/hamag/assets/shoko-big-jpg-953.jpeg

Świąteczne DekoTrendy

Przed nami najważniejszy i najbardziej intensywny okres dekoracji wnętrz. Boże Narodzenie. Istnieje wiele koncepcji wnętrzarskich i rozmaitych trendów w aranżacjach świątecznych.

Data publikacji: 21.12.2015

Jednak od kilku lat niezmiennie najbliższy mojemu sercu pozostaje styl skandynawski...

Gdy myślę o stylu skandynawskim wyobrażam sobie: ciężkie, wełniane koce, jutowe dywany, proste w formie meble, geometryczne kształty lamp i dekoracji, pękate wazony z butelkowego szkła, a wszystko to okraszone bielą i surowym drewnem. Styl ten dzięki dodatkom – stworzonym najczęściej z naturalnych materiałów: drewna, juty, trawy, kamienia, betonu, szkła, czy wełny – kreuje atmosferę przytulnej przestrzeni, nawet w białym surowym wnętrzu. Mieszkania i domy nabierają nowoczesnego charakteru, a zarazem są komfortowym miejscem do codziennego życia. Bazą skandynawskich przestrzeni są ściany, podłogi oraz meble utrzymane w duchu minimalizmu. Więcej koloru i soczystości wnoszą dodatki i ich faktury – tu można puścić wodze fantazji! Przepis na święta w skandynawskiej atmosferze.

Shoko-designfot.: Shoko design

Choinka – centralny element dekoracyjny. Skandynawskie drzewko charakteryzuje się kilkoma elementami.

Stojak – wiklinowy kosz, który sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Ozdoby na drzewku – najlepiej, jeśli wykonywane są ręcznie z papieru i tekstyliów. Dawniej wieszano na choince cukierki, słodycze, suszone pomarańcze, papierowe łańcuchy, drewniane zabawki, szyszki lub pierniki. Styl skandynawski często nawiązuje do tradycji i natury – w tym roku najważniejsze marki wnętrzarskie lansują dekoracje wykonane z drewna i papieru.

Bombki – niech będą duże, szklane, przejrzyste, o geometrycznych wzorach.

Galeria

  • Shoko design

Podczas świąt wszyscy domownicy spotykają się wokół wigilijnego stołu. Na skandynawskich bielonych blatach zastawa nigdy nie jest kolorowa, ani przesadnie zdobna. Prostota jest kluczem niepowtarzalnego efektu. Minimalistyczne i zazwyczaj jasne talerze stoją na naturalnych jutowych lub bawełnianych obrusach, będąc tłem dla świec i naturalnych dekoracji wytwarzanych z drewna, korka, orzechów i gałązek świerku.

Oprócz choinki i nakrycia stołu ulubionymi dekoracjami Skandynawii są girlandy lub wieńce. Opierają się na tych samych zasadach – prostocie i naturalnych materiałach. Najczęściej tworzone są z żywych gałązek, które pięknie zdobią pomieszczenie, wywołując przyjemne wrażenie woni prawdziwego lasu. Przystrojone orzechami, cukierkami i suszonymi owocami pachną jeszcze lepiej!

Shoko-designfot.: Shoko design

Trendy kolorystyczne nie zaskakują – większość firm wybiera tradycyjne biele, czerwienie i zielenie. Te kolory królują na łamach świątecznych katalogów produktów wnętrzarskich nie przez przypadek. Czerwień symbolizuje miłość, biel to odcień uroczystości i radości, zieleń kojarzy się z nadzieją, wszystkie trzy współgrają z klimatem Bożego Narodzenia. Dekoracje świąteczne mienią się odcieniami złota i srebra – kolorami bogactwa.

Shoko-designfot.: Shoko design

Święta to doskonała okazja, aby się zatrzymać i w spokojny sposób spędzić czas z rodziną. Wnętrza w stylu skandynawskim nie są agresywne dla oka, a przeciwnie – pozwalają odprężyć się i odpocząć, dają możliwość wytchnienia i ucieczki od nachalnej i rozkrzyczanej estetyki, którą wciąż jeszcze można spotkać na polskich ulicach.

Autorka tekstu: Maria Olejnik projektantka wnętrz, założycielka SHOKO design – artystycznego studia projektowego: – Tworzymy personalizowane wnętrza, które odzwierciedlają duszę i styl właścicieli. Projektowanie jest naszą ogromną pasją, staramy się łączyć je z podróżowaniem i pracą za oceanem, co daje nam ciągłą motywację do działania i przynosi świeże inspiracje.

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.