Jej wysokość Barbie

Barbie doczekała się swojej własnej wystawy. Historię kultowej lalki prześledzić w paryskim Musée des Arts Décoratifs.

Data publikacji: 16.05.2016
Ponad 700 lalek na 1500 m2. Paryskiej wystawie poświęconej popularnej Barbie trudno odmówić rozmachu. Zwiedzający będą mogli podziwiać historyczne modele z roku 1959, a także najnowsze propozycje prosto od Mattel i perełki w strojach zaprojektowanych m.in. przez Karla Lagerfelda czy dom mody Dior. Najwyższe doznania estetyczne są gwarantowane.

Każda dziewczynka o niej marzyła. Barbie od swojego debiutu pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, przeszła długą drogę. Jej kreatorką była Ruth Handler, która lalkę zaprojektowała dla swojej córki, Barbary. Był to prawdziwy przełom, bo była to pierwsza lalka – kobieta. Do tej pory zabawki wyglądały raczej jak niemowlęta lub dzieci. Pierwsza Barbie była szczupłą blondynką o „idealnych” wymiarach 90 – 60 – 90, ubraną w pasiasty strój reklamowy. Od tego czasu z plastikowej kobietki, zmieniła się w symbol popkultury i przy okazji przeszła prawdziwą transformację. Przede wszystkim jej porcelanowa skóra i włosy w kolorze platynowego blondu to tylko jedna z wielu różnych opcji.

Barbie uosabia wiele różnych ras i grup etnicznych, ale też zawodów i pasji. Bohaterka dziewczęcych marzeń reprezentuje ponad 150 różnych profesji, takich jak weterynarz, astronautka, a nawet kandydatka na fotel prezydenta. W dodatku Mattel w ciągu ostatnich lat odchodzi od plastikowej kobiecości i zgodnie z trendem na femvertising do swojej oferty dodało lalki, które porzucają szpilki na rzecz butów sportowych, a ich wymiary różnią się od siebie. W zeszłym roku wprowadzono 3 nowe sylwetki: Barbie wysoką, krągłą i drobną. Te wszystkie zmiany można na własne oczy zobaczyć w Paryżu w Musée des Arts Décoratifs.

To spore wyróżnienie, ale jeśli jakaś zabawka zasługuje na wystawę w tak prestiżowym miejscu, to jest to z pewnością Barbie. Na wystawie zaprezentowano m.in. szereg kreacji od najlepszych projektantów, takich jak Christian Lacroix, Jean Paul Gaultier, czy Christian Louboutin. Dzieci z pewnością zachwycą się różnorodnością modeli i ciekawostkami ze świata swojej idolki. Dorośli dodatkowo docenią fakt, że wystawę osadzono w ramach historycznych i kulturowych, a zmiany w ofercie Mattel odzwierciedlają zmiany jaki zaszły w naszej kulturze i życiu codziennych w ciągu ostatnich ponad 50 lat. Wystawę można zwiedzać aż do 18 września.

Źródło: Musée des Arts Décoratifs.

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.