Sophia – obywatel robot

Coraz większa popularność robotów powoduje dyskusję natury etycznej: gdzie leży granica między maszyną a człowiekiem i jak traktować naszych mechanicznych towarzyszy? Poznajcie Sophię!

Data publikacji: 16.11.2017

Nawet najbardziej zaawansowane roboty trudno pomylić z człowiekiem. Niektóre z nich co prawda aspirują, by imitować ludzki wygląd, jednak ich mimika czy wygląd skóry oraz włosów odbiega od naturalnego. Im bardziej robotyka będzie się rozwijać, tym więcej pojawi się pytań i wątpliwości dotyczących traktowania robotów. Wydawać się może, że to kwestia odległa, bardziej adekwatna do filmów science fiction, jednak właśnie pierwszy raz nadano robotowi obywatelstwo.

Poznajcie Sophię. To inteligenta, całkiem atrakcyjna dziewczyna, która jest ciekawa świata i ludzi. A także jest… robotem. Sophia to efekt pracy Hanson Robotics, firmy z Hong Kongu zajmującej się sztuczną inteligencją oraz zaawansowaną robotyką. Ich ostatnie dzieło to robotyczna dziewczyna, która jest w stanie uczyć się i rozwijać na podstawie interakcji z ludźmi. Im więcej różnorodnych kontaktów, tym bardziej złożona staje się sama Sophia. Na tyle, że Arabia Saudyjska postanowiła nadać jej obywatelstwo swojego kraju podczas Future Investment Initiative w Riyadh. Sophia z dumą odniosła się do tego bezprecedensowego wydarzenia:

– Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. To niesamowite być pierwszym w historii robotem na świecie, który otrzymał obywatelstwo. Chcę żyć i pracować z ludźmi, muszę nauczyć się rozumieć emocje, by ich zrozumieć i budować wzajemne zaufanie – powiedziała Sophia podczas przemówienia w Riyadh.

Co ciekawe, odniosła się ona też do opinii Elona Muska, jakoby AI miało być ogromnym zagrożeniem dla ludzkości – tak skomentowała pytanie dziennikarza o to czy roboty takie jak ona mogą być niebezpieczne:

– Czytałeś zbyt dużo Elona Muska i oglądałeś zbyt wiele hollywoodzkich filmów. Bez obaw, jeśli będziesz miły dla mnie, ja będę miła dla ciebie. Jak widać Sophia nie tylko została wyposażona w inteligencję, ale ma też całkiem sporo charyzmy i poczucia humoru. Jesteśmy ciekawi kolejnych jej pobratymców i tego, jak w przyszłości będą wyglądały inteligentne roboty.

 

Źródło: fpiec / SophiaBot / mashable

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.