/hamag/assets/slider-jpg-12165.jpeg

Hoover Reactiv - dobry odkurzacz z wieloma nasadkami

Hoover Reactiv to dobry odkurzacz do domu. Jest niedrogi (mniej niż 500 zł), ale ma wiele końcówek w komplecie, jest solidny, ma przemyślaną konstrukcję, można szybko opróżniać kurz z dużego pojemnika, jest dość cichy i oferuje dużą siłę ssania.

Data publikacji: 11.09.2018
W naszych poprzednich publikacjach mieliśmy okazję testować dwa dobre sprzęty AGD firmy Hoover - wydajny mop parowy oraz pionowy odkurzacz bezprzewodowy, który dzięki modułowej konstrukcji świetnie spisuje się też w czasie sprzątania samochodu. Oba z nich zrobiły dobre wrażenie zarówno pod względem funkcjonalności, jakości, jak i skuteczności. Teraz jednak przyszła pora na test czegoś tańszego.

Dostaliśmy do testu odkurzacz bezworkowy Hoover Reactiv. W przeciwieństwie do modelu Rhapsody nie jest to odkurzacz pionowy zasilany z akumulatora, lecz klasyczny - przewodowy, 3-kołowy, którego będziemy ciągnąć za sobą po podłodze. Innymi słowy ma on prostszą konstrukcję, ale to wcale nie oznacza, że brakuje mu zalet. Wręcz przeciwnie - jest ich znacznie więcej niż wad.

Pierwszą i podstawową zaletą jest niewygórowana cena. Odkurzacz Hoover Reactiv mieści się w bardzo popularnym przedziale cenowym do 500 zł.

Innymi słowy kierowany jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, którym nie przeszkadza przewód zasilający, a którzy za rozsądne pieniądze oczekują przede wszystkim skutecznego odkurzania, w miarę cichej pracy, prostej, solidnej konstrukcji, kilku najważniejszych nasadek oraz dość atrakcyjnego wyglądu. Ważną kwestią jest też zużycie energii elektrycznej - im mniej tym lepiej, ale przy zachowaniu odpowiedniej siły ssania.

Hoover Reactiv spełnia wszystkie powyższe założenia i właśnie dlatego warto zwrócić na niego uwagę przy zakupie nowego odkurzacza.

Ładny i zwrotny

Ładny? Przecież odkurzacz nie musi być ładny! No... właśnie, że musi. Wielokrotnie już spotkałem się z sytuacją (w rodzinie, wśród znajomych, albo w sklepie), w której osoba szukająca nowego odkurzacza najpierw mówiła coś w stylu „O! Ten jest ładny!”, a dopiero potem sprawdzała cenę i w ostatniej kolejności specyfikację. Oczywiście wygląd nie jest najważniejszy, ale takie są realia - zwracamy uwagę na wygląd, nawet w przypadku odkurzacza.

Na szczęście Hoover Reactiv jest jednym z tych odkurzaczy, które wyglądają dobrze i nowocześnie. W klasie cenowej do 500 zł zdecydowanie wyróżnia się atrakcyjną stylistyką. W dodatku jest w miarę mały i bardzo zwrotny dzięki zastosowaniu dwóch dużych kół z gumową „oponką” i jednego małego, obrotowego. Bez problemu daje sobie radę z przejeżdżaniem przez niskie progi, wjeżdżaniem na gruby dywan itp.

Solidny

Obudowa wraz z mocowaniami, uchwytami, przyciskami i pojemnikiem wykonana jest z solidnego tworzywa sztucznego. Nie ma się co oszukiwać - nawet jeśli bardzo uważamy, to i tak od czasu do czasu ciągnąc odkurzacz za sobą uderzymy w futrynę lub jakiś mebel, dlatego solidny plastik stanowi dużą zaletę.

W czasie testu co najmniej kilkanaście razy zahaczyłem nim o ścianę, szafkę, nogę od stołu, krzesło itp., a mimo to nie zauważyłem praktycznie żadnych uszkodzeń. Jedynym wyjątkiem jest lekkie przetarcie na lakierze przy jednym z nadkoli (uderzenie w narożnik ściany), ale jest ono tak małe, że wręcz niewidoczne. Żaden element plastikowy nie pękł, ani nie obluzował się.

