Kask jak origami

Czy papier zadba o twoją głowę? Tak!

Data publikacji: 23.11.2016

Nagroda Dysona to prestiżowe wyróżnienie za innowacyjne projekty w dziedzinie designu i inżynierii. 10 tysięcy funtów trafia do autora najbardziej pomysłowego oraz praktycznego zgłoszenia. W tym roku wyróżnienie otrzymał EcoHelmet, składany kask rowerowy wykonany z papieru.

Za pomysł niebanalnego kasku odpowiada Isis Shiffer. Zainspirował ją problem z jakim spotkało się z pewnością wielu rowerzystów, a mianowicie: co zrobić z kaskiem po zakończeniu jazdy? Nie zawsze mamy torbę lub specjalny schowek, który pomieściłby przedmiot tej wielkości. Shiffer postanowiła więc... złożyć kask. Efekt jej pracy jest tani, ekologiczny i bez problemu mieści się w niewielkiej torebce. Przy tym jest jednocześnie równie bezpieczny co tradycyjne kaski – o jego skuteczności świadczy m.in. zdobycie Europejskiego Certyfikatu Bezpieczeństwa. Shiffer zapewnia także, że mimo iż EcoHelmet wykonany jest z papieru, nie rozpuści się kiedy złapie nas deszcz. Pokryty został bowiem biodegradowalną powłoką zapewniającą mu odporność – wytrzyma ona do 3 godzin jazdy podczas ulewy. Shiffer uważa, że najlepszym rozwiązaniem, byłaby sprzedaż kasków w automatach – w ten sposób można by szybko i tanio (około 5 dolarów) kupić kask, a kiedy nie będzie już potrzebny, złożyć go na później lub nawet wyrzucić.

Po złożeniu EcoHelmet ma zajmować tyle miejsca co banan. Mimo, że projektantka przede wszystkim stawiała na użyteczność, to sam wygląd kasku jest całkiem przyjemny dla oka – papier tworzy ładny wzór w stylu plastra miodu, a niebieski kolor jest uniwersalny i atrakcyjny. Przy okazji tłoczenia zapewniają optymalną ochronę głowy przed wstrząsami przy upadku. Shiffer stara się w tej chwili uzyskać certyfikację ze Stanów Zjednoczonych, aby jej pomysł trafił także poza Europę.

– Chciałabym sprawić, że rowerzyści na całym świecie staną się bardziej bezpieczni, a nasze miasta jeszcze bardziej przyjazne i środowisku i cyklistom – opowiada o swojej wizji. Już teraz planuje produkcję na szeroką skalę oraz wprowadzenie różnych wersji kolorystycznych.


Źródło: CNN Tech

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.