Kontrowersyjnie i zmysłowo

Ikoniczne dzieła Jeana-Paula Goude’a wystawione w Milanie.

Data publikacji: 11.05.2016
"So Far So Goude" to tytuł wystawy przyciągającej do milańskiego Padiglione d’Arte Contemporanea tłumy. Kultowe fotografie Jeana-Paula Goude’a można podziwiać do 19 czerwca.

Björk, Grace Jones, Naomi Campbell, Vanessa Paradis. To tylko niektóre modelki, utrwalone przez artystę. Jean Paul Goude nie bez powodu uznawany jest za jednego z najciekawszych fotografów modowych. Jego prace to niezwykła interpretacja kobiecego ciała, mieszanka seksualności i energicznej witalności zatrzymana w imponujących kompozycjach.

To właśnie on odpowiada za słynne zdjęcie Kim Kardashian z butelką szampana i kieliszkiem balansującym na pupie, które w 2014 roku trafiło na okładkę magazynu „Paper”, wzbudzając wiele kontrowersji. On jest także autorem pierwowzoru z 1976 roku, znanego jako „Wypadek z szmapanem”, na którym modelka pozowała nago. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy zdjęcie Goude’a wywołało burzę. Fotografowi wielokrotnie zarzucano seksizm, a także rasizm, który przejawiać się ma w przedmiotowym podejściu do modelek, w szczególności czarnoskórych – tak było w przypadku albumu „Jungle Fever”, z którego pochodzi wspomniany „Wypadek z szampanem”.

Jakkolwiek jego fotografie balansują często na krawędzi poprawności politycznej, trzeba przyznać, że wiele z nich ma już status kultowych. Przykładem niech będą niezwykle zmysłowe sesje, na których pozowała mu jego muza i kochanka, Grace Jones. Goude ma na koncie także bardziej komercyjne sesje, takie jak wspaniała kampania z Vanessą Paradis dla Coco Chanel, gdzie modelka występuje w klatce dla ptaków w body ozdobionych ogromnymi piórami. Natomiast Naomi Campbell pozowała mu na słoniu oraz krokodylu.

Te prace znalazły się wśród 250 zdjęć, które można aktualne obejrzeć na wystawie zorganizowanej przez francuską markę Tod’s. To doskonała okazja zarówno dla fanów jego twórczości, jak i tych, którzy dopiero chcą się z nią zapoznać. Wystawa ukazuje jak zmieniał się styl Goude’a od artystycznych lat 60. do współczesnych, reklamowych fotografii dla takich marek jak: Citroën, Kodak czy Shiseido. Poza nimi zwiedzający zobaczą także szkice oraz ilustracje stworzone przez artystę.

Źródło: Dazed Digital

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.