Odmieniony Chorzów

Wyprawa do parku brzmi co prawda bardzo przyjemnie, ale mało ekscytująco, prawda? Chyba, że wybierzecie się na skwer na miarę XXI wieku.

Data publikacji: 03.07.2017

Drzewa, zielona trawka, malownicze ławeczki oraz fontanna lub pomnik. Oto pierwsze rzeczy, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o wyprawie do parku. Skrawek zieleni w mieście to idealne miejsce do spędzenia odrobiny czasu na świeżym powietrzu – opcje są różne: piknik, wylegiwanie się na kocu z książką lub leniwy spacer. Wystarczy jednak pomysłowy designer i inne podejście do przestrzeni, by stworzyć park, w którym trudno się nudzić. Takie miejsce ma powstać w Chorzowie.

Skwer wykreowany przez studio SLAS Architekci nie przypomina tradycyjnego parku. Zamiast poprzestać na zachowawczej zieleni i kilku ławkach, projektanci postawili tym razem na wielofunkcyjność. Zaplanowana przez nich przestrzeń jest barwna, pełna atrakcji, zachęcająca do odwiedzin i aktywności, a przede wszystkim otwarta. Nie znajdziemy w niej bowiem płotów czy barierek, ani innych, podobnych ograniczeń. Park w nowoczesnym wydaniu ma kojarzyć się z wolnością, ale też wspólnotą. Każdy z jego elementów został bardzo szczegółowo przemyślany. Znajdziemy w nim takie atrakcje i elementy jak stołówka pod gołym niebem, boisko do koszykówki, drabinki i huśtawki, hamaki, miniogródki, a także place zabaw dla maluchów. Nie zabraknie rzecz jasna roślin i kwietników, dobranych tak, by park zachwycał feerią barw.

Wszystkie te elementy są pomieszane ze sobą. Architekci nie chcieli tworzyć stref, które dzieliłyby osoby przebywające w parku na mniejsze grupki, dlatego też miejsca przeznaczone dla dzieci, jak i starszych, są położone obok siebie. Intencją studia SLAS Architekci było takie zorganizowanie parku, by można w nim było spędzać czas aktywnie, jak i leniwie, niezależnie od wieku czy płci. Na pewno nie zabraknie w nim atrakcji i okazji do sąsiedzkiej integracji. Niezwykła przestrzeń powstanie przy ulicy 75. Pułku Piechoty, przy Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. Nie możemy doczekać się otwarcia! Jeśli ostateczny efekt będzie chociażby zbliżony do planów, w Chorzowie pojawi się miejsce o niezwykłym klimacie. Oby takich sposobów na ożywienie miejskiej dżungli było jak najwięcej.

 

Źródło: SMCEBI / Gazeta Wyborcza

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.