/hamag/assets/vision-slajd-jpg-11153.jpeg

Z Vision już nie złapiesz gumy

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się wam złapać gumę, wiecie jak taki drobiazg może zepsuć dzień. A co gdyby powstały opony bez powietrza? Takie jak Vision!

Data publikacji: 02.10.2017

Kiedy mówimy o nowych technologiach w motoryzacji, zazwyczaj skupiamy się na takich trendach jak auta elektryczne, inteligentne lub samojezdne. Nic dziwnego – nawet największe marki mają udział w tej walce o dominację w nowych obszarach w branży i intensywnie testują nowoczesne rozwiązania związane ze zrównoważonym rozwojem, sztuczną inteligencją oraz dbaniem o środowisko naturalne. Aby wprowadzić zmianę, nie zawsze konieczne jest tworzenie futurystycznych aut koncepcyjnych, co zabiera sporo czasu i funduszy. Czasem wystarczy tylko skupić się na szczególe, np. tym, jak powinna wyglądać opona przyszłości, pasująca do najnowszych, ultranowoczesnych aut. Tak właśnie zrobił Michelin, tworząc Vision.

Wyglądają jak dziwny gadżet z filmu science-fiction, ale tak naprawdę to tylko opony, tyle że w zupełnie nowej odsłonie. Model Vision zaprezentowany przez Michelin jest wyjątkowo przyjazny środowisku, biodegradowalny, a do tego kompletnie bez powietrza. To jednak nie wszystko. Opony od Michelin mają dostosowywać bieżnik do warunków jazdy, a nawet komunikować się z samochodem. I nie jest to jedynie koncepcja bez pokrycia – koncern twierdzi, że tak faktycznie może wyglądać opona przyszłości. Do jej powstania ma zostać wykorzystana m.in. technologia druku 3D – za surowiec posłużą materiały z recyclingu, takie jak plastik, papier czy resztki żywności.

Dzięki temu będzie je można bez problemu odnawiać w specjalistycznych serwisach. Vision wyposażone też będą w czujnik, który na komputer pokładowy lub smartfon wyśle informację o zużyciu lub konieczności wymiany na wersję zimową. Wymiana na „zimówki” będzie oznaczała konieczność dodania do założonej opony dodatkowej warstwy specjalnej, dostosowanej do niższych temperatur. Nie trzeba także obawiać się, że taka opona złapie gumę – jej gąbczasta struktura po prostu uniemożliwia takie urazy. Oficjalna prezentacja odbyła się już jakiś czas temu w Kanadzie, podczas światowego szczytu na rzecz zrównoważonej mobilności Movin’On, jednak jak na razie opon Vision nie można jeszcze zakupić, a Michelin milczy na temat premiery komercyjnej.

 

Źródło: Forbes / Michelin

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.