/hamag/assets/lasy-slajder-1-jpg-7878.jpeg

Wieżowce pełne tlenu

Ludzie uciekają z miast w poszukiwaniu świeżego powietrza. A gdyby tak odwrócić tendencję i zaprosić naturę do centrów metropolii?

Data publikacji: 17.02.2017

Smog stanowi poważne zagrożenie i nie trzeba tego nikomu tłumaczyć. Oddychanie pełną piersią w centrach miast może nie być najlepszym pomysłem – łatwo w ten sposób nabawić się infekcji dróg oddechowych i alergii. Zbawieniem mogą okazać się rośliny – wyprawa do lasu to prawdziwe wakacje dla naszych płuc. Rośliny domowe też mogą wiele zmienić: paprotki, palmy Areka, anturium Andreego czy bluszcz oczyszczą powietrze w twoim mieszkaniu. A gdyby całe budynki zmieniły się w zieloną dżunglę?

To pomysł pracowni Stefano Boeri Architetti, która stworzyła projekt zielonych wieżowców, wybudowanych pierwotnie w Mediolanie. Pionowe lasy mają być według architektów lekiem na coraz gorszą jakość powietrza oraz mogą zbliżyć człowieka do natury. Zielone oazy z Włoch są na tyle imponujące, że wkrótce bliźniaczy projekt stanie w Chinach, które mają ogromny problem ze smogiem. Tarasy i ściany obsadzone zróżnicowanymi roślinami pomagają w produkcji tlenu oraz w likwidowaniu kurzu i zanieczyszczeń, którymi codziennie oddychamy. Dwa wieżowce będą potrafiły wyprodukować aż 60 kg tlenu na dobę! Nic dziwnego – wyrośnie na nich bowiem aż 1100 drzew z 23 lokalnych gatunków, a także 2500 tysiąca krzewów. Architekci wnikliwie zanalizowali okoliczną faunę i florę, by budynki pomagały tworzyć miniekosystem, dając schronienie różnym gatunkom ptaków czy insektów.

„Pionowe lasy” to także doskonałe rozwiązanie problemu brakującej przestrzeni – im wyższy budynek, tym bardziej można wykorzystać miejsce, którego w centrach wielkich miast jest coraz mniej. Wieżowce będą miały wysokość 200 oraz 108 metrów. W wyższym powstaną biurowce, muzeum, ośrodek wspierania zielonej architektury, a na samym szczycie podniebny klub. Niższy budynek zostanie zamieniony w hotel z imponującym basenem na dachu. Ta inwestycja ma także ożywić okolicę i zaktywizować ekonomiczną strefę nad rzeką Yangtze. Start budowy ma nastąpić na początku 2018 roku – pierwsze dwa wieżowce staną w Nanjing, ale to dopiero początek. Architekci zdradzają, że to nie jedyne miejsce w Azji zainteresowane „pionowymi lasami”. Mówi się o implementacji projekt w miastach takich jak: Shanghaj, Guizhou, Shijiazhuang, Liuzhou czy Chongqing.


Źródło: Inhabitat /Stefano Boeri Architetti

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.