Nauka jest kobietą

Wymieńcie wszystkie kobiety, które zasłużyły się dla nauki. Ile ich jest? Jeśli wasze pomysły skończyły się na Marii Curie-Skłodowskiej, spodoba wam się ta inicjatywa.

Data publikacji: 23.11.2017

Ostatnio pojawił się silny trend na promocję kobiecych postaci, które odegrały ważną rolę w gałęziach wiedzy zwyczajowo kojarzonych raczej z mężczyznami. W końcu nie ma powodów, by kobiety nie odnosiły sukcesów w takich dziedzinach jak fizyka, chemia, matematyka czy programowanie. Aby szerzyć ten światopogląd i uczyć o kobietach, które zasłużyły się dla nauki, uczelnia z Kanady postanowiła stworzyć piękne plakaty, które za darmo rozdaje studentom. Jej projekty są piękne i niezwykle ważne.

Perimeter to instytut fizyki teoretycznej z Kanady, który postanowił przypomnieć, że świat nauki wcale nie należy jedynie do mężczyzn. Aby to zrobić, na swojej stronie internetowej umieścił plakaty, które każdy może pobrać i wydrukować. Na każdym z nich przedstawiono kobietę, która przyczyniła się do rozwoju wiedzy i nauki – sylwetki przedstawiono w bardzo ciekawy sposób, a ważny przekaz dodatkowo zachęca, by powiesić plakat na własnej ścianie. O to właśnie chodziło – osoby odpowiedzialne za projekt podkreślają, że ich celem jest, by jak najwięcej osób pobrało plakaty i ozdobiło nimi przestrzeń wokół siebie, jednocześnie szerząc wiedzę o zasługach kobiet dla nauki. Na projektach uczelni znaleźć można słynną chemiczkę Marię Curie-Skłodowską, Chien-Shiung Wu – pierwszą damę fizyki, Adę Lovelace – autorkę pierwszego opublikowanego algorytmu, Annie Jump Cannon, jedną autorek systemu klasyfikacji gwiazd według ich temperatur czy Emmę Noether, fizyczkę i matematyczną odpowiedzialną m.in. za rozwinięcie algebry abstrakcyjnej.

– Pierwszy algorytm komputerowy. Gwiezdne systemy klasyfikacji. Odkrycie nowych elementów, sił i innych cegiełek natury. Takie fundamentalne odkrycia ukształtowały nasze rozumienie wszechświata i nas samych. Wiele z nich należało do kobiet, które prowadziły badania w obliczu dyskryminacji ze względu na płeć i nie uzyskały uznania, na jakie zasłużyły – możemy przeczytać na stronie Permitere, gdzie uczelnia wyjaśnia źródła swojego projektu. Jeśli i wam podoba się pomysł kanadyjskiej uczelni, plakaty możecie pobrać za darmo na stronie: insidetheperimeter.ca

 

 

Źródło: Noizz / Perimeter

 

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.