/hamag/assets/sciezka-slajder-1-jpg-5503.jpeg

Ścieżka nocna

Poprosimy o takie ścieżki rowerowe!

Data publikacji: 12.10.2016

W ciągu dnia niczym specjalnym się nie wyróżnia. Jest to zwykła ścieżka rowerowa w niewielkiej miejscowości. Jednak wbudowany w nią specjalny materiał sprawia, że nocą rozświetla się pięknym niebieskim blaskiem. Oto polski sposób na ścieżkę rowerową przyszłości.

Patent na jarzącą się blaskiem ścieżkę to efekt pracy pruszkowskiego studia TPA. Stworzyła ona specjalny nanomateriał, wykonany z syntetycznych luminoforów, który pochłania energię słoneczną za dnia. Po zmierzchu jest ona stopniowo uwalniana w formie niebieskiego oświetlenia. Po słonecznym dniu i „naładowaniu” materiału, ścieżka może świecić nawet do 10 godzin, oświetlając przestrzeń zarówno dla rowerzystów, jak i przejeżdżających obok kierowców czy spacerujących przechodniów. TPA na razie stworzyła ścieżkę rowerową, jednak po przetestowaniu nowego materiału na mniejszą skalę, chcą wykorzystać go w znacznie większych obiektach, np. autostradach.

Pierwsza robocza ścieżka rowerowa powstała niedaleko Lidzbarka Warmińskiego. Na razie ma ona jedynie 100 metrów i wiedzie nad jezioro, ale już wkrótce powstaną kolejne, tym razem w stolicy. W dodatku niekoniecznie będą one niebieskie – specjaliści z TPA zapewniają, że mogą one wytwarzać bardzo różnorodny kolor oświetlenia. Niebieski został wybrany, ponieważ według twórców projektu dobrze wpisywał się w Mazurski krajobraz – ścieżka jest bowiem niebieska także za dnia. Przy okazji zapewnia bezpieczny poziom widoczności zarówno z punktu widzenia rowerzysty, jak i mijających go aut, przy okazji nie rażąc kierowców. Światło wytwarzane przez luminofory jest tzw. światłem zimnym, co oznacza, że delikatnie się jarzy zamiast oślepiać. Co ciekawe świecąca ścieżka została już zbudowana jakiś czas temu w Holandii, jednak była to raczej manifestacja artystyczna niż funkcjonalna ścieżka. Holenderski projekt wykorzystywał lampki LED, o wiele mniej wytrzymałe i ekonomiczne niż materiał opracowany przez TPA, który nie wymaga dodatkowego zasilania. Polskie rozwiązanie jest samowystarczalne i całkowicie przyjazne środowisku, co stanowczo przemawia na jego korzyść. Już nie możemy się doczekać różnokolorowych ścieżek rowerowych rozświetlonych klimatycznym blaskiem.


 

Źródło: Techcrunch / Chip

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.