/hamag/assets/amica-daw-8143-otwarcie-jpg-11790.jpeg

Test pralki Amica DAW8143DSiBTO

Jaki efekt daje pranie parowe? Odpowiedzi szukamy, testując pralkę Amica DAW8143DSiBTO!

Data publikacji: 27.11.2017
Ostatnio w segmencie dużego AGD sporo się dzieje. Pralki to już nie te same urządzenia co kiedyś. Coraz częściej producenci wyposażają swoje flagowe modele w kilka modnych funkcji naraz, nie tylko po to, aby wyróżnić się na tle konkurencji, ale przede wszystkim po to, by uprzyjemnić użytkownikowi czynność prania. W domach, w których mieszkają maluchy, pralka „chodzi” właściwie non-stop! Znam osoby, które piorą codziennie!

Amica DAW8143DSiBTO - podajnik na detergentyNowa pralka Amica Dream Wash do zadań specjalnych!

Skoro w większości domów pralka to urządzenie niemal pierwszej potrzeby, użytkowane regularnie i często, warto rozważyć te modele, które napakowane zostały nowymi technologiami. Innowacyjne rozwiązania mają za zadanie oszczędzać nasz czas i chronić ubrania przed zniszczeniem. Właśnie takie wytyczne Amica wzięła sobie do serca, projektując DAW8143DSiBTO. To model, który skupia trzy najciekawsze funkcje: pranie parowe (Steam Touch), automatyczne dozowanie detergentu (OptiDose) i możliwość dodawania ubrań w trakcie trwania cyklu prania (Add+).

Amica DAW8143DSiBTO - pralka

Dobre widoki

Ale na początek nieco o designie. Nie mogę nie wspomnieć o wyglądzie tego urządzenia! Pralka prezentuje się stylowo. Czarne duże drzwiczki świetnie kontrastują z bielą obudowy. Sprzęt jest bardzo kompaktowy, ma uniwersalne gabaryty, pozbawiony został zbędnych zdobień. Minimalizm w najlepszej formie. Spokojnie będzie pasować do mieszkań, gdzie pralka zajmuje widoczne miejsce, na przykład w kuchni.

Amica DAW8143DSiBTO - ładny wyglądAmica DAW8143DSiBTO

Para z bębna

Mnie jednak najbardziej ciekawiło pranie za pomocą pary. Nigdy wcześniej nie stosowałam tego typu zabiegów. Moja stara pralka nie posiada zbyt wielu funkcji dodatkowych, pierze raczej bardzo standardowo. W modelu DAW8143DSiBTO producent zastosował funkcję SteamTouch, które nie tylko chroni ubranie przed zniszczeniem, ale ułatwia prasowanie. Jak to się dzieje? Para wnika we włókna i rozluźnia je, co w efekcie daje mniej zagniecione ubrania. Poza tym tkaniny są bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Co nie znaczy, że w ogóle nie trzeba prasować. Takiego systemu raczej jeszcze nikt nie wynalazł (choć może się mylę?). Mnie wystarczy, że bluzki czy spodnie nie wyglądają jakby zostały wyjęte z przysłowiowego gardła. To już sporo. Ja nie lubię prasować. Dzięki praniu parowemu nie mam już z tego powodu wyrzutów sumienia. Ubrania są nie tylko zdezynfekowane i pachnące, ale jakby bardziej wyprostowane.

Amica DAW8143DSiBTO - steam touchFunkcja SteamTouch zapobiega zagnieceniom

Dozuj z głową

Druga najważniejsza funkcja – OptiDose, czyli zmyślny system, który za mnie zadecyduje, ile należy pobrać płynu do prania! To czysta magia. Ja nigdy nie umiem tego wyliczyć... To rozwiązanie idealne dla mnie. Raz na dwadzieścia prań wlewam płyn do prania i płukania, i mam spokój. Pralka sama dobierze właściwą ilość do danego programu. Wtedy mam pewność, że po pierwsze nie marnuję cennego płynu, a po drugie nie szkodzę tkaninom. Dodatkowo można pomóc programowi, zaznaczając w panelu stopień zabrudzenia ubrań – to ważna informacja, która pomaga dobrać pożądaną ilość płynu. Jeśli nie wyobrażasz sobie prania bez proszku, użyj kubeczka Opti Cup. To dozownik, do którego wsypuje się proszek do prania i wrzuca bezpośrednio do bębna.

Amica DAW8143DSiBTO - detergentyPralka sama dozuje płynny detergent

Amica DAW8143DSiBTO - podajnik na proszekDozownik Opti Cup – rozwiązanie dla zwolenników proszku do prania

Zapominalska jak zawsze

Add+ to coś dla roztargnionych i zagonionych. Mnie się często zdarza zapomnieć o ukochanych dresach lub bluzce, która będzie idealna na ważne spotkanie. Okazuje się, że sprawa nie jest do końca przesądzona. Wystarczy nacisnąć przycisk pauzowania i dorzucić ubranie. Opcja ta jest dostępna niemal przez cały czas trwania cyklu prania– trzeba obserwować czy odpowiedni symbol miga na panelu wyświetlania. Jeśli tak, można dorzucać!

