Zamieszkać pod drzewem

Kazachski architekt reinterpretuje domki na drzewie.

Data publikacji: 03.08.2016

20 metrów, 4 piętra i przeszklona przestrzeń. Oto przepis na nowoczesny domek na drzewie, według architekta Aibeka Almassova. Poza rozmachem jest jeszcze jeden aspekt, który przyciąga uwagę: projekt Almassova jest odwrócony, bo domek zamiast na drzewie, obudowano wokół niego. Oto niezwykły „Tree in the House”.

– Aby zbudować dom, zazwyczaj trzeba zniszczyć drzewa wokół niego. Nie podoba mi się ta idea, więc pomyślałem o tym, jak możemy zbudować dom bez zniszczenia czegokolwiek – tak o swoim pomyśle mówi Almassov. Według projektanta, drzewo jako centrum, wokół której buduje się przestrzeń, to idealne rozwiązanie dla osób zmęczonych betonowymi klitkami, jakie spotykamy w miastach. „Tree in the House” jest przestronny, jasny, a dzięki przeszklonym ścianom, pozwala na podziwianie zewnętrznego świata. Sam „dom” ma kształt walca, pośrodku którego rośnie drzewo. To daje wspaniały, kompleksowy widok na okolicę. Wokół umieszczono spiralne schody, które prowadzą na każde z czterech pięter budynku. Ze względu na to, że przestrzeń jest otwarta i nie przewidziano w niej sypialni, Almassov myśli o swoim projekcie jako nowoczesnej przestrzeni publicznej, która pozwoli na chwilę relaksu wśród zieleni i obcowanie z naturą.

Natomiast wspinaczka po krętych schodach, ma być swego rodzaju terapią i sposobem na wyciszenie. Oczywiście projekt jest w pełni przyjazny środowisku – zespół intensywnie pracuje nad nowoczesnymi i, co ważne, przezroczystymi panelami słonecznymi, które zasilałyby cały budynek. Na górze przewidziano także miejsce na specjalne kolektory do oczyszczania deszczówki. Architekt ponadto zaplanował na szczycie łazienkę z przeszklonym prysznicem – naturalnie domek w tej opcji jest przewidziany jako swego rodzaju samotnia w głębi lasu. Sam projekt powstał już 3 lata temu, jednak całkiem niedawno projektant zdobył odpowiednich inwestorów, specjalizujących się w produkcji paneli słonecznych, którzy wraz z nim planują zbudować kilka budynków w kazachskich lasach. Sami z przyjemnością zanurzylibyśmy się w lekturze w otoczeniu pięknych polskich lasów – być może projekt Almassova podbije także inne kraje?

 

Źródło: Techinsider / Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.