/hamag/assets/otwarcie-jpg-11523.jpeg

Leć w kulki! Przewodnik po treningu Kegla

Regularny trening mięśni dna miednicy ma dużo więcej korzyści niż łatwiej osiągalne i intensywniejsze orgazmy… Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Data publikacji: 06.11.2017
Mięśnie dna miednicy zajmują przestrzeń od kości łonowej aż po dolną część kręgosłupa. Utrzymanie ich w dobrej kondycji pozwala zapobiegać takim dolegliwościom, jak nietrzymanie moczu, wypadanie macicy i pochwy oraz wpływa pozytywnie na jakość życia seksualnego.

Kto zdecydowanie powinien wykonywać trening Kegla? Najbardziej narażone na odczuwanie problemów z osłabionymi mięśniami dna miednicy są kobiety w ciąży i w okresie połogu, kobiety w wieku menopauzalnym, kobiety, które przeszły operację ginekologiczną, a także osoby ze sporą nadwagą, dlatego im w szczególności zaleca się regularne ćwiczenia. A ponieważ zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, korzyści z treningu Kegla może czerpać absolutnie każdy, dlatego warto zacząć ćwiczyć już dziś!

Jak namierzyć mięśnie dna miednicy?

Są na to dwa sposoby. Jeden z nich to próba powstrzymania strumienia moczu podczas wizyty w toalecie. Należy jednak pamiętać, że wstrzymywanie strumienia moczu nie jest zalecaną metodą treningu Kegla, a jedno- lub kilkurazową metodą sprawdzenia, których mięśni powinien dotyczyć trening. Równie pomocna w znalezieniu odpowiednich mięśni może być próba powstrzymywania gazów.

Inną metodą jest sprawdzenie dotykowe lub z lusterkiem. Wystarczy położyć się na plecach i w leżeniu przyjrzeć się lub zbadać dotykowo perineum (miejsce pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem) – jeżeli podczas zaciskania mięśni przestrzeń ta kurczy się, oznacza to, że pracuje prawidłowa grupa mięśni. Należy przy tym pamiętać, że ważna jest izolacja i nienapinanie jednocześnie mięśni brzucha, ud i pośladków.

Trenuj mądrze, nie ciężko

Wiele początkujących adeptek treningu Kegla ulega wrażeniu, że aby osiągnąć jakiekolwiek rezultaty, trzeba czuć wysiłek, jak w przypadku regularnego uprawiania sportu – muszą być krew, pot i łzy. Niestety, w przypadku mięśni dna miednicy jest zupełnie odwrotnie, więc to delikatny trening daje dużo większe korzyści, niż przetrenowanie, gdy chce się zbyt dużo i w nazbyt krótkim czasie. Noszenie godzinami ciężkich kulek gejszy w pochwie nie jest treningiem Kegla! Podczas długotrwałego noszenia ciężarków mięśnie nie mają szansy na rozluźnienie, pozostając w stanie ciągłego napięcia. Może to łatwo doprowadzić do przetrenowania i zmniejszenia cyrkulacji krwi, a w efekcie – do bólu.

Prawidłowy trening mięśni dna miednicy ma na celu nauczyć mięśnie kurczenia się, ale i rozluźniania. Celem nie jest więc utrzymywanie mięśni w ciągłym napięciu i zwiększanie ich „masy”, a rozbudowywanie ich elastyczności.

Najczęściej zalecaną formą treningu są trzy serie rozłożone na cały dzień i obejmujące10 powtórzeń po 10 sekund każde. Nawet tak krótki trening, który można wykonywać dyskretnie, zarówno w domu, jak i w pracy, jest wystarczający, aby pojawiły się odczuwalne rezultaty. Najważniejsze to wykonywać go świadomie, nie zapominając przy tym o rytmicznym i spokojnym oddychaniu.

Gadżety do treningu Kegla

Skuteczny trening mięśni dna miednicy można z powodzeniem przeprowadzić bez żadnych akcesoriów, jednak wszystko jest dla ludzi, a współczesne gadżety to dobry sposób na kolorowe urozmaicenie ćwiczeń. O ile wykonuje się je prawidłowo, rzecz jasna.

