/hamag/assets/slider-foto-glowne-jpg-12075.jpeg

Jaki oczyszczacz powietrza? TOP-5 polecane modele

Czystość powietrza pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Radzimy jaki oczyszczacz powietrza wybrać.

Data publikacji: 22.02.2018

Praktycznie codziennie jesteśmy bombardowani informacjami o smogu unoszącym się za naszymi oknami. Niestety nie są to plotki ani wymyślone informacje medialne. Jakość powietrza, którym oddychamy, naprawdę szybko się pogarsza i jest przyczyną wielu dolegliwości. To dlatego właśnie tak szybko rośnie popularność oczyszczaczy powietrza.

Są to niewielkie urządzenia, które na bieżąco oczyszczają powietrze w naszych domach. O ich efektywności można się przekonać, wymieniając raz na jakiś czas filtry, które się w nich znajdują. Po pewnym czasie są one szare lub nawet czarne. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy kupnie oczyszczacza i jakie modele są obecnie najczęściej polecane.

 

Jak wybierać oczyszczacz powietrza

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rodzaj i jakość zastosowanych filtrów. Często może być ich kilka. Najpopularniejszy z nich to filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air). Jest on wykonany ze spiekanego szkła gwarantującego zatrzymywanie cząstek o wielkości około 0,3µm. Według badań zatrzymuje on nawet 99,97% zanieczyszczeń tej wielkości i większych. Osadza się na nim także zdecydowana większość zarodników grzybów, bakterii i pierwotniaków.
Innym, interesującym rodzajem filtra jest filtr węglowy. Stosowany jest on do zatrzymywania zanieczyszczeń gazowych oraz eliminacji przykrych zapachów. Świetnie się sprawdza też do oczyszczania powietrza z dymu tytoniowego.

Zwróćmy też uwagę na hałas generowany przez nasz oczyszczacz. Pamiętajmy przy tym, że poziom hałasu podawany jest najczęściej dla najwyższego biegu, na którym działa dany model oczyszczacza. Jeśli włączymy w nim niższy bieg, hałas będzie znacznie mniejszy. Najgłośniejsze oczyszczacze będą emitować hałas o natężeniu przekraczającym 50dB. Może to być irytujące. Lepiej, gdy hałas nie przekracza 35dB. Wtedy jest on do zaakceptowania przez większość z nas. Najcichsze oczyszczacze są niemal bezgłośne – hałas nie przekracza 20dB.

Świetnie, jeśli nasz oczyszczacz wyposażony będzie w jonizator. Zjonizowane powietrze w pomieszczeniu zabija wirusy i zarodniki grzybów, które znajdują się w miejscach niedostępnych dla oczyszczacza, a więc na przykład na podłodze, czy ścianach.

Koniecznie sprawdźmy też wydajność urządzenia. Od tego parametru zależeć będzie, jak duże pomieszczenie będzie mógł efektywnie obsłużyć nasz oczyszczacz. Na szczęście nie będziemy musieli przeliczać w sklepie przetwarzanej objętości powietrza z metrów sześciennych na nasz metraż pokojów. Większość producentów zrobiła to za nas i na etykietach urządzeń jest najczęściej podana już maksymalna powierzchnia pomieszczenia właśnie w metrach kwadratowych.

Na koniec warto wiedzieć, że niektóre oczyszczacze powietrza są też wyposażone w moduł nawilżacza. Nasze powietrze będzie więc nie tylko czyste, ale i odpowiednio nawilżone.

 

Oczyszczasz powietrza z nawilażaniem do 1000 zł
Sharp KC-930EU

Najważniejsze cechy:

 • Wydajność: pomieszczenia do 21m2 (180m3/h)
 • Poziom hałasu: 48dB
 • Rodzaj filtrów: 3-stopniowy, HEPA, technologia Plasmacluster
 • Funkcje: jonizacja, nawilżanie,

Innowacyjny oczyszczacz powietrza wyposażony w przełomową technologię Plasmacluster. Model ten nie tylko bardzo dokładnie oczyszcza powietrze, ale też nasyca je jonami ujemnymi. W ten sposób w naszym domu możemy poczuć powietrze niemal tak przyjemne, jak w lesie. Doskonale wpływa to na nasze zdrowie i samopoczucie. Urządzenie pracuje niezwykle cicho – hałas nie przekracza 48dB. Możesz też dowolnie sterować pracą oczyszczacza. Jest on wyposażony w regulację prędkości przepływu powietrza. Wydajność tego modelu to 180m3/h.

