W szafie królowej

Jubileusz królowej Elżbiety II to wspaniała okazja, by poczuć magię dworu podczas nowo otwartej wystawy Fashioning a Reign: 90 lat stylu z królewskiej szafy.

Data publikacji: 27.04.2016
Z okazji 90 urodzin królowej Elżbiety II, kolekcję ubrań monarchini będzie można podziwiać podczas trzech jubileuszowych wystaw. To nie tylko wspaniała dawka historii, ale też uchylenie rąbka tajemnicy o dworskim życiu królowej matki.

Wystawę Fashioning a Reign: 90 lat stylu z królewskiej szafy, będzie można podziwiać od 21 kwietnia aż do 8 stycznia 2017 r. Zostanie ona wystawiona kolejno podczas trzech jubileuszowych wystaw w siedzibach brytyjskich monarchów: Pałacu Holyrood w Edynburgu, w Pałacu Buckingham w Londynie, a także wspaniałym Zamku Windsorów. W każdym z miejsc pokazane zostaną nieco inne ubrania – dobrano je ze względu na związki z historią każdego z nich. Jedno jest pewne: nigdy wcześniej nie prezentowano na taką skalę osobistych rzeczy królowej. Wystawa ma pokazać jej wpływ na modę i design w Wielkiej Brytanii. Liczby mówią same za siebie: do obejrzenia będzie ponad 150 unikalnych strojów pochodzących z lat od 1920 do 2010 roku. Wśród projektantów, którzy je stworzyli, znajdziemy lokalne nazwiska, m.in. Sir Normana Hartnella, Sir Hardy'ego Amies'a czy Iana Thomasa.

Każda kreacja to małe dzieło sztuki oszałamiające wspaniałymi formami, przepychem detali i najwyższej jakości wykończeniami. Na zwiedzających czekać będą m.in. bladozielona, wyszywana cekinami, perłami, koralami i diamentami suknia z 1957, którą królowa założyła odwiedzając Stany Zjednoczone jako gość prezydenta Eisenhowera czy kreacja z błękitnego jedwabiu, bogato wyszywana białymi kryształami w kwiatowe wzory, którą po raz pierwszy można było podziwiać podczas odwiedzin norweskiego monarchy w Szkocji w 1962 r. Bardziej współczesne stylizacje są o wiele skromniejsze, jak np. błękitny wełniany komplet, który Elżbieta II założyła przyjmując papieża Franciszka w Pałacu Buckingham w 2010 roku.

Wiele osób liczy także na możliwość zobaczenia królewskiej sukni ślubnej, jednak jej obecność na wystawie nie została jeszcze potwierdzona. Ceny biletów w zależności od miejsca zaczynają się od 12 funtów i już w tej chwili można rezerwować bilety na poszczególne wystawy. Dla każdego zwiedzającego w tym roku Wielką Brytanię to absolutny must see!

Zobacz także

Wdzięk / #Recenzja

classic-jpg-11360

Naturalne antyperspiranty – top 3

Jakie naturalne antyperspiranty wybierać, aby nie zaszkodzić zdrowiu, ale jednocześnie zadbać o higienę?

Wdzięk / #Recenzja

coffee-scrub-classic-jpg-11117

Bare Care – peeling kawowy na jesień

Bare Care to nowość na rynku kosmetyków naturalnych. Bare Care to peeling kawowy stworzony dla fanek aromatycznych ziaren!

Wdzięk / #Recenzja

classic-jpg-11109

Hmilk no stress – test mleczka do włosów farbowanych

Hmilk no stress to nowość marki Oway, która w swoim portfolio posiada same naturalne i przyjazne włosom preparaty. Jak mleczko wypadło w testach?