/hamag/assets/crayola-slajd-jpg-9685.jpeg

Błękit odkryty na nowo

Odkrycia kojarzymy z osiągnięciami naukowymi lub nowymi technologiami. Wydawać by się mogło, że w kwestii kolorów trudno o nowość – błąd!

Data publikacji: 27.05.2017

Kolory mają swoją psychologię, którą skrzętnie wykorzystują zarówno artyści, jak i marketingowcy. Palety barw, którymi na co dzień się posługujemy są naprawdę bogate, a każdy z odcieni wywołuje inne skojarzenia i emocje. Żółć poprawia pamięć i koncentrację, czerwień wzmaga romantyczny nastrój, zieleń uspokaja. A co z niebieskim? Niebieski od teraz powinien kojarzyć się z nowością i odkryciami. Naukowcy przez przypadek uzyskali zupełnie nowy barwnik, a Crayola, słynny producent kredek, ma szansę na tym zarobić.

Sklepy pełne kredek, pasteli i farb oraz ogromne możliwości kolorystyczne programów graficznych sprawiły, że nikt nie spodziewał się wielkich odkryć w dziedzinie barw. Niedawno okazało się jednak, że w tym względzie nie wszystko zostało jeszcze powiedziane. Po raz pierwszy od dwustu lat odkryto nowy barwnik i już wkrótce będziemy mogli się nim posługiwać m.in. dzięki firmie Crayola. Jest to zupełnie nowy odcień niebieskiego, który nazwano YInMn Blue. I chociaż nazwa może wydawać się dziwna, to w rzeczywistości jest ona niezwykle trafna. Pochodzi bowiem od skrócenia nazwy pierwiastka, który odpowiada za niezwykłe odkrycie. Nowy kolor narodził się w laboratorium Oregon State University, podczas mieszania i podgrzewania do ponad tysiąca stopni Celsjusza tlenków manganu, tytanu i itru.

Efektem tych działań był intensywny niebieski kolor, czyli YInMn Blue. Co ciekawe, ze względu na właściwości wymienionych związków, YInMn Blue pochłania zielone i czerwone fale, co oznacza, że jest on wyjątkowo głęboki i nasycony, a w dodatku nie blednie z czasem. Naukowcy odpowiedzialni za odkrycie widzą już kilka różnych dziedzin w których ich barwnik może znaleźć zastosowanie. Należy do nich m.in. renowacja zabytków, gdzie YInMn Blue może zastąpić nietrwałą ultramarynę. Ręce zacierają także producenci akcesoriów plastycznych, tacy jak Crayola, która już ogłosiła konkurs dla dzieci na nazwę kredki w kolorze YInMn Blue. Ciekawe czy dzięki tej kolorystycznej rewolucji Pantone wkrótce ogłosi nowy kolor 2017 roku? Połączenie nauki i designu chyba na to zasługuje.

 

Źródło: BusinessInsider / CrazyNauka

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.