/hamag/assets/prawa-i-obowiazki-rowerzysty-slider-jpg-12567.jpeg

Prawa i obowiązki rowerzysty

Rower, szczególnie w okresie letnim, jest bardzo popularnym środkiem lokomocji, a także dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wsiadając na niego warto pamiętać o regulacjach prawnych.

Data publikacji: 20.08.2019
Poruszanie się sprawnym i odpowiednio wyposażonym rowerem, w miejscach do tego wyznaczonych, to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także możliwość uniknięcia mandatu. Doradcy z Mactronic, jednego z największych producentów oświetlenia przenośnego w Polsce, przybliżają najważniejsze kwestie dotyczące praw i obowiązków rowerzysty.

Kluczowe pytanie brzmi, kto może jeździć rowerem? Odpowiedź jest krótka i przejrzysta. Każda osoba po ukończeniu 18. roku życia oraz młodsza w przypadku zdania specjalnego egzaminu i uzyskania odpowiednich uprawnień. Jeśli chodzi natomiast o dzieci, te do 10. roku życia mogą jeździć rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, a te do 7. roku życia powinny być przewożone w specjalnych fotelikach lub przyczepkach rowerowych.

Wprawdzie nie ma obowiązku poruszania się w kasku czy w kamizelce odblaskowej, ale warto zadbać o te elementy z punktu widzenia własnego bezpieczeństwa. W świetle przepisów obowiązkowe wyposażenie roweru obejmuje natomiast:

  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu;
  • skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Podczas jazdy w ciągu dnia światła pozycyjne nie są niezbędne. Rowerzysta nie jest zobowiązany do ich używania w każdych warunkach. Są potrzebne w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, nocą lub przy złych warunkach atmosferycznych. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu. Brak obowiązkowych elementów wyposażenia roweru może poskutkować mandatem od 50 do 200 zł.

„Wiele zależy od tego, czy będziemy poruszali się po drogach miejskich, czy w terenie. W codziennym użytku sprawdzą się ładowalne lampy z panelami COB LED, które dają jasne światło o jednolitej strukturze i szerokim zakresie świecenia, np. zestaw Mactronic Duo Slim. Uniwersalne zastosowanie, m.in. jako światło sygnalizacyjne, oferuje również komplet White Line/Red Line.” – Tomasz Kłak z Mactronic

Podczas jazdy należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku, gdy porusza się drogą przeznaczoną i dla rowerów, i pieszych, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Po chodniku lub po drodze dla pieszych rowerzysta może poruszać się gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Dwóch rowerzystów może poruszać się obok siebie jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Czy podobnie jak w przypadku większych pojazdów potrzebne jest ubezpieczenie? Nie. W przypadku rowerów ubezpieczenia są dobrowolne.

Źródło: Mactronic

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.