Z Vein Viewer żyły na celowniku

Pobieranie krwi u wielu osób wywołuje uzasadnioną nerwowość – szczególnie wizja igieł działa na naszą wyobraźnię. Vein Viewer to skaner, który pozwoli skrócić zabieg do minimum.

Data publikacji: 27.05.2017

Siadacie na fotelu, a pielęgniarka każe wam zacisnąć pięć i zakłada na rękę elastyczną opaskę uciskową, by maksymalnie ułatwić pobranie krwi. Jednak gdy sięga po igłę i wbija się pod skórę, okazuje się, że wasze żyły się „pochowały”. Efekt? Kilkakrotnie powtórzone nieprzyjemne nakłuwanie. Brzmi jak historia wprost z koszmaru – niestety czasem zdarza się, że pobrania krwi nie da się uniknąć, szczególnie jeśli należycie do zasługującej na uznanie grupy Honorowych Dawców Krwi. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie, które pozwoli polegać na czymś więcej niż tylko umiejętnościach pielęgniarki. Vein Viewer namierzy bezboleśnie każdą żyłę.

To zasługa podczerwieni oraz Christie Medical Holdings, firmy, która opracowała sprytny gadżet. Wykorzystując podczerwień, Vein Viewer może bezboleśnie dla pacjenta namierzyć żyły i wyświetlić je bezpośrednio na jego ręce, wskazując pielęgniarkom idealne miejsce nakłucia. Dzieje się tak dlatego, że tkanki wokół żył odbijają światło podczerwone, natomiast same żyły nie – z tego powodu obraz wyświetlany przez skaner jest niezwykle dokładny i przedstawiany w czasie rzeczywistym. „Mapa żył” wyświetlana jest bezpośrednio na skórze, co znacząco ułatwia pracę personelu medycznego. Urządzenie potrafi przeniknąć do 1 cm poniżej powierzchni skóry, by prześwietlić wnętrze pacjenta. Pozwala ono także na wykonanie i zapisanie aż 200 fotografii, które mogą stworzyć kompleksową mapę żył danej osoby.

Aby zmaksymalizować jego skuteczność, opracowano specjalny system kontrastowania, który sprawia, że grafika pojawiająca się na skórze jest ostra i wyraźna. Sam Vein Viewer składa się z dwóch elementów – specjalnego nadajnika oraz źródła podczerwieni – placówki medyczne mają do wyboru aż trzy modele różniące się wielkością formą emitowanego światła. Pierwsze badania pokazały, że dzięki temu ryzyko nieskutecznego wkłucia spada do zera, a zadowolenie pacjentów oscyluje wokół 100%. Testy w amerykańskich szpitalach rozpoczęły się na dobre – mamy nadzieję, że wkrótce Vein Viewer pojawi się także u nas. Może to zachęci jeszcze więcej osób do regularnego oddawania krwi?

 

Źródło: HealthTechInsider / DailyMail UK

Zobacz także

Trendy / #News

i-dz-icon-jpg-13185

Małe zmiany dla dużej różnicy

Już 22 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poszukać sposobów na to, by zadbać o naszą planetę.

Trendy / #News

ikea-wiosna-icon-jpg-13175

Wiosenny powiew świeżości w IKEA

Wraz z wiosną w sklepach IKEA pojawiają się nowości produktowe, pozwalające tchnąć nieco świeżości do naszych czterech ścian.

Trendy / #News

s-d-icon-jpg-13159

Sztuka w cyfrowej odsłonie

Sztuka i technologia coraz częściej się przecinają. Chociaż nie, to złe słowo – raczej się: uzupełniają. Najlepszym tego dowodem jest ogłoszona właśnie współpraca pomiędzy domem aukcyjnym DESA Unicum a firmą Samsung.