Czar kaligrafii

Kiedy ostatni raz napisaliście odręcznie coś więcej niż parafka przy odbiorze przesyłki czy listę zakupów? Jeśli nie pamiętacie, to nie jesteście w tym odosobnieni.

Data publikacji: 21.04.2017

Pismo odręczne powoli staje się rzadkością. A szkoda, bo odręcznie napisany list miłosny bije na głowę sms-a czy maila. Starannie napisane eleganckie litery nadają każdemu słowu powagi i wartości, których nie uświadczymy czytając pobieżne nabazgrane notatki. Mimo że wydaje się to niedzisiejsze, to są jeszcze miłośnicy pięknego pisania, czyli kaligrafii. Osoby zmęczone anonimowością technologii, wracają do odręcznego pisma, które jest jednocześnie piękne i potrafi oddać nastrój oraz osobowość piszącego. Jeśli doceniacie piękno odręcznych liter, możecie udoskonalić swoje umiejętności w Poznaniu – 29 kwietnia rusza tam Festiwal Kaligrafii.

Prelekcje, pokazy, a nawet kaligraficzne pojedynki mistrzów. Takie atrakcje podczas Festiwalu Kaligrafii czekają na Poznaniaków w Bibliotece Raczyńskich 29.04.-01.05.

– Chcemy zachęcić ludzi aby sami chwycili za pióro, flamaster, pędzel i doznali tego niezwykłego uczucia, gdy czas, wpadając do kałamarza, zaczyna spływać ze stalówki w zupełnie innym, niż dotychczas tempie – opowiadają o magii kaligrafii organizatorzy ze Stowarzyszenia Scriba. Nie tylko oni zakochali się w kaligrafii – ta zapomniana sztuka wraca do łask, a w całej Polsce organizuje się coraz więcej warsztatów i spotkań dla jej miłośników. Co ciekawe, w księgarniach pojawiają się nowe podręczniki do kaligrafii, pierwsze od ponad 50 lat – autorki jednego z nich, Ewa Landowska i Barbara Bodziony, będą gośćmi festiwalu. Zafascynowanych pięknym pisaniem nie brakuje – dla nich Festiwal Kaligrafii to obowiązkowy punkt majówki. Całość podzielono na cztery bloki tematyczne: pokazy, wykłady, zajęcia dla dzieci oraz warsztaty dla dorosłych.

Warsztaty i prelekcje poprowadzą m.in. Małgorzata Małecka, założycielka HelloCaligraphy, Agnieszka Węgrowska z AgaPisze czy Kamil Bachmiński, specjalista od kaligrafii średniowiecznej. Cena pojedynczego warsztatu wynosi 100 PLN, a zapisywać się można na stronie wydarzenia. Festiwal Kaligrafii odbywa się w ramach drugiej edycji Kiermaszu Poznańskich Wydawców, który promuje piękne i ambitne książki rodem z Wielkopolski. Jeśli nie macie planów na majówkę, koniecznie wpadnijcie do centrum Poznania.

 

Źródło: Festiwal Kaligrafii / Label

Zobacz także

HAmagowe nowiny / #News

retrownatrza-classic-jpg-9715

RETROwnętrza we Wrocławiu

Już 30 maja, we Wrocławiu odbędzie się wyjątkowe spotkanie, którego nie może przegapić żaden miłośnik pięknego designu.

HAmagowe nowiny / #News

konwent-classic-1-jpg-9413

Rozwojowo w Poznaniu, zapraszamy na Konwent Rozwoju

Rozwój nie musi odbywać się tylko przez czytanie książek teoretyków i mozolne poszukiwanie wartościowej wiedzy w sieci. Czasem warto po prosty wyjść i posłuchać.

HAmagowe nowiny / #News

targ-classic1-jpg-9056

Targ pełen życia

Coraz dłuższe dni zachęcają do wieczornych wypadów na miasto. Pyszne jedzenie, intrygująca muzyka i doborowe towarzystwo – tym kusi Nocny Targ Towarzyski w Poznaniu.