 

Wydajny oczyszczacz powietrza do 500 zł
Webber AP8400

Najważniejsze cechy:

 • Wydajność: pomieszczenia do 38m2 (220m3/h)
 • Poziom hałasu: 49dB
 • Rodzaj filtrów: 4-stopniowy, HEPA, węglowy
 • Funkcje: jonizacja

Solidny i efektywny oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA. Bez kłopotu wyłapuje nie tylko kurz. Z powodzeniem zatrzyma też komórki grzybów, pierwotniaków i bakterii, a nawet większość wirusów. Z tego powodu można go z czystym sumieniem polecić alergikom i astmatykom. Oczyszczacz powietrza będzie dostosowywał się do Twojego rozkładu dnia. Wyposażony został w timer, który włączy go o określonej godzinie, a następnie wyłączy w odpowiednim czasie. Wydajność tego modelu to aż 220 m3/h. Oprócz filtra HEPA wyposażony został też w filtr węglowy.

 

Bardzo cichy oczyszczacz powietrza
Opus IDEAL AP 15

Najważniejsze cechy:

 • Wydajność: pomieszczenia do 15m2 (170m3/h)
 • Poziom hałasu: od 26dB do 52dB
 • Rodzaj filtrów: 3-stopniowy, HEPA, węglowy, system PlasmaWave
 • Funkcje: jonizacja, higrostat

To urządzenie to znacznie więcej niż tylko oczyszczacz powietrza. Model ten dba również o Twoje bezpieczeństwo. Wyposażony został między innymi we wskaźnik jakości powietrza, a także czujnik gazu oraz czujnik pyłu. Powietrze oczyszczane jest trójfazowo. W pierwszej kolejności oczyszcza je filtr wstępny. Następnie powietrze przechodzi przez filtr HEPA. Na końcu następuje jeszcze plazmowe oczyszczanie powietrza. Taki system powoduje, że nadaje się on nawet do oczyszczania powietrza z dymu papierosowego. Urządzenie jest ciche i energooszczędne.

 

Wydajny oczyszczasz powietrza z nawilażaniem do 2000 zł
Philips Combi AC4080 10

Najważniejsze cechy:

 • Wydajność: pomieszczenia do 33m2 (210m3/h)
 • Poziom hałasu: od 36dB do 52dB
 • Rodzaj filtrów: 3-stopniowy, HEPA, system NanoProtect
 • Funkcje: jonizacja, nawilżanie,

Nowoczesny oczyszczacz powietrza z funkcją jego wielostopniowej filtracji. Jest niezwykle wydajny – w ciągu godziny jest w stanie oczyścić ponad 210 m3 powietrza. Może więc być z powodzeniem używany w dużych pomieszczeniach. Skutecznie usuwa zarodniki grzybów, wirusy, alergeny, kurz, smog, pył, a nawet dym papierosowy. Dodatkowo ma również funkcję nawilżania powietrza. Skuteczność oczyszczacza potwierdzona została certyfikatem Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii. Dzięki technologii NanoCloud istnieje możliwość stałego monitorowania jakości powietrza oraz utrzymywanie jego odpowiedniej wilgotności.

 

Elegancki oczyszczacz powietrza
STADLER FORM Viktor

Najważniejsze cechy:

 • Wydajność: pomieszczenia do 50m2 (210m3/h)
 • Poziom hałasu: od 32dB do 57dB
 • Rodzaj filtrów: 3-stopniowy, HEPA, węglowy, microfiltr
 • Funkcje:

Oczyszczacz powietrza, który jest nie tylko bardzo efektywny, ale też niezwykle elegancki. Idealnie będzie pasował do gustownych i stylowych wnętrz. Jednak sama elegancja to nie wszystko. Oczyszczacz posiada trójfazowy system oczyszczania. Filtr wstępny oczyszcza powietrze, filtr węglowy usuwa z niego nieprzyjemne zapachy, a filtr HPP odpowiedzialny jest za końcowe oczyszczanie. Wydajność tego urządzenia to 200 m3/h. Maksymalna powierzchnia pomieszczenia, w którym może pracować to 50 m2.

 

Zobacz także

Roboty domowe / #Artykuł

jaki-robot-sprzatajacy-top-5-mid-jpg-12067

Jaki robot sprzątający? TOP-5 polecane modele

Pięć modeli do rankingu najlepszy robot sprzątający, w cenie do 1500, 2500 i 4000 zł.

Roboty domowe / #Recenzja

classic-jpg-11870

Odkurzacz automatyczny Electrolux PUREi9 – pierwsze wrażenia

Electrolux PUREi9 to automatyczny odkurzacz o niekonwencjonalnym kształcie i sporych możliwościach. Jakie wrażenie wywarł podczas testowego sprzątania?

Roboty domowe / #News

irobot-roomba-966-classic-jpg-8150

iRobot Roomba 966 poodkurza za Ciebie

I ten odkurzający robot zrobi to dobrze – dzięki nowoczesnym technologiom i wydajnym podzespołom.