/hamag/assets/otwarcie3-jpg-5147.jpeg

BOSCH TASSIMO SUNY TAS3203 - test ekspresu do kawy

Ekspres kapsułkowy BOSCH TASSIMO SUNY TAS3203 – idealny dla zabieganych.

Data publikacji: 18.10.2016
Jeśli żyjesz w biegu, masz niewielkie mieszkanie i ponad wszystko lubisz pięknie rozwarstwioną latte, ekspres BOSCH TASSIMO SUNY TAS 3203 jest dla Ciebie!

Ekspresy kapsułkowe z zasady mają maksymalnie uprościć przyrządzenie kawy. Tutaj użytkownik musi nalać wody do specjalnego zbiornika, włożyć kapsułkę do odpowiedniego pojemnika i nacisnąć jeden przycisk, a kawa zrobi się sama, po prostu. Tak właśnie działa BOSCH TASSIMO SUNY TAS3203 – szybko, komfortowo i przyjemnie.

BOSCH TASSIMO SUNY TAS3203

Testowany przeze mnie ekspres jest niezwykle kompaktowy, zajmuje naprawdę niewiele miejsca – idealnie pasuje więc do małych mieszkań, kawalerek, kuchni niewielkich rozmiarów. Bordowo-szara obudowa, chromowane elementy, przezroczysty zbiornik na wodę – tak na pierwszy rzut oka prezentuje się nasz ekspres. Jest bardzo lekki i poręczny, bez trudu przenoszę go z miejsca na miejsce.

W tym ekspresie przyrządzicie nie tylko kawę

Jeden klik i po kawie

Pierwsze uruchomienie jest zawsze niepewne. Nigdy nie wiadomo, co się zdarzy, czy sprzęt zadziała i czy prawidłowo zrozumieliśmy wskazówki producenta. W tym wypadku nie czuję tych zmartwień – obsługa jest niezwykle prosta, a obrazkowa instrukcja w zupełności wystarcza. Kolejność czynności wygląda następująco:

 • podłączamy sprzęt do prądu
 • wciskamy przycisk startu (z boku na obudowie)
 • przekładamy żółty krążek znajdujący się u dołu do pojemnika na kapsułkę

 • myjemy przezroczysty zbiornik i napełniamy go wodą (znajduje się on z tyłu urządzenia i łatwo się nim manewruje)

 • podstawiamy kubek o pojemności minimum 250 ml, lekko przyciskając nim ściankę, do której przylega
 • czynność płukania powtarzamy trzy razy
 • wyjmujemy żółty krążek (zachowujemy go na poczet przyszłych płukań) i w to miejsce wkładamy wybraną kapsułkę z kawą

I właśnie w ten sposób przepłukaliśmy urządzenie, które teraz jest już gotowe do działania i przyrządzania fantazyjnie wyglądających kaw. Aby przygotować małą czarną, wystarczy włożyć kapsułkę do pojemnika, ścisnąć mocno pokrywkę i podstawić swój ukochany kubek. Do testu wybrałam zestaw kapsułek Tassimo z różnorodnymi typami naparów. Jest i espresso, latte, caffe crema, cappuccino, macchiato karmelowe, a nawet kakao, czekolada na gorąco i herbaty: owocowa i earl grey. I to jest spory plus – w BOSCH TASSIMO SUNY TAS3203 prócz kawy możemy zaparzyć inne rodzaje ciepłych napojów. Z ekspresu skorzystają także domownicy, którzy nie lubią bądź nie mogą pić kawy.

Aby przygotować latte lub cappuccino najpierw wybieramy kapsułkę z płynnym mlekiem, a następnie tę z ulubioną kawą. Na opakowaniach kapsułek znajdziecie wszystkie podpowiedzi. Jedno jest pewne – przyrządzicie kawę latte bez wyciągnięcia z lodówki kartonu mleka. Mleczne kawy z pianką i te warstwowe wychodzą perfekcyjnie, jak z najlepszej kawiarni. To wizualny majstersztyk. Ekspres ten jest idealny właśnie dla fanów tego typu kaw.

Ekspres został wyposażony w system Smart Start, który odpowiada za komfortowe użytkowanie – krótki czas przygotowania kawy i szybką obsługę przez naciśnięcie kubkiem przedniej części obudowy. To takie proste! Ja zastanawiałam się, jak ekspres rozpoznaje kapsułki. Okazuje się, że odpowiada za to technologia kodów kreskowych Intellibrew. Na czym ona polega? Ekspres sczytuje kod kreskowy z kapsułki i automatycznie dostosowuje ilość wody, temperaturę oraz czas parzenia do wybranego napoju. Dużym plusem jest szeroki asortyment napojów od marek Jacobs, Milka, Twinings czy Carte Noire. Jeśli nie lubicie kaw od tych producentów, to nie jest sprzęt dla Was. Nie poszalejecie z ziarnami z niewielkich palarni czy tych najwyższej jakości. W pewnym sensie asortyment jest dość ograniczony...

Czekolada na gorąco

Urządzenie wygodnie się czyści, bo tak naprawdę proces ten uruchamia się automatycznie wraz z odkamienianiem specjalną kapsułką, która dołączona jest do kompletu. Co więcej ekspres poinformuje o konieczności dolania wody czy potrzebie pozbycia się kamienia. A nam pozostaje przetrzeć wilgotną ściereczką obudowę i umycie podstawki na kubek pod bieżącą wodą.

Mała czarna na dobry początek dnia

Koszty zakupu i eksploatacji

Cena ekspresu to około 350 złotych, nie jest to wysoka kwota. Znacznie mniej wydajne są koszty eksploatacji, czyli zakupu kapsułek. Warto tę rzecz przemyśleć, zanim skusimy się na ten rodzaj ekspresu. Za jedną filiżankę kawy przyjdzie nam zapłacić ponad złotówkę, czasami dwa złote, a nawet trzy – w zależności od rodzaju napoju, który chcemy wypić. Dobrze jest przeliczyć prognozowaną liczbę wypitych kaw dziennie i zrewidować domowy budżet.

Plusy

 • możliwość przygotowania rozmaitych kaw i napojów
 • cicha praca
 • automatyczne czyszczenie
 • łatwa obsługa
 • energooszczędność
 • niewielkie wymiary urządzenia

Minusy

 • cena kapsułek
 • ograniczony wybór producentów kaw
 • mały pojemnik na wodę

 

Zobacz także

Ekspres na kapsułki / #Galeria

classic-jpg-5463

Jaki ekspres na kapsułki kupić? TOP 5

Ekspres kapsułkowy to świetna propozycja dla zabieganych kawoszy. My radzimy, jaki ekspres na kapsułki kupić.

Ekspres na kapsułki / #News

krups-xn410t-classic-jpg-4775

Ekspres do kawy sterowany smartfonem

Krups XN410T zasługuje na miano inteligentnego ekspresu do kawy. Co ważne, przygotowywane przez niego napoje smakują wyśmienicie.