Amica DAW8143DSiBTO - testW każdym momencie trwania cyklu można dorzucić dodatkowe ubrania

Ciekawe programy

Te trzy funkcje to nie wszystko. Testowany model posiada jeszcze kilka dodatkowych opcji, które niezmiernie mnie ucieszyły! Wymienię kilka z nich:

  • komunikat o prawidłowym załadunku – FUL lub HLF  – pojawia się np. 2.00, co oznacza 2 kg i jest to informacja o prawidłowym załadunku dla danego programu – nie każdy program pozwala na maksymalny załadunek
  • możliwość skrócenia czasu prania, jeśli na przykład bardzo potrzebujesz danej rzeczy lub ubrania nie są mocno zabrudzone
  • mój faworyt „Codziennie” – pełen program prania trwający zaledwie 58 minut – w tej chwili najkrótszy pełny program na rynku
  • bezpieczny program prania antyalergicznego, czyli dodatkowy cykl płukania w podgrzanej wodzie i efektywne pozbycie się alergenów, bakterii i roztoczy
  • program Wełna, który zapobiega skurczeniu się i sfilcowaniu wełny
  • program, który zastępuje… pranie ręczne!
  • specjalny program, który jest dedykowany… koszulom!
  • program Fitness do stroju, który wykorzystuję na siłowni

Amica DAW8143DSiBTO - recenzja

Dodatkowo warto wspomnieć, że pralka jest cichutka. A czujnik poziomu wody automatycznie dobierze wodę do programu oraz rodzaju i ilości odzieży, co na pewno wpłynie na budżet domowy bardzo pozytywnie! Bębny w pralkach Amica mają ciekawe wyprofilowania i przetłoczenia, które mają chronić tkaniny przed zniszczeniem. Jeśli chodzi o pobór energii to pralka jest energooszczędna, rzecz jasna. Przewyższa aż o 35% standardy najwyższej klasy A+++! To dobra wiadomość dla osób odpowiedzialnych za płacenie rachunków... Urządzenie jest wyposażone w generator pary – najbardziej zaawansowane rozwiązanie dla pralek parowych – zmniejsza on osadzanie się kamienia na grzałce oraz gwarantuje skuteczniejszą walkę z uporczywymi plamami. 

Amica DAW8143DSiBTO - bębenBęben jest bezpieczny dla ubrań

Ogromny plus zyskuje panel sterowania – serce urządzenia. Jest dobrze podświetlony i duży, zmieści podstawowe informacje o danym praniu. Pokrętłem wybieramy program, a przyciski pod wyświetlaczem pomagają w ręcznym ustawieniu pożądanych parametrów: temperatury, szybkości wirowania, stopnia zabrudzenia, funkcji pary, skracanie czasu (opcje) i gotowe za – ta ostatnia funkcja przyda się wtedy, gdy sami chcemy zaplanować czas zakończenia cyklu prania.

Amica DAW8143DSiBTO - programatorCzytelny wyświetlacz ułatwia programowanie

Podsumowując pralka Amica DAW8143DSiBTO na pewno zadowoli osoby, które bardzo dbają o swoje ubrania, piorą często i nie lubią prasować, a do tego lubią otaczać się ładnymi przedmiotami. Liczę na to, że pralka okaże się wytrzymała w eksploatacji i zostanie ze mną na długie lata!

Testujemy, sprawdzamy:

Zobacz także

Pralki / #Artykuł

classic-jpg-12285

Jaką pralkę wybrać? TOP 10

Jeśli zastanawiasz się jaką pralkę kupić, to dobrze trafiłeś. Przedstawiamy 10 najlepszych pralek w różnych cenach, w zależności od zasobności portfela znajdziesz tu pralkę dla siebie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki w 2020 roku.

Pralki / #Artykuł

samsung-ai-control-icon-jpg-13075

Ta pralka chce Cię poznać

Piorą szybciej i oszczędniej, a do tego są inteligentne i delikatne dla tkanin. Nowe pralki Samsung AI Control są w stanie skutecznie zwiększyć twój komfort, a to tylko początek wyliczanki.

Pralki / #Test

classic-jpg-12915

Pralka Samsung WW10M86INOA - czy warto inwestować w nowoczesne technologie?

Samsung QuickDrive WW10M86INOA to dopracowana w każdym detalu pralka z półki premium. Jest cicha, bardzo pojemna, gwarantuje znaczne przyśpieszenie procesu prania, energooszczędność i wydajność na lata. Czy jest warta inwestycji?