Robot w płynie

Roboty kojarzą się z maszynami znanymi z filmów science fiction – humanoidalny kształt to nasze pierwsze skojarzenie. Wcale nie musi tak być.

Data publikacji: 13.11.2017

Roboty już wkrótce staną się dla nas codziennością. Rzecz jasna nie mamy na myśli sprzętów takich jak roboty kuchenne, odkurzacze czy ekspresy do kawy – chodzi o zaawansowane maszyny, takie jak droidy, znane m.in. z Gwiezdnych Wojen czy Terminatora. Robotyczni asystenci wyglądem zbliżeni do ludzi lub zwierząt, mają być w przyszłości pomocą w codziennych zadaniach wielu osób, mogą też wykonywać prace niebezpieczne lub uciążliwe dla człowieka. Dlatego tak ważne jest dopracowanie ich układu ruchu oraz oprogramowania, by były w stanie reagować na złożone bodźce. Jednak taka wizja robotów nie wyczerpuje wcale tematu. Co byście powiedzieli na robota... w płynie?

To na razie tylko marzenia naukowców, ale właśnie wykonano pierwszy krok, by stworzyć robota w formie cieczy. Odpowiedzialni są za to naukowcy z Uniwersytetów w Sussex i Swansea. Opracowali oni metodę kontroli metalu w formie płynnej, tak by przyjmował dowolny kształt w 2D. Jak dotąd za pomocą ładunków elektrycznych zmusili oni metal do uformowania litery „s” oraz serduszka. I chociaż dla osoby postronnej może się wydawać, że to niewiele, to odkrycie jest w rzeczywistości naprawdę przełomowe. Może to pozwolić w przyszłości na stworzenie materiałów, które mogą przybrać dowolny kształt w zależności od naszych potrzeb, a po chwili zmienić go na zupełnie inny. To oczywiście dość dalekosiężna i ambitna wizja wykorzystania tej technologii. Na bardziej przyziemnym poziomie może ona udoskonalić budowę układów scalonych.

– To nowa klasa programowalnych materiałów w stanie płynnym, które możemy dynamicznie przekształcić z formy kropli do wielu innych złożonych kształtów w kontrolowany sposób. Chociaż nasze prace są na wczesnym etapie, sukcesy w kontroli metali ciekłych zachęcają nas do zbadania potencjalnych zastosowań m.in. w inteligentnej elektronice, robotyce i elastycznych wyświetlaczach – ekscytuje się Yutaka Tokuda, współpracownik ds. badań nad tym projektem na uniwersytecie w Sussex. Cała gałąź badań, o której wspomina Tokuda może także zmienić oblicze robotyki, a dalekosiężnym planem badaczy jest stworzenie inteligentnego robota, który jest w stanie zmieniać kształty w zależności od warunków zewnętrznych i okazji.


 

Źródło: focus / future timeline

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

talerz-classic-jpg-11766

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.