/hamag/assets/ecocapsule-slajder-1-jpg-4672.jpeg

Zamieszkać w jaju

Ecocapsule to dom jak z science-fiction

Data publikacji: 08.09.2016

Wolisz zamieszkać w centrum miasta ze świetną komunikacją i wieloma atrakcjami wokół? A może twój typ to wiejskie pejzaże i dom w cieniu drzew? A może to zależy od nastroju? Ecocapsule to minidom dla niepokornych, ale ekologicznych dusz, które najbardziej cenią niezależność i mobilność. Nawet kosztem przestronnego salonu.

Ekologiczny, maleńki i samowystarczalny. Oto dom przyszłości. Stworzony z myślą o osobach, które lubią indywidualne podejście i przytulne przestrzenie. A nawet klaustrofobiczne, bo wymiary Ecocapsule to zaledwie 4,45 m długości, 2,25 m szerokości i 2,56 m wysokości, a waga to ok. 1,5 tony. Z pewnością nie jest to opcja dla wielopokoleniowej rodziny, ale dla mobilnego singla nada się w sam raz. W jaju znajduje się bowiem kuchnia, łazienka z prysznicem, rozkładane łóżko, a nawet maleńka garderoba. Trzeba przyznać, że projektanci wykorzystali każdy skrawek pomieszczenia. Nice Architects odpowiedzialni za projekt, mówią o nim, że jest to pierwszy niezależny i ekologiczny mikrodom. Co ważne, kupując Ecocapsule, można zamówić opcję „camper”, która pozwala zmieniać adres, kiedy tylko najdzie nas ochota. Szczególnie, że całość zasilana jest wyłącznie przez wiatr i światło słoneczne, redefiniując pojęcie samowystarczalności.

Gwarantują to ogniwa słoneczne o mocy 600W oraz turbiny wiatrowe o mocy 750W. Wnętrze jest lekkie, jasne i całkiem przyjemne, mimo niewielkich wymiarów, a dodatkowo wyposażone w system inteligentnego domu, który sterowany jest przez aplikację w smartfonie. I chociaż projekt w 2015 roku przyjęto sceptycznie, jako zbyt skomplikowany i drogi w produkcji, Nice Architects postawiło na swoim i w tym miesiącu ruszyły zapisy na pre-order. A ponieważ stworzonych zostanie jedynie 50 sztuk Ecocapsule, to zainteresowanie nimi jest spore, a liczba dostępnych jaj maleje z dnia na dzień. Cena tej kapsuły z przyszłości to 80 tys. euro, niestety nie ona zawiera kosztów transportu. Dostarczenie we wskazane miejsce wynosić kolejnych kilka tysięcy dolarów – twórcy wspominają jednak, że już pracują nad zmniejszeniem kosztów produkcji Ecocapsule, tak, żeby stała się ona bardziej przystępna. Trzeba przyznać, że 80 tys. euro to spora cena za dom, do którego nie zmieści się nasz gość zaproszony na kawę. Skusilibyście się?

 

Źródło: Newatlas / Inhabitat

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.