/hamag/assets/zapach-slajder-1-jpg-7518.jpeg

Zapach czasu

Większość z nas ustala godzinę za pomocą tradycyjnego zegara z tarczą lub jego wersji cyfrowej. A gdyby tak pory rozróżniać dzięki zapachom?

Data publikacji: 30.01.2017

W designie najczęściej pomijanym zmysłem jest węch. To duży błąd – zapachy potrafią kształtować wnętrze równie umiejętnie co odpowiednio dobrane dodatki. Poza kwiatami i świeczkami zapachowymi, ciekawych aromatów może naszym wnętrzom dostarczyć niezwykły zegar autorstwa niemieckiego projektanta.

Zapachowy zegar to niecodzienny pomysł zamknięty w minimalistycznym, ale bardzo eleganckim designie. Zaprezentowano go na tegorocznym IMM Cologne, prestiżowych targach wnętrzarskich w Kolonii. Jego nazwa wiele sugeruje, ale i obiecuje: There Is Something in the Air (ang. coś wisi w powietrzu).

– Zapachowy zegar pozwala użytkownikowi poczuć upływ czasu w inny sposób. Zamiast odczytywać czas ze wskazówek, jak w przypadku innych czasomierzy, tutaj go wdychamy – godzina dosłownie wisi w powietrzu – opowiada Patrick Palcic, autor projektu. Tarczę zegara wykonano z miedzi, dzięki czemu uzyskano intrygujący efekt, który wyraźnie wyróżni się w każdym wnętrzu. Na tarczy znajduje się 12 otworów, które w godzinnych odstępach snują poszczególny zapach, informując jednocześnie o tym, która godzina. Mechanizm umieszczony za zegarem wypuszcza specjalny płyn, który spływając, pozostawia podłużny ślad na tarczy zegara. Ta podgrzewa się, a płyn paruje, pozostawiając w powietrzu odpowiednią woń. Zegar jest w ciągłym ruchu – obraca się tak, by otwór z odpowiednim zapachem znalazł się na szczycie, a zapachowy płyn mógł swobodnie spływać po miedzianej tarczy.

Im dłużnej zegar jest używany, tym wyraźniejsze są linie pozostawione przez kapiącą ciecz, co tworzy ciekawy i intrygujący wzór na miedzi. Zapachowy zegar to nietypowy sposób, by pobudzić inne zmysły niż wzrok za pomocą urządzenia, z którego korzystamy na co dzień. Każdy kto znajdzie się w pobliżu zegara, poczuje intrygującą woń perfum i zacznie myśleć o czasie w innych kategoriach. Konferencja IMM Cologne, na której został zaprezentowany zegar, co roku przyciąga najbardziej intrygujące projekty z Niemiec i okolic. Przedstawiane pomysły wskazują kierunek nadchodzących trendów wnętrzarskich oraz łączą sztukę i biznes. Tegoroczna edycja targów odbyła się 16-22 stycznia.


 

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.