/hamag/assets/biblioteka-slajd-jpg-7949.jpeg

Biblioteka po fińsku

Dziesiątki półek z książkami i kilka krzeseł wystarczy, by powstała biblioteka. Ale to dość minimalistyczne założenie – w Helsinkach powstanie biblioteka, która zaspokoi o wiele więcej potrzeb.

Data publikacji: 22.02.2017

Co powinno znaleźć się w bibliotece idealnej? Na pewno mnóstwo książek różnych gatunków i autorów, ale też przytulny i wygodny kąt do czytania, miejsce, by zaopatrzyć się w gorącą kawę lub herbatę, odrobina zieleni oraz sympatyczna obsługa. Nie mniej ważny jest design i wnętrze. Finowie do tej listy dodają jeszcze kino, kawiarnie oraz... saunę.

Siedemnaście tysięcy metrów kwadratowych raju dla fińskich czytelników powstanie w ścisłym centrum Helsinek, zaraz obok parlamentu. Za projekt niezwykłej biblioteki odpowiedzialne jest studio ALA Architects, które wygrało międzynarodowy przetarg. Do tej pory zasłynęli m.in. z projektu Teatru Miejskiego w Lappeenranta oraz renowacją fińskich ambasad w New Delhi i Kairze. Ich najnowszy pomysł zachwyca skandynawskim designem oraz naturalnym wykończeniem, m.in. drewnem z modrzewia syberyjskiego. Całość jest bardzo futurystyczna i przestrzenna. Na szczycie budynku zaplanowano imponujący, łukowaty taras. Ogromna biblioteka została podzielona na trzy części – podziemną salę przeznaczoną na różnego rodzaju eventy, sale multimedialne na parterze oraz przestronną czytelnię. Dzięki tak ogromnej przestrzeni, miejsce ma stać się centrum kulturalnym miasta, otwartym na inicjatywy, inspirujące spotkania oraz wystawy.

Poza tym bibliotekę wyposażono także w publiczna saunę – od razu widać, że jest to bardzo fiński projekt! Umieszczenie sauny ma być intrygującym sposobem na promowanie lokalnej kultury – szczególnie, że inspiracją do powstania biblioteki jest 100 rocznica niepodległości Finlandii. Poza sauną, w budynku znajdą się w także kawiarnie, galeria, knajpy, biura coworkingowe oraz kino. Nowa biblioteka ma być bowiem miejscem, które zachęca do odwiedzin i łączy kulturę z literaturą. Przed budynkiem stworzono także plac, zachęcający do spacerów i przesiadywania w pobliżu biblioteki. Budowa rozpocznie się niebawem. Biblioteka ma zostać otwarta już w grudniu przyszłym roku i kosztować 96 milionów euro. Koszty są imponujące – podobnie jak sam projekt, bo trzeba przyznać, że tak kompleksowe podejście do literatury rzadko się spotyka.


Źródło:Label / ALA

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.