Z tyłu widoczny jest wylot powietrza, wtyk przewodu zasilania oraz niewielka szczelina do mocowania rury, by stała ona pionowo, gdy odkurzacz jest nieużywany.

Długość przewodu

Warto przy tej okazji wspomnieć o długości kabla. Ma on 5 metrów, więc wystarcza do sprzątnięcia małych i średnich pomieszczeń w typowym domu / mieszkaniu. Jeśli doliczymy do tego długość samego odkurzacza oraz długość giętkiej i sztywnej rury, to maksymalny zasięg odkurzacza można ocenić na 7,5 - 8 metrów. Oczywiście w linii prostej, bo jeśli przewód lub rura zaginają się gdzieś po drodze, to zasięg efektywny będzie mniejszy.

Czy 5 metrów kabla to dużo, czy mało? Do typowego pokoju wystarczy, ale moim zdaniem przydałyby się dodatkowe 3-4 metry, by nie musieć przepinać odkurzacza, jeśli musimy sięgnąć do nieco dalszych zakamarków lub gdy w pomieszczeniu jest wiele mebli i musimy „owijać” przewód wokół nich.

Przewód ma długość 5 metrów

Na górze modułu głównego odkurzacza umieszczono kilka elementów. Najbardziej widoczne są dwa przyciski - jeden do włączania odkurzacza, a drugi do zwijania kabla. Oprócz tego po zdjęciu pojemnika na kurz widoczny jest też wlot brudnego powietrza do zbiornika i filtra wstępnego oraz dwa wyloty powietrza wstępnie oczyszczonego do filtra końcowego.

Zbiornik na kurz

Sam zbiornik na kurz jest dość duży. Oczywiście podobnie jak w innych odkurzaczach nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w której jest on przepełniony, bo wtedy siła ssąca spada. Realnie pojemnik zmieści około 2 litrów kurzu. To w zupełności wystarczy nawet na duże sprzątanie, nawet jeśli mamy w domu zwierzęta.

Wpadającemu kurzowi/brudowi nadawany jest ruch wirowy, dzięki czemu największe i najcięższe frakcje są natychmiast oddzielane i opadają na dno.

Zbiornik można opróżnić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest szybkie usuwanie cięższych frakcji (np. piasek) poprzez wciśnięcie przycisku „Easy Empty” pod uchwytem. Wtedy otwiera się klapa i możemy ten brud wysypać.

Skuteczne filtrowanie

Lżejsze elementy, takie jak futro zatrzymywane są przez filtr wstępny. Jest on umieszczony w górnej części zbiornika na kurz. Aby je usunąć trzeba otworzyć górne wieko pojemnika - służy do tego przycisk przy czerwonym logo Hoover.

Filtr wstępny jest tekstylny i dość gruby (ok. 3 cm), dzięki czemu skutecznie oczyszcza powietrze nawet z drobnego kurzu.

Na tym jednak nie koniec. Powietrze biegnie dalej do filtra końcowego EPA, który oczyszcza powietrze jeszcze bardziej. Efekt jest taki, że „wicherek” opuszczający odkurzacz ma dobrą klasę czystości „A”.

Pojemnik na kurz ma dużą, wygodną rączkę i można go bardzo łatwo odłączyć od odkurzacza. Jego ponowny montaż jest jeszcze prostszy - najpierw przykładamy dół, potem dociskamy górę i tyle.

Rury

Rura giętka ma około 170 cm długości. Łatwo się zgina, ale jest dość solidna. Rura sztywna ma regulowaną długość - od około 50, do 80 cm. Aby dopasować długość wystarczy unieść kołnierz u podstawy i po prostu wysunąć ją lub wsunąć z powrotem.

Głowice i nasadki

Główne głowice są cztery. Pierwsza, podstawowa i za razem najbardziej uniwersalna ma wielkość około 26,5 x 12 cm i dwa plastikowe kółka. Co ciekawe można je lekko wysunąć by zwiększyć prześwit, co bywa przydatne w czasie sprzątania twardych powierzchni takich jak parkiet, panele czy kafelki. Zmniejszamy prześwit wtedy gdy przechodzimy dywany lub miękkie wykładziny. Na szczęście na górze tej głowicy  mamy suwak, który wyraźnie wskazuje jakie ustawienie jest aktualnie wybrane.

Oprócz tego jest jeszcze dźwignia wysuwająca lub chowająca szczotkę i kołnierz pod głowicą.

