/hamag/assets/otwarcie-jpg-9038.jpeg

Test mopa parowego Black&Decker 9w1

Mop parowy Black&Decker 9w1 z rękawicą parową FSMH1351SM może pomóc w wiosennych porządkach.

Data publikacji: 26.04.2017
Tradycyjny mop może schować się w szafie. Wraz z pojawieniem się urządzeń korzystających z mocy pary, nadeszła era sprzątania bez użycia detergentów. Mop parowy Black&Decker 9w1 z rękawicą parową FSMH1351SM to sprzęt, dzięki któremu można wysprzątać całe mieszkanie – szybko i komfortowo.

Pucowanie podłóg, blatów, płytek, kranów i zlewów nie należy do najprzyjemniejszych. Te pierwsze potraktowane zwykłym mopem długo schną, ociekają wodą, która wsiąka w ich strukturę i przyciągają sporo kurzu. Ta zwane „koty” to zmora większości domów, mimo regularnego sprzątania. Rozwiązaniem na te wszystkie zagwozdki ma być para.

Mop parowy Black&Decker 9w1 z rękawicą parową FSMH1351SM

Para w rękawicy

Okazuje się, że bez użycia płynów, mleczek i innych chemikaliów jesteśmy w stanie doczyścić nawet bardzo uporczywe plamy z podłogi, kafelków oraz rozmaitych elementów wyposażenia domu. Para wodna skutecznie usuwa aż 99,9% bakterii. Brak konieczności stosowania chemii to spory atut – nie tylko oszczędzamy, ale także działamy proekologicznie. W testowanym przeze mnie zestawie uwagę przykuwa rękawica parowa Steamitt™ przeznaczona do czyszczenia gładkich powierzchni, takich jak: blaty, półki, szafki, podłogi, a nawet zabawki. To idealne rozwiązanie w domach, gdzie są dzieci i zwierzęta, a zależy nam na czystości. Jak działa w praktyce?

Rewelacyjna rękawica parowa

Z mopa odłączamy część korpusu i doczepiamy rękawicę za pomocą węża. Uzupełniamy zbiornik na płyny wodą, podłączamy do prądu i możemy działać. Szybkie nagrzewanie pozwala na komfortowe mycie bez konieczności przerywania. Rękawica jest bezpieczna (spokojnie, nie oparzycie się!) i bardzo wygodna. Jest dość elastyczna, dlatego można jej używać pod różnymi kątami. Ja w ten sposób wypucowałam całą kuchnię (szczególnie blaty, płytę grzejną, stół i szafki). Oprócz świeżości i czystości w pakiecie otrzymujemy przestrzeń wolą od bakterii. A przy tym nie trzeba dodawać ani kropli chemii. Zabrudzoną nakładkę najlepiej wrzucić do pralki. W zestawie znajdziecie dwie takie nakładki z mikrofibry, w sam raz na wysprzątanie całego domu.

Czyści i denzyfekuje blaty, kafelki, zabawki

Para w szczotce

Na szczęście operowanie sprzętem od Black&Decker jest intuicyjne i wygodne. Nie trzeba się siłować, ani głowić, co do czego pasuje. Jedyny problem miałam z rozmontowaniem rączki mopa. Okazało się, że potrzeba tutaj nieco sprytu. Do myjki parowej, która powstaje po odłączeniu części korpusu, można także dołączyć rozmaite końcówki: kilka szczotek (w tym drucianą) i wycieraczkę. Te pierwsze nadają się do mycia kranów, zlewów, piekarnika, grilla, fug i innych trudno dostępnych miejsc. W połączeniu z parą zdziałają cuda.

Zestaw zawiera wiele rozmaitych końcówek

Można nimi wejść w każde zakamarki i pozbyć się długo zalegającego brudu, np. przy baterii kuchennej czy w kabinie prysznicowej. Już nie mówiąc o grillu czy piekarniku, który zazwyczaj nosi ślady kilku wcześniejszych imprez… Siła uderzenia pary jest na tyle duża, że podczas czyszczenia rozpuszcza brud, nawet ten bardzo stary. Oczywiście trzeba się przy tym trochę napracować, ale warto. Dawno nie widziałam tak czystego piekarnika! Po skończonej pracy szczotki wystarczy umyć pod bieżącą wodą. Radzę ich za mocno nie przyciskać, aby się nie odkształciły. Poza tym nie polecam ich do szorowania wanny, ponieważ mogą zarysować lakier.

