
Stadion w wersji eko
Ta drużyna zaprezentowała dosłowne podejście do swojej nazwy...
Forest Green Rovers to brytyjska drużyna piłki nożnej z Nailsworth. Niedawno zdecydowała się na budowę własnego stadionu. Drużyna chciała, by stadion oddawał ducha teamu, więc zdecydowała się na nietypowy budulec. Najnowszy stadion, który powstanie niedaleko Stroud będzie niemal w całości wykonany z drewna!
Projekt został wyłoniony w konkursie, w którym wzięło udział ponad 50 biur projektowych z całego świata. Ostatecznie zdecydowano się na propozycję Zaha Hadid Architects. Nic dziwnego – studio założone przez słynną architektkę słynie z nietypowych projektów i świeżego podejścia do tematu, także jeśli idzie o projekty sportowe. W 2012 powstało zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects London Aquatic Centre, natomiast w 2022 podziwiać będziemy stadion w Katarze, także ich autorstwa. Projekt z Wielkiej Brytanii wyróżnia się przede wszystkim nietypowym materiałem – to pierwszy na świecie stadion zrobiony prawie w 100% z drewna. Pomieścić ma do 5 tysięcy kibiców, a jego budowa to część inwestycji nazwanej Eco Park. Ma to być zielone centrum łączące sport i biznes, a koszt całego przedsięwzięcia wynosi 126 milionów dolarów. Sama forma stadionu, który znajdzie się w centrum parku, zwraca uwagę równie mocno co materiał użyty w budowie. Obiekt będzie miał kształt pofałdowanej misy wykonanej z ażurowych drewnianych listew. Całość została zaprojektowana tak, by z każdego miejsca dać widzom niczym niezmącony widok na boisko.
– Wykorzystanie drewna wynika nie tylko z faktu, że jest to materiał występujący w przyrodzie. Ma on bardzo niską zawartość węgla – tak niską, że staje się idealnym naturalnym materiałem budowlanym. Nasz nowy stadion będzie miał najniższą zawartość węgla spośród wszystkich stadionów na świecie – naprawdę będzie wyjątkowo ekologiczny – podkreśla przewodniczący Forest Green Rovers, Dale Vince. Cały Eco Park ma być, na ile to możliwe, wolny od węgla, a w dodatku produkować własną zieloną energię. W planach jest także przywrócenie świetności Kanałowi Stroudwater. To ciekawe podejście do sportu, które dobrze wpisuje się w jego ducha. Czy kolejne obiekty tego typu także wkroczą na „zieloną” ścieżkę?
Źródło: DigitalTrends / Dezeen