/hamag/assets/talerz-slajd-jpg-11768.jpeg

Doznania znad talerza

Wiecie jak elegancko zjeść spaghetti, owoce morza, czy lasagnę? Czy kiedyś zestresowaliście się na oficjalnym obiedzie lub pogubiliście w etykiecie? Nie jesteście jedyni.

Data publikacji: 14.12.2017

Jedzenie to dla wielu z nas źródło ogromnej przyjemności. Czekolada na pocieszenie czy pizza w piątkowy wieczór to czasem jedyne czego potrzebujemy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których radość z jedzenia przysłaniają skomplikowane zasady savoir vivre'u i etykiety. Rozpoznanie który nóż lub widelec nadaje się do jakiego dania oraz jak wyjąć ości z ryby czy odpowiednio odłożyć sztućce to nie lada wyzwanie dla wielu z nas. Wtedy o zabawie jedzeniem możemy zapomnieć. Roxanne Brennen chce jednak przekonać, że czasem warto zapomnieć o manierach przy stole i dać się ponieść.

Zabawa jedzeniem to raczej domena dzieci, jednak absolwentka prestiżowej Design Academy Eindhoven uważa, że to błąd. Jest ona zdania, że odrobina luzu przy stole i skorzystanie z niekonwencjonalnych sposobów jedzenia, mogą pomóc wydobyć nowe doświadczenia, a nawet smaki. Aby to udowodnić, Brennen zaprojektowała zestaw nietypowych naczyń, które mają zachęcać do jedzenia inaczej. Co ciekawe, ich kształt i sposób użytkowania mają pobudzić w mózgu te same obszary, które są aktywne podczas seksu.

– Twój mózg reaguje na jedzenie w taki sam sposób, w jaki reaguje na seks. Chodzi przede wszystkim o aktywację ośrodka przyjemności i uwolnienie endorfin – przekonuje projektantka. Dlatego tworząc naczynia, postawiła na wolność i swobodę – w efekcie jedzenie ma być zachętą do doznań zmysłowych, a nie koniecznością. Niezwykłe naczynia pobudzają do eksperymentów i używania nie tylko rąk. W zaprojektowanym przez Brennen zestawie znalazły się m.in. łyżki w kształcie nerek, sferyczne miski czy talerzyki na specjalnych nóżkach. Każdy z elementów został uformowany ręcznie z kamionki, która przypomina porcelanę. Dzięki temu artystka mogła podejść bardzo indywidualnie do projektu i stworzyć bardzo intymne i zmysłowe propozycje. Obserwując różne osoby korzystające z jej zastawy, odkryła, że każdy używał jej inaczej, co bardzo ucieszyło Brennen. Mimo że jej projekt na razie jest jedynie pracą dyplomową, to już powstał pomysł, by stworzyć pop up store z niecodziennymi, zmysłowymi naczyniami.

 

Źródło: Dezeen / Label

Zobacz także

Trendy / #News

inkubator-1classic-jpg-11952

Inkubator dla czworonogów

Noworodki to istoty bardzo delikatne. Nie dotyczy to jedynie ludzi – kocie i psie maluchy też potrzebują opieki. Dlatego lubelski uniwersytet zainwestował w inkubator dla zwierząt.

Trendy / #News

whisky-me-classic-jpg-11968

Whisky Me – trunek w wersji mini

Kojarzycie soczki w woreczkach, tak popularne w latach 90.? Dzięki pewnemu start-upowi, powracają, tylko że w wersji wysokoprocentowej jako Whisky Me.

Trendy / #Artykuł

classic-1-jpg-12003

Odkrycia świąteczne – grudzień 2017

Opaska motywująca, depilator świetlny, lokówka i wiśniowe przysmaki – to nasze grudniowe inspiracje.