Wycieraczka do czyszczenia okien, luster i tapicerki

W zestawie znalazłam jeszcze jeden bardzo przydatny, jak się później okazało, gadżet. To swojego rodzaju wycieraczka, która ma szerokie zastosowanie. Wyczyścimy nią lustra, szyby i okna (!!!). Jedyne na co trzeba uważać to woda, która skrapla się i trzeba ją wytrzeć do sucha oraz delikatne zacieki robiące się na styku kolejnych pociągnięć wycieraczki. Tak naprawdę sama para wyczyści nam całą powierzchnię, ale będziemy musieli ją nieco wypolerować, by doprowadzić do stanu idealnego. Jeśli nałożymy na wycieraczkę dedykowaną nakładkę z mikrofibry, to uzyskamy całkiem nowe zastosowanie – akcesorium do odświeżania tapicerki, mebli, zasłon, a nawet odzieży. Wystarczy przejechać kilka razy po wybranej części tekstylnej wycieraczką, a tym samym para ma szansę wniknąć w materiał i sprawić, że będzie czystszy i odświeżony (widać to po kolorze). Muszę przyznać, że prócz rękawicy, to mój największy faworyt tego urządzenia.

Para w mopie

Tym samym docieram do głównego zastosowania testowanego sprzętu marki Black&Decker model FSMH1351SM, czyli do mopa. Ten zaś działa na zasadzie podawania pary przez myjkę do stopy czyszczącej, na którą zakładamy nakładkę z mikrofibry. W zestawie znajdziemy ich dwie, podobnie jak te do rękawicy, nadają się do prania w pralce. Mop bardzo szybko się nagrzewa, a spory kabel o długości sześciu metrów gwarantuje łatwe przemieszczanie się po kolejnych pomieszczeniach. Głowica jest ruchoma i przystosowuje się do rozmaitych zakamarków, choć w sam róg raczej nie wjedzie.

Wygodna nakładka z mikrofibry

Za to można nią pucować wszystkie rodzaje podłóg: drewniane, kamienne, panele, czy płytki. Jakie są pożytki z szorowania podłóg parą? Para nie wsiąka w drewno czy panele i tym samym chroni podłogę przed szkodliwym działaniem wody. Poza tym szybciej schnie i dzięki temu nie przyciąga kurzu. Podłoga wypucowana w ten sposób aż piszczy z czystości.

Pokrętło do wybierania rodzaju powierzchni, którą będziemy pucować

Para czy nie para?

Podsumowując działanie mopa parowego Black&Decker 9w1 z rękawicą parową, przyznam że trudno mi się do czegoś przyczepić. No może nie do końca sprawdził się przy czyszczeniu wanny. Reszta domu lśniła czystością i świeżością. To nie jest sprzęt, który wszystko wykona za ciebie, tutaj trzeba poświęcić trochę czasu i użyć nieco siły, aby otrzymać zadowalające efekty. Ale wciąż działamy bez użycia detergentów, a czystość utrzymuje się na dłużej niż po tradycyjnym sprzątaniu za pomocą zwykłego mopa, ściereczek i płynów.

Zapraszam do obejrzenia materiału wideo:

Sprawdź ceny

Zobacz także

Małe AGD do domu i ogrodu / #Artykuł

szycie2-jpg-12897

Jaka maszyna do szycia dla początkujących?

Zastanawiasz się jaką kupić maszynę do szycia w domu? Podpowiadamy które modele są warte uwagi oraz co ma największe znaczenie podczas wybierania maszyny do szycia dla siebie.

Małe AGD do domu i ogrodu / #Artykuł

classic-jpg-12823

Jaki wentylator do domu? TOP 10

Jaki wentylator kupić do domu lub do biura, gdy za oknem temperatury sięgają 30 stopni, a Ty nie masz klimatyzacji?

Małe AGD do domu i ogrodu / #Artykuł

classic-jpg-12237

Jaki nawilżacz powietrza do domu kupić? TOP 10

Zastanawiasz się jaki nawilżacz powietrza do domu wybrać? Na co zwrócić uwagę i z jakim kosztem trzeba się liczyć? W tym zestawieniu znajdziesz przegląd ciekawych urządzeń poprawiających jakość powietrza w domu.