Dron pocztowy

To odkurzacz? Nie! Listonosz!

Data publikacji: 04.09.2016

Szwajcarzy już niedługo swoje przesyłki pocztowe będą odbierać nie od listonosza, ale za pomocą Starship – dronów naziemnych, które szybko i sprawnie dostarczą paczki pod wskazany adres. I chociaż przypominają niewielki odkurzacz lub przenośną lodówkę, to ich rola w odciążeniu listonoszy ma być nieoceniona.

Nietypowe, „lądowe” drony, to projekt Starship Technologies, założone przez twórców Skype'a. Ich robot ma sześć kółek, LED-owe oświetlenie i przyjemny, futurystyczny design. Na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina drona, ani tym bardziej listonosza. Jednak lada dzień w wybranych miastach w Szwajcarii uruchomione zostaną pierwsze roboty Starship, które będą dostarczać mieszkańcom drobne paczki: niewielkie zakupy spożywcze czy przesyłki z lekami. Drony będą poruszały się po chodnikach – to o wiele bezpieczniejsze i wydajniejsze niż wykorzystanie z dronów latających. Jeśli Starship pozytywnie przejdą testy, już wkrótce w całym kraju pojawią się podobne drony pocztowe.

Co ciekawe, mają one być raczej wsparciem niż zastępstwem dla tradycyjnej poczty. Starship odciążą (dosłownie) i tak zajętych listonoszy i usprawnią przepływ drobnych paczek. Założenie jest takie, że roboty będą przemieszczały się na niewielkie odległości (maksymalnie 5 km), w zamian za to dostarczą paczki w przeciągu od 30 minut do 1 godziny. To szczególnie istotne przy zamawianiu żywności czy lekarstw. Korzystanie z robotów ma być proste – zamówienia będą składane online, a jako punkt odbioru można będzie wpisać dowolny punkt, tak, by odebranie paczki było jak najwygodniejsze. Każdy będzie mógł śledzić „swojego” robota dzięki aplikacji. Posłuży ona także do otwarcia pojemnika z przesyłką. Mimo niewielkich wymiarów, robot jest zabezpieczony na wypadek kradzieży: na jego wyposażeniu znajduje się kamera oraz system nawigacji, informujący o dokładnym miejscu przebywania drona i śledzący jego trasę. Co ciekawe, Starship zainteresowała się także Wielka Brytania, która planuje wdrożyć podobnych listonoszy w Londynie oraz Media Markt, który od września będzie testował roboty na własny użytek.

 

Źródło: Techrunch / RoboticTrends

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.