Sposób na spoconych

Kto jeździ komunikacją miejską zna ten problem...

Data publikacji: 21.10.2016

Tłok, ścisk i spóźnienia to nie jedyne niewygody związane z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Tam gdzie autobusy czy tramwaje są wypchane często cierpią nasze nosy, szczególnie podczas upalnych wakacji. Nowy Jork powiedział stop komunikacyjnym zapaszkom. Jak z nimi walczy?

Za pomocą zapachowych ulotek – pojawiły się one na ścianach korytarzy nowojorskiego metra. Ich zadanie jest proste – walczyć z nieprzyjemnym zapachem. Nie jest to jednak akcja zorganizowana przez władze miasta, by obywatelom żyło się lepiej. Zapachowe ulotki to inicjatywa Angeli Kim, studentki grafiki z Akademii Sztuk Plastycznych. Kim w ten prosty sposób chce zwrócić uwagę władz na spory problem, jaki codziennie dotyka tysięcy pasażerów komunikacji miejskiej. Według niej stacje są ostatnio niezwykle zaniedbane, a zapachy jakie towarzyszą podróżującym, skutecznie zniechęcają do korzystania z metra.

– Choć w ciągu ostatnich pięciu lat cena biletu na metro w Nowym Jorku wzrosła z 2 do 2,50 dolara, personel sprzątający został zredukowany niemalże o połowę – Kim opowiada o skali problemu. Metro wymaga nie tylko regularnego sprzątania, ale też przynajmniej kilku remontów. Dotyczy to nie tylko wagonów czy stacji, ale nawet torów. Sytuacja jest więc naprawdę poważna. Kim chcąc zwrócić uwagę przedstawicieli miasta na problem metra, skupiła się na jednym z najbardziej uciążliwych: zapachu. Robi to pomocą swojego studenckiego projektu: „Jeśli coś czujesz, poczuj coś innego”. Ci, którym zapach w metrze przeszkadza tak jak Kim, mogą podejść do ulotki i zerwać jeden z kilku płatków nasączonych perfumami, by trzymać go blisko nosa, kiedy znajdą się w śmierdzącej opresji. Do wyboru mają wyjątkowo przyjemne propozycje: karteczki pachnące wanilią, orchideą, lawendą, pomarańczą czy magnolią. Aby poczuć miłą woń, wystarczy podrapać kartkę, by uwolnić wybrany perfum. Projekt cieszy się ogromną popularnością wśród pasażerów. Kim ma jednak nadzieję, że na tym się nie skończy i do władz dotrze skala problemu. Chcielibyście by podobna akcja została zorganizowana w waszych miastach?

 

Źródło: Digital Trends / Windsor Star

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.