/hamag/assets/somnox-slajd-1-jpg-8037.jpeg

Siła oddechu

Zestresowani? Wystarczy kilka technik relaksacyjnych, by uspokoić skołowane nerwy. Wyciszcie się i oddychajcie powoli. Wdech, wydech, wdech…

Data publikacji: 28.02.2017

Głębokie, spokojne oddychanie potrafi mieć działanie terapeutyczne. Kojarzy nam się z relaksem, opanowaniem i odprężeniem. Kiedy jesteśmy zdenerwowani lub odczuwamy tremę, najłatwiejszym sposobem, by się uspokoić jest zapanowanie nad oddechem i wyciszenie się za jego pomocą. Kontrolowany oddech wykorzystywany jest także w medytacji oraz wielu innych dziedzinach. Jego siłę postanowiło wykorzystać studio projektowe TU Delft.

Ich najnowsze dzieło, poduszka Somnox, ma pomagać wyciszyć się w łóżku i ułatwić szybkie zasypianie. Robi to za pomocą… symulowania oddechu. Poduszka potrafi imitować uczucie, jakie towarzyszy zasypianiu z kimś – możemy wsłuchać się w jej miarowy oddech i dostosować do niego swój. Dzięki temu uspokajamy się i łatwiej zasypiamy, a co za tym idzie, poprawiamy jakość samego snu. Somnox to także terapeuta snu – rozpoznaje różne rytmy oddechu i na podstawie zbieranych danych, dostosowuje się do nas, byśmy spali jak najlepiej. Poza oddechem, poduszka wykorzystuje w tym celu także światło oraz muzykę i dźwięki. To oznacza, że możemy zasypiać przy ulubionej muzyce lub puszczanych przez Somnox historiach na dobranoc, a na dzień dobry przywita nas wybraną piosenką i światłem imitującym promienie wschodzącego słońca, co ułatwia naturalne budzenie bez budzika. Są to jednak opcje dodatkowe – główną zaletą Somnox jest gra oddechem.

Badania naukowe, na których oparli swój pomysł projektanci z TU Delft, wykazały, że to właśnie oddychanie odgrywa jedną z najważniejszych ról w zdrowym śnie. Gdy oddech jest spokojny, stabilizuje się także rytm naszego serca, a nasze ciało odpręża się i przygotowuje do odpoczynku. Ma to także ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i likwidacji stresu, który stanowczo nie pomaga przy zasypianiu. Po ciężkim dniu wystarczy przytulić się do poduszki uformowanej na kształt gigantycznej fasolki i odpłynąć w objęcia Morfeusza. Somnox jest nadal w fazie testów, ale przyszłość wygląda obiecująco. Odzew testerów i pierwszych użytkowników wersji beta jest bardzo pozytywny i już wkrótce możemy spodziewać się oddychającej poduszki na półkach sklepowych.Źródło:Somnox

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.