/hamag/assets/otwarcie-jpg-7264.jpeg

Dieta na nowy rok

Jak mądrze i skutecznie zrzucać kilogramy, aby gorący zapał szybko nie przeszedł w rozczarowanie?

Data publikacji: 16.01.2017

Jednym z najczyściej deklarowanych postanowień noworocznych jest pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów. Dla wielu osób to już niemal tradycja, że razem z nowym rokiem postanawiają zdrowiej się odżywiać i więcej ruszać. Co na to specjaliści?

HAmag: Wiele osób w nowym roku pragnie przede wszystkim… schudnąć! Od czego najlepiej zacząć, aby wytrwać w tym niełatwym postanowieniu?

Anna-Maria Borucka: Warto postawić sobie jeden cel na tydzień, na przykład w pierwszym tygodniu zmian nawyków żywieniowych uczyć się spożywania regularnych posiłków. W następnym zwracajmy uwagę na regularne picie wody mineralnej niegazowanej według indywidualnych potrzeb. W trzecim i czwartym zacznijmy szukać ciekawych przepisów, które wzbogacą nasze menu. W każdym kolejnym kroku najważniejsza jest konsekwencja.

HAmag: Co w pierwszej kolejności należy wyeliminować z menu i czym zastąpić te niewskazane produkty?

Anna-Maria Borucka: Najczęstszym grzechem moich pacjentów są słone i słodkie przekąski w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest ich zamiana na świeże owoce. Warto podkreślić, że również owoce należy spożywać z umiarem, stąd apeluje o zdrowy rozsądek w doborze ilości (najlepiej do 300-400 g dziennie).

HAmag: Czy to prawda, że liczenie kalorii jest passé? W jaki sposób można skutecznie zrzucić parę kilogramów?

Anna-Maria Borucka: Aby odchudzanie było skuteczne, należy przede wszystkim postawić na naukę odpowiednich nawyków żywieniowych. Takie postępowanie, czyli umiejętne wybieranie produktów spożywczych czy odpowiednia ich obróbka kulinarna spowoduje, że odchudzanie będzie skuteczne oraz długotrwałe. Oczywiście, nie oszukamy naszego organizmu. Jeśli będziemy jeść zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, ale bez umiaru i bez dopasowania odpowiednich ilości, wówczas proces odchudzania będzie nieefektywny.

HAmag: Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas odchudzania?

Anna-Maria Borucka: Z reguły jesteśmy mało cierpliwi i szybko chcemy osiągnąć wymarzony efekt. Przy odchudzaniu trzeba być konsekwentnym. Jeśli wytrzymamy pierwsze 3-4 tygodnie bez żadnych odstępstw, które sobie założyliśmy, będziemy na dobrej drodze do sukcesu.

HAmag: Jak zminimalizować pociąg do słodkości?

Anna-Maria Borucka: Warto prowadzić dzienniczek, w którym można zapisywać, w jakim miejscu i czasie naszła nas ochota na przekąski. Równolegle, należy wyeliminować wysokokaloryczne napoje. Istotna z perspektywy „oduczenia się” jedzenia słodkiego, jest regularność posiłków. Takie działanie eliminuje wahania poziomu glikemii, zapewniając odpowiedni i systematyczny dowóz energii. W diecie warto postawić na produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego, który będzie utrzymywał na dłużej odczucie sytości.

HAmag: Czy suplementacja może wspomóc odchudzanie?

Anna-Maria Borucka: Najważniejsze jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej dopasowanej do naszej masy ciała i stanu zdrowia. Bez podstawy diety każda suplementacja jest bezcelowa. Na rynku jest wiele specyfików, które mają wątpliwe działanie odchudzające. Lepiej przeznaczyć finanse z suplementów na produkty o lepszej wartości odżywczej oraz karnet na siłownie lub basen.

Anna-Maria Borucka

Anna-Maria Borucka – absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dietetyk Rehasport Clinic w Poznaniu. Prowadzi swój gabinet, gdzie na co dzień współpracuje z pacjentami z chorobami dietozależnymi oraz trenującymi sporty wytrzymałościowe. Z zamiłowania żeglarka oraz pasjonatka jazdy na rowerze. Prowadzi fanpage na facebooku: Dietetyk Anna-Maria Borucka.

Zobacz także

Kulinaria / #News

h-insinkerator3w1-box-jpg-13030

Zaparzaj kawę wrzątkiem prosto z kranu

A co gdyby z Twojego kranu leciał wrzątek, dzięki czemu herbatę czy kawę dałoby się zaparzyć bez angażowania czajnika? Jeśli brzmi to dla Ciebie co najmniej nieźle, to wiedz, że jest już taka możliwość.

Kulinaria / #Artykuł

chudniecie-classic-jpg-12610

Czego nie jeść, żeby schudnąć? Tych produktów unikaj, jeśli chcesz być FIT

Szczupła sylwetka, płaski brzuch i umięśnione ciało to ideał, do którego dąży mnóstwo osób. Jednak coraz większa moda na bycie FIT nie powstrzymuje epidemii otyłości.

Kulinaria / #Artykuł

guarana-310-classic-jpg-12595

Alternatywa dla kawy? Poznaj właściwości guarany

Guarana - mało kto ją kojarzy, a to całkiem popularna siostra kawy. Trudno znaleźć dorosłą osobę, która nie znałaby właściwości kawy, a większość z nas pije ją codziennie nawet po kilka filiżanek. Poznaj właściwości guarany!