/hamag/assets/wodoodpornydom-slajder-960-jpg-3927.jpeg

Wodoodporny dom

Wietnamscy projektanci stworzyli dom, który wytrzyma powódź.

Data publikacji: 02.08.2016

Wietnam to miejsce na wymarzone wakacje, pełne wspaniałych smaków i pięknych widoków. Jednak poza sezonem, kiedy nadchodzi deszczowa zima, miejscowi muszą stawić czoła licznym powodziom, które co roku zabijają i pozbawiają dachu nad głową wiele osób. By zwalczyć ich opłakane skutki, studio projektowe H&P Architects stworzyło projekt domu, który wytrzyma powódź nawet do 3 metrów. A do tego jest wyjątkowo piękny. Oto Blooming Bamboo Home.

Bambus oraz liście palm kokosowych to główny budulec ultra lekkiego, ale też wytrzymałego domu prosto od wietnamskich projektantów. Zbudowany jest na wysokich palach, a do poszczególnych części domu wchodzi się dzięki sprytnie rozmieszczonym drabinkom. Co ciekawe, zarówno ściany jak i dach można w zależności od pogody rozkładać, tak by zapewnić sobie optymalny przewiew w gorącym tropikalnym klimacie lub osłonić się przed deszczem. Pokoje łatwo można zaadaptować na sypialnię czy pokój modlitewny, a nawet specjalistyczne pomieszczenia, takie jak gabinety lekarskie czy klasy. Projektantom zależało na uniwersalności projektu, dzięki czemu może on być wykorzystany zarówno przez osoby prywatne jako dom mieszkalny, jak i różnego rodzaju instytucje.

Ażurowe wykończenia podkreślają piękny, orientalny design, tworząc bardzo przyjemną przestrzeń. Dom z łatwością można złożyć w krótkim czasie bez pomocy specjalistycznych maszyn, wystarczy tylko odpowiednio wiązać, zginać i podwieszać poszczególne elementy. Na zewnętrznych ścianach przewidziano miejsca do hodowli ziół, na potrzeby upraw lub hodowli kilku zwierząt, z łatwością można zaadaptować przestrzeń pod domem. W razie powodzi można je łatwo przenieść w bezpieczne miejsce, jednocześnie nie martwiąc się o dobytek. Bambus, którego użyto w budowie jest w dodatku tani i rośnie o wiele szybciej niż inne drzewa. Już po 5 latach jest gotowy do ścięcia, a w dodatku stosuje się go przy produkcji najróżniejszych materiałów i przedmiotów. W Wietnamie zwany jest drewnem biedoty, jednak mimo to, doskonale sprawdza się w Blooming Bamboo Home i dodaje projektowi prostej elegancji. To idealne rozwiązanie dla niezbyt zamożnych Wietnamczyków, bo bambusowy dom mogą samodzielnie zbudować w zaledwie 25 dni, a elementy niezbędne do jego budowy mogą z łatwością wejść do masowej produkcji, co zapewni spokój nawet podczas powodzi za rozsądną cenę.

 

Źródło: Dezeen

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.