/hamag/assets/big-jpg-2805.jpeg

Spiżarnia w wersji mini

Zdarzyło ci się wyrzucić warzywa lub owoce zapomniane w zakamarkach lodówki? „Native” pomoże ci skończyć z marnotrawieniem jedzenia.

Data publikacji: 30.05.2016
Co roku na świecie wyrzuca się 1,3 mld ton jedzenia – to aż 1/3 produkowanej żywności! W Polsce rocznie marnujemy zatrważające 9 mln ton. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce i warzywa oraz wędliny. Czy da się z tym walczyć? Patrycja Bołzan z poznańskiej School of Form ma na to sposób: powrót do tradycji.

„Native” to projekt nawiązujący do tradycyjnej spiżarni – pomieszczenia, które prawie zniknęło z naszych domów i mieszkań. Często zwyczajnie brakuje na nią miejsca, a większość jedzenia przechowujemy w lodówkach. Patrycja Bołzan postanowiła wrócić do korzeni i stworzyć namiastkę spiżarni, która pomoże przechowywać jedzenie w lepszy sposób i jednocześnie zmieści się w każdym M1. W ten sposób powstała kolekcja „Native”. To seria rzemieślniczych pojemników do żywności, wykorzystująca wyłącznie naturalne materiały. Bołzan twierdzi bowiem, że nie wszędzie jest miejsce na najnowocześniejsze technologie – czasami sprawdzają się stare, ale zapomniane sposoby.

Dzięki szeregowi wywiadów ze starszymi pokoleniami o tradycyjnych metodach przechowywania żywności, projektantka mogła stworzyć produkt, dla osób, które do jedzenia pochodzą świadomie. Każde z siedmiu naczyń zostało stworzone specjalnie z myślą o konkretnym rodzaju jedzenia i dostosowane tak, by można je było przechować bezpiecznie jak najdłużej. W dodatku wszystkie są ekologiczne i stworzone z troską o środowisko – do ich wyrobu użyto m.in. gliny, słomy, drewna oraz perforowanej blachy. W zestawie znajdziemy m.in. gliniane naczynie do przechowywania chleba, perforowany pojemnik do suszenia, czy skrzynkę z drewna olchowego do przechowywania warzyw, które nie lubią światła, jak papryka czy pomidory.

Największą inspiracją dla artystki były rady mamy i babci, które opowiadały o czerpaniu z naturalnych rozwiązań. Stąd Bołzyn wiedziała, że ziemniaki najlepiej przechowywać obok jabłek, a warzywa korzenne w takiej pozycji, w jakiej rosły. Naczynia mimo, że proste, to cechują się niezwykłą elegancją, a także pomysłowością. Drewniane zamknięcie pojemnika na chleb, może również służyć za deskę do krojenia, a pojemnik do suszenia dzięki odpowiednim otworom zapewnia nie tylko maksymalną cyrkulację powietrza, ale też niebanalny design. Na razie „Native” to projekt dyplomowy, ale liczymy, że niedługo pojemniki pojawią się na półkach sklepowych.

Źródło: Behance

Zobacz także

Kulinaria / #Wywiad

classic-jpg-11996

Smakowite przepisy na święta

Michał Konwerski, szef kuchni Sheraton Poznań Hotel zdradza tajniki kulinarne idealne na święta!

Kulinaria / #News

volumes-classic-jpg-9417

Volumes – miski dla łasuchów

Obiad jak u mamy – brzmi obiecująco, prawda? To oznacza swojskie, pyszne jedzenie robione z miłością oraz… słuszne porcje.

Kulinaria / #News

pancake-classic-jpg-9240

Naleśniki dla wybrednych z PancakeBot

Ile gustów, tyle idealnych naleśników. Niektórzy lubią cieniutkie i chrupiące, inni wolą amerykańskie pankejki. Jeśli należysz do drugiej grupy, mamy coś dla ciebie… Mamy PancakeBot.