Choć trening Kegla można wykonywać zarówno w pozycji leżącej, siedzącej, jak i stojącej, ćwiczenia z kulkami gejszy najlepiej wykonywać jest w leżeniu, ponieważ pozycja leżąca powoduje najmniejszy nacisk na mięśnie dna miednicy, a także najmniejszą walkę mięśni z grawitacją, która ciągnęłaby gadżet ku dołowi.

Rozkwitanie z We-Vibe

Jedną z rynkowych nowości jest gadżet marki specjalizującej się w wibratorach dla par, We-Vibe. Bloom to progresywne kulki gejszy napakowane elektroniką, których można używać zarówno do treningu, samozaspokojenia, jak i zabawy we dwójkę. W zestawie znajdują się trzy kulki o różnej wadze, całość przenosi użytkowniczkę na kolejny poziom wtajemniczenia. Aplikacja We-Connect, z którą można zsynchronizować gadżet pozwala na przełączanie poszczególnych trybów wibracji, a także kreowanie własnych programów i dostosowywanie ich do własnych potrzeb. Jest to 2 w 1, które pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym.

We-Vibe. Bloom

We-Vibe, Bloom

Grywalizacja z Elvie

Elvie to trener mięśni dna miednicy, który ćwiczenia zamienia w zabawę – dosłownie! 6 programów treningowych pozwala w świadomy sposób pracować na rezultat. Każdy z programów to osobna gra, w którą gra się mięśniami dna miednicy, wcielając się w koralowy wielościan. Zadaniem graczki jest doskoczyć nim do obiektów znajdujących się na ekranie, utrzymać go w locie nad wyznaczoną linią, czy wspinać się po drabinie mocy. Jeden trening zajmuje 5 minut i z pewnością nie pozwala się nudzić. Co najważniejsze, istotną częścią wszystkich minigier jest relaks i odpoczynek mięśni, aby nie utrzymywać ich w ciągłym napięciu.

Elvie gwarantuje fantastyczną zabawę!

Do gry będzie potrzebny smartfon!

Trening i biofeedback

Jeżeli nie jesteś pewna, czy podczas treningu pracują odpowiednie mięśnie, możesz wybrać się na konsultacje do kogoś, kto specjalizuje się w fizjoterapii dna miednicy, ewentualnie skorzystać z akcesoriów, które oferują biofeedback podczas wykonywania ćwiczeń. Biofeedback pozwala namierzyć, czy podczas treningu pracują te mięśnie, które powinny. Brytyjska marka Kegel8 opracowała linię urządzeń, dzięki którym można pracę swoich mięśni dna miednicy skontrolować w domowym zaciszu. Dla miłośniczek elektroniki zaprojektowano gadżet o nazwie Biofeedback Pelvic Trainer – gadżet, który dostosowuje się rozmiarem do szerokości pochwy, prowadzi użytkowniczkę przez wszystkie etapy treningu Kegla, a także kontroluje, czy podczas ćwiczeń pracują odpowiednie mięśnie, a także rejestruje postępy.

Kegel8 Vaginal Cones

Innym produktem tej samej marki jest zestaw Vaginal Cones. To bardziej tradycyjne kulki gejszy, jednak wyposażone w specjalną końcówkę, która wystaje poza ciało, a jej położenie pozwala sprawdzić, czy trenują prawidłowe mięśnie. Co ciekawe, Kegel8 Vaginal Cones w Wielkiej Brytanii może być również wydawany na receptę.

Kegel8 Pelvic Trainer

Intymne dbanie o siebie

Bycie w dobrej formie może oznaczać wiele rzeczy. Posiadanie odpowiednio ukrwionych, wzmocnionych i elastycznych mięśni dna miednicy może być jedną z nich. Zdrowie intymne bez wątpienia wpływa też na ogólne dobre samopoczucie. Nieważne więc, czy zdecydujesz się na trening z kulkami gejszy, czy bez nich – najistotniejsza i tak jest kondycja mięśni dna miednicy. A lepszy seks to tylko skutek uboczny regularnych treningów...  

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.