/hamag/assets/ros-slajder-1-jpg-6012.jpeg

Schronisko dla roślin

Nie tylko psa lub kota można adoptować ze schroniska!

Data publikacji: 09.11.2016

Adopcja psiaka lub kota nikogo już nie dziwi. W schroniskach możemy znaleźć wiele opuszczonych stworzeń, dla których mamy okazję stać się nowym, kochającym domem. Coraz popularniejsze stają się adopcje królików, fretek czy ptaków ozdobnych. A od niedawna możecie także adoptować kaktusa lub fikusa. To nie żart – w Polsce powstało pierwsze Schronisko dla Roślin.

Za niezwykłym projektem stoją dwie dziewczyny kochające wszystko, co zielone: Monika Turzyma-Patocka i Milena Banaszewska. Idea jaka im przyświecała jest prosta – zamiast wyrzucać niechciane rośliny na śmietnik i kupować nowe, warto znaleźć im nowy dom, w którym otrzymają własne miejsce na parapecie i dużo uwagi. Dziewczynom nie podoba się sposób, w jaki w Polsce podchodzi się do roślin. Traktowane są one przedmiotowo, a wystarczy odrobina uwagi, by stały się częścią zielonej oazy w naszych domach i mieszkaniach. Dlatego powstało Schronisko dla Roślin, internetowa społeczność, która łączy osoby z nadmiarem roślin z tymi, którzy chcą zazielenić przestrzeń wokół siebie. Wszystko odbywa się bezgotówkowo, a użytkownicy uzgadniają między sobą kiedy i jak odbiorą roślinę. Skąd biorą się niechciane rośliny? Czasami jest to wyprowadzka w miejsce, gdzie dana roślina nie będzie się dobrze czuła lub zwyczajnie zabraknie dla niej przestrzeni.

Do adopcji trafiają też te rośliny, które z biegiem lat wyjątkowo się rozrosły. W niektórych przypadkach adopcja jest też ratunkiem tam, gdzie zabrakło wiedzy o pielęgnacji bardziej wymagających gatunków. Na szczęście dzięki Schronisku dla Roślin, wszystkie one znajdują nowe domy i mogą w spokoju rosnąć oraz cieszyć oczy nowych właścicieli. Jak na razie Schronisko działa w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Trójmieście, ale coraz częściej pojawiają się także oferty z innych miast, takich jak Katowice, Poznań czy Wrocław. Ludzie z całej Polski dzielą się swoimi roślinami i pomagają zazielenić nasze otoczenie, w którym coraz częściej brakuje natury. Schronisko organizuje też różnorodne warsztaty związane z ogrodnictwem, jak np. tworzenie doniczek z betonu. Dziewczyny obecnie chcą sformalizować działalność społeczności, zakładając Fundację Schronisko dla Roślin. Fundusze na ten cel zbierają poprzez portal zrzutka.pl – aby ich plan się powiódł, potrzebują 1000 PLN. Trzymamy kciuki za powodzenie!


Źródło: Schronisko dla Roślin

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.