Opus, polski następca Spotify

Korzystacie ze Spotify? Możliwe, że wkrótce przesiądziecie się na Opus – aplikację, autorstwa 19-latka z Polski.

Data publikacji: 16.08.2017

Mateusz Mach ma zaledwie 19 lat, ale już zdążył stworzyć projekty, które wywołały wiele emocji w branży innowacji i nowych technologii. Pierwszy raz mogliśmy o nim usłyszeć przy okazji aplikacji Five App, stworzonej z myślą o ułatwieniu komunikacji osobom niesłyszącym. Dzięki tworzeniu gifów lub zestawów ikonek, dostali oni narzędzie, które jest kompatybilne z językiem migowym i znacząco usprawnia porozumiewanie się z osób niemych innymi w codziennych sytuacjach. Aplikacja odniosła spory sukces, jednak Mateusz ma już kolejne pomysły – tym razem z branży muzycznej.

Platformy zajmujące się streamingiem muzyki, takie Spotify czy Tidal mają coraz większą sieć fanów. I chociaż dla konsumentów to doskonałe udogodnienie, to dla artystów nie jest to wcale tak doskonały interes, jak mogłoby się wydawać. Dlatego studiujący w Abu Dhabi Mach, wraz z kolegami wpadli na pomysł, jak zmienić sytuację artystów i namieszać trochę w branży.

– Tidal i tego typu firmy potrafią zatrzymać 80 procent dochodów artysty. Mają pełny dostęp do jego konta, a sama polityka cenowa może zostać w każdej chwili zmieniona. U nas zachowują 98 procent swoich zarobków, co pozwala im tym samym uniezależnić się od wytwórni – o istocie projektu Opus opowiada sam Mateusz. Założenie jest proste – jasna polityka cenowa, pełen wgląd w zarobki oraz brak cenzury. Wynika to z faktu, że platforma Opus opierać ma się na tzw. ethereum spod znaku technologii blockchainowej, a także protokole IPFS. Te tajemnicze nazwy oznaczają, że zarządzający platformą nie mogą usuwać utworów ani ukrywać informacji o finansach czy stanie firmy. Mach stawia na całkowitą transparentność wszystkich informacji i ma nadzieję, że pomoże to, szczególnie początkującym artystom, otrzymywać godziwą zapłatę za swoją pracę i rozwijać się dalej. Korzystając z ciekawej wariacji na temat crowdfundingu, czyli szybszej, ale też atrakcyjniejszej dla inwestorów tzw. PreSale, Mach i jego zespół bez problemu zebrał fundusze niezbędne, by uruchomić projekt. Czy Opus ma szanse zagrozić gigantom takim jak Spotify czy Apple? Mateusz jest przekonany, że tak.

 

Źródło: BusinessInsider

 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.