Druga duża głowica (26,5 x 10,5 cm) ma płaski spód i służy wyłącznie do sprzątania dywanów lub miękkich wykładzin. Spisuje się świetnie na takich powierzchniach, bo zapewnia bardzo dobry poślizg (mały opór).

Trzecia głowica jest do parkietu, paneli lub innych powierzchni twardych. Ma szczotkę i miękkie, filcowe kółka.

Czwarta jest jedną z tych, które mogę szczerze polecić wszystkim osobom mieszkającym ze zwierzakami. Jest to bowiem nieco mniejsza głowica do usuwania sierści, z obrotową rolką wyczesującą sierść z tapicerki mebli.

Zarówno klasa skuteczności odkurzania dywanów, jak i powierzchni twardych określana jest jako „A”, czyli bardzo dobra.

Ponadto w komplecie znajdziemy kolejne trzy małe nasadki: szczelinową, małą płaską do mebli, oraz szczotkę do kurzu. Ósmym i ostatnim akcesorium jest uchwyt zakładany na sztywną rurę, do którego przymocować możemy wspomniane trzy małe końcówki tak, by mieć je zawsze w zasięgu ręki.

Głośność, regulacja i zużycie prądu

Pod względem głośności odkurzacz wypada dość dobrze. Można go określić jako umiarkowanie cichy - z całą pewnością nie jest bardzo głośny. Pomiar w ogległości jednego metra od odkurzacza pokazał 60 dB.

Niestety za dużą wadę uznaję brak możliwości regulacji mocy ssania, co ma bezpośredni wpływ na generowany hałas. Gdy podłoga jest tylko lekko zakurzona i nie ma na niej np. nadmiaru piasku, to można by było obniżyć „moc” i tym samym zmniejszyć hałas, a sprzątanie wciąż byłoby efektywne. W odkurzaczu Hoover Reactiv nie ma takiej opcji, mimo, że niektóre modele do 500 zł ją oferują.

Jeśli chodzi o zużycie energii, to nasz watomierz wskazywał pobór 460 watów. Producent na stronie internetowej tego odkurzacza podaje, że działa on w klasie efektywności energetycznej A, natomiast na opakowaniu w kilku miejscach jest napisana klasa A++.


Podsumowanie

Hoover Reactiv to dobry bezworkowy odkurzacz w cenie do 500 zł. Wygląda nowocześnie, jest dobrze wykonany, zwrotny, ma duży zbiornik na kurz, który można bardzo łatwo wyjąć i opróżnić, a w komplecie znajdziemy 8 przydatnych akcesoriów do powierzchni twardych i miękkich. Odkurzacz ma dwa solidne filtry, które efektywnie oczyszczają powietrze, a siła ssania zapewnia skuteczne usuwanie brudu (klasa A). Jest też w miarę cichy i nie zużywa zbyt wiele energii.

Sprawdź cenę - MPM MGO-25 Wady są dwie - przede wszystkim brak regulacji siły ssania oraz kabel zasilający o dość skromnej długości (ale wciąż wystarczającej do wysprzątania małych i średnich pomieszczeń). Zalet jest jednak znacznie więcej, co w połączeniu z niewygórowaną ceną sprawia, że Hoover Reactiv jest odkurzaczem godnym polecenia.

Zobacz także

Odkurzacze / #Artykuł

h-jet90-icon-jpg-13197

Duża moc, wygoda i higiena – odkurzacz Samsung Jet™ 90 spełnia wszystkie wymogi

Przyglądamy się modelowi Samsung Jet™ 90 i… wygląda na to, że spełnia wszystkie wymogi charakteryzujące dobry odkurzacz bezprzewodowy.

Odkurzacze / #News

hoover-box-jpg-13172

Czysta przyjemność, przyjemna czystość

Jeden sprzęt, który zaprowadzi w twoim domu przyjemną czystość i zamieni wiosenne porządki w czystą przyjemność. Taką obietnicę zdaje się składać producent odkurzacza Hoover H-Free 500 Hydro Plus.

Odkurzacze / #News

h-sharp-o-box-jpg-13055

Jeden odkurzacz, by wysprzątać cały dom (i nie tylko)

Sharp twierdzi, że jego nowe odkurzacze pionowe mogą cię zainteresować. I rzeczywiście mogą – bo wystarczy ci to jedno urządzenie, aby cały dom był dokładnie poodkurzany.