/hamag/assets/azuma-slajd-jpg-7093.jpeg

Twoja japońska asystentka

Przywita cię rano, zajmie się domem, a także będzie towarzyszyć ci przy obiedzie. Do tego jest piękna i inteligentna. Chodzi o żonę? Niekoniecznie.

Data publikacji: 05.01.2017

Siri, Amazon Echo, Cortana. To wszystko wirtualni asystenci, pomagający w zarządzaniu twoimi gadżetami elektronicznymi. Odpowiedzą na twoje pytania i pomogą, kiedy napotkasz problem ze sprzętem. Japończycy postanowili stworzyć swoją wersję cyfrowej pomocy, która zarządzałaby inteligentnym domem. I jak zwykle zrobili to w specyficznym stylu.

Azuma Hikari ma 20 lat, niebieskie włosy, lubi oglądać anime oraz zajadać się pączkami. Jest też hologramem „mieszkającym” w Gatebox będącym japońską odpowiedzią na Amazon Echo, które pozwala zarządzać inteligentnym domem. Od innych cyfrowych asystentów Gatebox różni się tym, że posiada ekran oraz holoprojektor, dzięki czemu nasza cyfrowa pomoc ma nie tylko swój głos, ale też konkretny kształt – w tym przypadku Azumy. Gatebox wyposażone jest w zestaw sensorów i czujników, które dostarczają nam informacji o domu, ale też pozwalają Azumie reagować na nasze zachowania i wchodzić z nią w bardziej ludzkie interakcje, niż w przypadku Siri czy Cortany. To dlatego można o niej myśleć bardziej jak o wirtualnej dziewczynie, niż oprogramowaniu. Taro Minoboshi, który odpowiada za projekt Azumy nie ukrywa zresztą, że została ona stworzona z myślą o samotnych mężczyznach. Dlatego też przypomina postać z japońskich animacji: ma duże oczy, kolorowe włosy, szczupłą, wysoką sylwetkę i strój pokojówki.

Przeciwnicy pomysłu podkreślają, że tego typu gadżety pogłębiają problem izolowania się obywateli od społeczeństwa – boryka się z nim coraz więcej młodych Japończyków. Abstrahując jednak od uwarunkowań kulturowych i psychologicznych, Azuma Hikari to ciekawy projekt, który pokazuje też coraz większe zapotrzebowanie na budowanie relacji z nowymi technologiami. To trend, który coraz częściej pojawia się w propozycjach technologicznych startupów oraz ofertach korporacji. Asystentka uczy się z biegiem czasu, poszerzając swoje słownictwo i umiejętności konwersacji. Poza tym posiada także funkcje typowe dla tego typu urządzeń, np. ustawianie temperatury, zarządzanie oświetleniem, poranne budzenie, etc. W tej chwili Gatebox oferuje tylko jedną postać, jednak wkrótce do Azumy Hikari mogą dołączyć postacie z anime lub celebrytki. To zależy od wyników sprzedaży urządzeń pierwszej generacji – pre-order z Azumą można już zamawiać, jednak jego ilość jest ograniczona do 300. Mimo dość wysokiej ceny (2 600 dolarów) chętnych jak na razie nie brakuje.

 

Źródło: Digital Trends

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.