/hamag/assets/big-jpg-3643.jpeg

Jak dbać o włosy latem?

W upalne dni nasza czupryna narażona jest na zbyt silne działanie słońca. Jak się ochronić przed negatywnym wpływem uwielbianych przez nas promieni?

Data publikacji: 21.07.2016
HAmag: Lato w pełni, słońce praży, a nasze włosy są wystawione na szkodliwe działanie promieni. Jak dbać o nasze kosmyki, aby ich nie przesuszyć, ani nie uszkodzić?

Beata Sikocińska: Proponuję olejek lub emulsję z filtrem przeciwsłonecznym. Nieobciążający, nietłusty, taki który można stosować na wilgotne lub suche włosy. Idealny po myciu do bardziej komfortowego rozczesywania, a także przed wyjściem na słońce, w trakcie kąpieli słonecznych i po wyjściu z wody. Jak działa? Przede wszystkim neutralizuje negatywne działanie soli i chloru. Na wakacjach i w upalne weekendy dobrze mieć go zawsze przy sobie.

H.: Jakie środki pielęgnacyjne będą najlepsze po wyjściu z plaży, a jakie nałożyć przed opalaniem?

B.S.: Włosy latem narażone są na działanie wysokiej temperatury, promienie słoneczne, słoną i chlorowaną wodę (wszystkie te czynniki razem utleniają włosy). Kosmyki stają się suche, łamliwe i odbarwione. Aby temu zapobiec, najlepiej stosować mgiełkę z filtrem przeciwsłonecznym, która chroni, nawilża i neutralizuje sól oraz chlor zawarty w wodzie. Dodatkowo sprawia, że włosy łatwiej się rozczesują. Ja wybieram te mniej tłuste.

Emulsję nakładamy po myciu i spłukaniu balsamu (zanim zabierzemy się za rozczesywanie), przed wyjściem na zewnątrz, po wyjściu z wody, w trakcie kąpieli słonecznych. Warto mieć ją przy sobie przez cały dzień, na plaży obowiązkowo. Można zainwestować w zestaw: szampon plus balsam przeznaczony do włosów poddawanych kąpielom słonecznym. Nie tylko w trakcie wakacji, wystarczy, że przebywamy często na świeżym powietrzu lub w weekendy na słońcu. Trzeba pamiętać, aby odżywkę precyzyjnie wprowadzić we włosy ruchem wygładzającym, pasmo po pasmie i rozczesać włosy z produktem. „Wczesana” odżywka daje lepsze efekty i nie trzeba jej tak dużo nakładać, ani wcierać w skórę. Należy nakładać ją począwszy od końcówek.

Beata Sikocińska

H.: Jak wykonać delikatne fale, w stylu boho, wiatrem czesane?

B.S.: Naturalne fale można uzyskać, używając suszarki z dyfuzorem, delikatnie zgniatając włosy – susząc, jednocześnie masować dyfuzorem powierzchnię głowy okrężnymi ruchami, co doda włosom objętości (oczywiście jeśli skóra nie jest podrażniona, np. słońcem). Jeśli włosy nie są wystarczająco podatne na kręcenie, należy użyć lokówki stożkowej lub klasycznej o większej średnicy lub gorących papilotów Clip And Curl BaByliss.

H.: Jak poratować zniszczone słońcem włosy?

B.S.: Czuprynę najlepiej poddać zabiegom regeneracyjnym u fryzjera – rytuały z użyciem odpowiednich kąpieli, ampułek i masek (czasem przed nawilżeniem i odbudową należy oczyścić skórę głowy, wykonując peeling lub zabieg złuszczający). Jeśli musimy radzić sobie same, warto po zastosowaniu odpowiedniego do skóry głowy i włosów szamponu (czasem jest to kombinacja dwóch – oczyszczanie, następnie nawilżanie lub odbudowa), nałożyć maskę lub odżywkę i potrzymać do trzydziestu minut w foliowym czepku i ręczniku. Nie podgrzewać. Odżywkę precyzyjnie wprowadzić we włosy ruchem wygładzającym pasmo po pasmie, rozczesać włosy z produktem.

H.: Jakie parametry powinna mieć bezpieczna suszarka do włosów?

B.S.: Bezpieczna suszarka posiada regulację temperatury (najlepiej kilkustopniową do całkiem zimnej), nie przegrzewa się, wyposażona jest w jonizację, która zamyka łuskę włosa, przez co staje się on bardziej odporny na utratę wilgoci i łamliwość. Przy włosach cienkich i słabych bezpieczna prędkość to maksymalnie 90km/h.

H.: Jakie trendy fryzurowe będą panować w tym sezonie letnim?

B.S.: Proponuję włosy lekko pofalowane, luźno upięte (np. przy pomocy małych klamerek), czyste precyzyjne cięcia z sypkich, świeżych włosów lub zaczesane gładko do tyłu na piankę albo pastę dyscyplinującą. Modny jest także look tzw. „mokrych włosów”. Można go uzyskać, nakładając pastę modelującą, na przykład grzebieniem na mokre włosy, delikatnie suszyć albo zostawić do wyschnięcia. Trendy są także końskie ogony, mocno zdyscyplinowane, nabłyszczone.

Beata Sikocińska – fryzjer-stylista z dwudziestoletnim doświadczeniem. Fachu uczyła się od Janusza Szymańskiego – ostatniego ucznia Antoine (Antoni Cierplikowski, sławny we Francji i USA fryzjer). Dzięki Januszowi, na początku kariery poznała swoich przyszłych klientów – znakomitości świata kultury, biznesu i dyplomacji. Uczestniczyła systematycznie w wielu szkoleniach i kursach rozwijających zawodowo, pokazach, sesjach. Trycholog z zamiłowaniem do zdrowych, zadbanych włosów. Jej priorytetem jest przede wszystkim nie szkodzić włosom (dlatego rekomenduje produkty BaByliss), dbać o ich kondycję i wydobywać z nich to, co najpiękniejsze.

Zobacz także

Wdzięk / #Artykuł

wybielanie-zebow-classic-jpg-12583

Wybielanie zębów – skuteczny sposób na piękny uśmiech

Zdrowe zęby, piękny i biały uśmiech to w dzisiejszych czasach nie tylko atrybut gwiazd i celebrytów. Obecna technologia pozwala wybielić zęby praktycznie każdemu.

Wdzięk / #Artykuł

classic-jpg-12513

Najlepsze kremy i balsamy do opalania

Jaki jest najlepszy krem do opalania? Jaki balsam jest dobry dla naszej skóry i uchroni nas nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale również odpowiednio nawilży skórę? Oto przegląd kremów i balsamów do opalania.

Wdzięk / #Recenzja

classic-jpg-11360

Naturalne antyperspiranty – top 3

Jakie naturalne antyperspiranty wybierać, aby nie zaszkodzić zdrowiu, ale jednocześnie zadbać o higienę?