamiast wyrywać cię ze snu nad ranem, ma za zadanie przypilnować, byś dobrze się wyspał i codziennie wstawał wypoczęty i gotowy do działania. Dlatego Yawnie, zamiast o pranku, działa wieczorami. Budzik zaczepia cię, ziewając ostentacyjnie, by przypomnieć, że już najwyższy czas, by udać się w objęcia Morfeusza.

– Poranna pobudka, to dla wielu ludzi najgorsza część dnia – stwierdza empatycznie Ziyun Qi, jeden z projektantów, którzy pracowali nad Yawnie – Powód tego stanu rzeczy jest dość dość prosty i oczywisty: zbyt krótko spali – dodaje. Aby temu zaradzić, pomysłodawcy zrezygnowali z tworzenia kolejnego gadżetu, który monitoruje nasz sen i daje wskazówki jak go poprawić. Postanowili oni postawić na najprostsze rozwiązanie: aby ktoś dobrze sypiał i był w lepszej kondycji rano, należy przypilnować, by szedł odpowiednio wcześnie spać. Tutaj wkracza Yawnie. Sympatyczny stworek siedzi niepozornie na szafce lub biurku, tak że w ciągu dnia możemy o nim zapomnieć. Gdy zbliża się pora o której powinniśmy się kłaść, Yawnie zaczyna szeroko ziewać. A ponieważ ziewanie jest zaraźliwe, przebywający w jego otoczeniu po chwili też zaczynają ziewać i w efekcie kończą pracę i udają się na spoczynek. Ci, na których magia ziewania nie działa, po kilku nieudanych próbach będą mogli zobaczyć, że Yawnie sam słodko zasypia. W tym momencie powinni mu pozazdrościć i iść za jego przykładem.

Cały projekt został stworzony tak, by uniknąć irytujących alarmów i nieprzyjemnych dla nocnych marków reakcji. Yawnie jest uroczy i nieszkodliwy, jest także miłą dla oka dekoracją. To idealny budzik dla tych, którzy mają problem ze wstawaniem. Yawnie szczególnie polubią dzieci – w końcu to pierwszy budzik, który spokojnie można nazwać uroczym. Na razie jest to jeszcze wstępny koncept, testowany na ewentualnych odbiorcach, jednak musimy przyznać, że chętnie zobaczylibyśmy pociesznego Yawnie na naszych biurkach.


Źródło: fastcoexist.com / Newsweek

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.